Mirė Fidel Castro

Penktadienį lapkričio 25-ąją eidamas 91-uosius mirė ilgalaikis Kubos vadovas Fidelis Castro.

Formaliai jis vadovavo Kubai 52-jus metus nuo 1959 iki 2011-ųjų. Organizavęs kartu su savo bendražygiais revoliuciją Jis sukūrė Kuboje socialistinę valstybę. Būtent Fidelio dėka Kubą po 1959 metų revoliucijos ėmė vadinti „Laisvės sala“.

66

(Kubos revoliucijos lyderiai Ernesto Che Guevara ir Fidelis Kastro)

Skirtingi žmonės vertina jį skirtingai, bet akivaizdu viena – jis niekada nebuvo vidutinybe. Jį buvo galima nekęsti ar mylėti, niekinti ar žavėtis juo. Bet jis buvo asmenybė. Nepaisant visų pasikėsinimų į jo gyvybę, kurių skirtingų šaltinių duomenimis buvo surengta nuo keliasdešimties iki kelių šimtų, jis išgyveno ir vadovavo šaliai. Tiktai oficialiai patvirtintais duomenimis nuo 1960-tų iki 1965-tų metų JAV Centrinė Žvalgybos Valdyba organizavo net aštuonis (!) nesėkmingus pasikėsinimus į F. Kastro gyvybę. Iš viso net 11 (!) JAV prezidentų bandė Jį išvyti, bet Jis išėjo pats. Nenugalėtas. Jis visą savo gyvenimą kariavo prieš kapitalizmą, ir numirė „Juodąjį Penktadienį“… Likimo ironija.

Natūralu, kad pasaulis nevienareikšmiškai sureagavo į jo mirtį. Vieni džiūgavo, kiti gedėjo. Nors kaip ten bebūtų bet savo priešą reikia gerbti. Žuvo žmogus…

Mažai kas težino, bet 1990-asiais, kai Lietuva jau atgavo Nepriklausomybę, F. Kastro paleido programą „Černobylio vaikai“. Ji veikė daugiau kaip du dešimtmečius ir jos dėka kubiečiai išgydo apie 22 tukst. ukrainiečių vaikų. Ir šis gydymas jiems buvo nemokamas. Paleidus programą greitai suiro Tarybų Sąjunga, kuri buvo stipriausiu Kubos sąjungininku, bet programa neužsidarė. 4512 vaikų gydėsi Kubos stacionaruose, per šį laiko tarpą Kuboje buvo atlikta 355 chirurgijos operacijų. Kubos išlaidos per daugiau nei 20 metų sudarė daugiau kaip 350 mln. JAV dolerių… Bet vaikų gyvybės kainavo brangiau.

Jį bandė nužudyti, bet jis ištverė. Kuba buvo blokuota JAV, bet tauta mylėjo savo lyderį ir neišdavė jo.

Ilsėkis ramybėje, Komandante Fidel…

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s