„Lietuva kelia grėsmę „Rail Baltica“ projektui“ – Latvijos transporto ministras

“Vilkindama „Rail Baltica“ projekto viešųjų pirkimų tvarkos susitarimo pasirašymą Lietuva kelia grėsmę visam projektui.“ – pareiškė Latvijos transporto ministras Uldis Augulis. Jo nuomone, ES institucijos pasielgė teisingai paskelbdamos, kad svarstys galimybę stabdyti, mažinti arba atšaukti Lietuvai numatytą ES finansavimo dalį „Rail Baltica“ projekto įgyvendinimui.

35

Uldis Augulis

„Visi turi laikytis tų pačių taisyklių“, – pasakė latvių ministras, pridūręs, kad Latvija ir Estija įvykdė savo projekto įsipareigojimus, o Lietuva – ne. U. Augulis pridūrė, kad jei Lietuva neteks savo finansavimo dalies, ta gali būti padalinta tarp Latvijos ir Estijos. Tokiu atveju esą Lietuva galėtų „iššokti iš traukinio“, kas pakenktų visam „Rail Baltica“ projektui.

Europos Komisijos (EK) Mobilumo ir transporto generalinis direktoratas spalio 7-osios vakarą informavo bendrą Baltijos šalių įmonę „RB Rail“, kad bus pradedamos procedūros stabdant projekto finansavimą Lietuvai, kuri vienintelė iš trijų Baltijos valstybių nepasirašė sutarties dėl viešųjų pirkimų tvarkos. Direktorato pranešime pažymima, kad kyla klausimas dėl iš viso 320 mln. eurų ES finansavimo, kurie skiriami pirmuoju ir antruoju Europos infrastruktūros tinklų priemonės CEF (angl. Connecting Europe Facility) šaukimu. Lietuvai jau skirta 106 mln. eurų – direktoratas pažymi, kad Inovacijų ir tinklų vykdomoji agentūra (INEA – angl. Innovation & Networks Executive Agency) turėtų svarstyti klausimą, ar stabdyti šių lėšų skyrimą, taip pat ar stabdyti derybas dėl antrojo šaukimo – dar beveik 191 mln. eurų dotacijos sutarties.

„Tai tikrai pakenks projektui, nes finansavimas skiriamas projekto dalims, kurios privalo būti įgyvendintos. Visos veiklos yra susijusios, tik jos visos leidžia įgyvendinti visą „Rail Baltica“ projektą (…) Todėl tai nėra tik Lietuvos problema, bet yra rimta Lietuvos problema, kuri paveiks visą projektą ateityje.“ – sako bendros trijų šalių įmonės „RB Rail“ valdybos pirmininkė Baiba Rubesa. Jos teigimu, Europos Komisijos transporto pareigūnų laiškas dėl pradedamų procedūrų „turėtų būti vertinamas ypatingai rimtai“. B.Rubesa pabrėžia, kad susitarimas dėl viešųjų pirkimų sąlygų turėjo būti pasiektas dar 2015 metų gruodį, galutinis pasirašymo terminas buvo šių metų rugsėjo 13-oji, o nesamas „Lietuvos geležinkelių“ parašas „kelia problemų toliau vystyti projektą, kaip buvo ketinama“.

Ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius pavedė išsiaiškinti situaciją dėl EK pranešimų susisiekimo ministrui Rimantui Sinkevičiui, tačiau nuo platesnių komentarų susilaikė. Tokią vyriausybės vadovo poziciją išreiškė jo atstovas spaudai Mindaugas Janulionis.

Savo ruožtu „Lietuvos geležinkelių“ vadovas Stasys Dailydka teigia, kad projektui vystyti reikalingą sutartį dėl viešųjų pirkimų tvarkos pasirašė penktadienį spalio 7-ąją. Jis tikino, jog šis sutarties pasirašymas, apie kurį nebuvo viešai pranešta, nėra susijęs su EK direktorato įspėjimu.

„Rail Baltica“ projektą įgyvendinančios bendros trijų Baltijos šalių įmonės „RB Rail“ valdybos pirmininkė Baiba Rubesa šeštadienį patvirtino gavusi tą patvirtinančias sutarties kopijas iš Lietuvos susisiekimo ministerijos, tačiau pridūrė, kad ES Inovacijų ir tinklų vykdomoji agentūra greičiausiai ateinančią savaitę vis tiek pradės svarstymą dėl finansavimo nutraukimo, nes sutartis pasirašyta po numatytos galutinės datos – rugsėjo 13-osios. „Jų pozicija buvo, kad galutinis terminas yra galutinis terminas“, – teigė B. Rubesa.

 

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s