Turkija ir Rusija skaldo Ukrainos ir ES energetikos aljansą

Turkijos parlamentas ratifikavo sutartį dėl dujotiekio „Turkijos srautas“, skirto rusiškų dujų tranzitui į Europą per Turkiją, statybos. Iš 223 deputatų „Už“ balsavo 210.

Šių metų spalio 10 dieną Stambule Rusija bei Turkija pasiekė dvišalį tarpvyriausybinį susitarimą dėl dujotiekio „Turkijos srautas“ statybos. Dokumentą pasirašė Rusijos energetikos ministras Aleksandras Novakas ir jo Turkijos kolega Beratas Albayrakas, dalyvaujant Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui ir Turkijos prezidentui Recepui Tayyipui Erdoganui. Pagal susitarimą numatyta iki 2019 m. gruodžio pabaigos nutiesti dvi magistralinio vamzdyno atšakas Juodosios jūros dugnu.

Dujotiekio statyba ir kiti projektai su Turkija Rusija buvo įšaldė 2015 m. gruodį, ženkliai pašlijus Maskvos ir Ankaros santykiams po incidento, kai Turkija numušė Rusijos naikintuvą. Turkijos prezidentui Erdoganui oficialiai atsiprašius prieš Rusiją už numuštą lėktuvą šių metų rugpjūtį Maskva ir Stambulas nusprendė atnaujinti „Turkijos srauto“ projektą. Tikimasi, kad pirmoji „Turkijos srauto“ dujotiekio atšaka, kuria dujos būtų tiekiamos Turkijos vartotojams, bus nutiesta antrojoje 2019 m. pusėje.

Dėl šios sutarties labai nerimauja Ukraina, kadangi didžioji rusiškų dujų dalis yra eksportuojama į Turkiją bei pietų Europos šalis būtent pro Ukrainos teritoriją. Pastačius „Turkijos srauto“ dujotiekį Ukrainos dujų transporto sistema faktiškai taps nereikalingu metalo laužo gabalu.

Turkijos parlamentui tik ką ratifikavus sutartį dėl dujotiekio statybos, Ukrainos dujų transportavimo kompanija „Naftogaz“ panaikino sprendimą pirkti savo dukterinėms įmonėms specialią įrangą gamtinėms dujoms pumpuoti „dėl rizikos, kad „Turkijos srauto“ projektas bus įgyvendintas“. Apie tai praneša pati Ukrainos kompanija.

Pranešime spaudai sakoma, jog anksčiau numatoma pirkti įrangą buvo planuojama naudoti dujoms pumpuoti Turkijos kryptimi, bet dabar tokio poreikio nebėra, kadangi dujos į Turkiją bus transportuojamos nauju maršrutu ne pro Ukrainą. Įskaitant tai, jog tokia investicija nebėra reikalinga jos bus atsisakyta. Šios investicijos suma yra apie 145 mln. eurų.

Ką gi, energetikos srityje Turkija nusprendė draugauti su Rusija prieš Ukrainą bei ES.

542

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s