Ilgas Ukrainos kelias link asociacijos su ES: padarytas eilinis žingsnelis

Nyderlandų vyriausybė penktadienį patvirtino įstatymo projektą, kurio reikia istorinės ES sutarties su Ukraina ratifikavimui, pasiekus kompromisą su Briuseliu po referendumo, kuriuo olandų rinkėjai anksčiau šią sutartį atmetė.

„Mes (Nyderlandų vyriausybės kabinetas) manome, kad būtina ratifikuoti šią sutartį“, – sakė ministras pirmininkas Markas Rutte apie įstatymo projektą, kurį dar turi patvirtinti parlamentas, o tada Nyderlandai galės sutartį pasirašyti su Kijevu.

Europos Sąjunga dėl bendradarbiavimo sutarties ir asocijuotos laisvosios prekybos sutarties su Ukraina sutarė 2014 metais, kai vakarų remiami protestuotojai nepaisant kelių ES šalių užsienio reikalų ministrų garantijų nuvertė Maskvos remtą prezidentą Viktorą Janukovyčių.

Tačiau šių metų balandį Nyderlandų piliečiai per visuotinį referendumą pasisakė prieš šią sutartį, nes ji atvertų duris Ukrainos narystei Bendrijoje ir suteiktų gynybos garantijas į konfliktą su Rusija įtrauktai šaliai. Šią savaitę tariantis dėl kompromisinio susitarimo, ES lyderiai pažadėjo Nyderlandų premjerui Markui Rutte, kad bus apriboti gynybos įsipareigojimai Ukrainai, bei nurodė, jog asociacijos sutartis nesuteikia šiai šaliai kandidatės statuso.

Tokiu būdu, Nyderlandai tapo paskutine ES šalimi ratifikuosiančia sutartį su Ukraina. Įstatymo projektas dabar bus perduotas svarstyti Valstybės Tarybai, kuri turės pateikti savo rekomendacijas, o paskui bus pristatytas parlamentui. Manoma, kad žemieji rūmai jį patvirtins, o tada įstatymas bus perduotas aukštiesiems rūmams – Senatui.

„Išlieka didelis klausimas, ar šis įstatymas bus priimtas Senate” – pasakė vienas politinis šaltinis Hagoje. M. Rutte koalicinė vyriausybė nėra užsitikrinusi daugumos paramos 75 vietų aukštuosiuose rūmuose, ir jie gali būti paskutinė kliūtis priimant šį įstatymą.

Dėl ES ir Ukrainos asociacijos sutarties M. Rutte „vis dar laukia ilgas politinis kelias“, pranešė Nyderlandų televizija NOS. „Gali užtrukti net iki parlamento rinkimų kovo 15 dieną, kad paaiškėtų, ar aukštieji rūmai pritaria šiai sutarčiai“, – pridūrė ji.

M.Rutte yra priverstas ieškoti išeities iš susidariusios padėties po to, kai Nyderlandų rinkėjai 2016 metų balandį vykusiame referendume triuškinama dauguma balsų pasisakė prieš Europos Sąjungos asociacijos sutarties su Ukraina ratifikavimą. Bet nepaisant žmonių valios šalies vyriausybė tebestumia šią kontraversišką sutartį.

Reikia atkreipti dėmesį į tai, kad prieš pritariusi šiam projektui Nyderlandų vyriausybė iškėlė kelias sąlygas, su kuriomis sutiko ES vadovybė:

  1. Sutarties ratifikavimas nesuteikia Ukrainai jokių papildomų įstojimo į ES garantijų.
  2. ES neturi suteikti Ukrainai jokios pagalbos apart tos, kuri jau suteikiama.
  3. Jau suteikiama Ukrainai pagalba turi tiesiogiai priklausyti nuo jos kovos prieš korupciją sėkmės.
  4. ES prisiima įsipareigojimus nesuteikti Ukrainai jokios karinės paramos.
  5. Bevizis režimas bus suteiktas Ukrainos piliečiams tik turizmo tikslui ir nesuteiks jiems teisės dirbti bendrijos teritorijoje.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s