Lenkijos kariuomenė: valymai ir atsitraukimas

Prie Lenkijos vairo stojus politinei partijai „Teisė ir teisingumas“ valstybės valdymo sistemoje vyksta ženklios permainos. Palietė jos ir šalies kariuomenę.

Lenkijos TV kanalo „TVN“ žurnalistas Jacek Tacik atliko išsamų kelių kariuomenės aukščiausio rango kariškių atsistatydinimo priežasčių analizę ir išleido tiriamąjį filmą „Atsitraukimas iš kariuomenės“. Jame pateikti keli interviu su pašalintais iš pareigų kariškiais, kieno tarnybos stažas sudaro 30-35 metus.

Buvęs specialiųjų pajėgų karininkas, pulkininkas, stambiojo padalinio vadas papasakojo apie jo pašalinimo iš pareigybės aplinkybes. Viena vakarą jis gavo staigų potvarkį atvykti į Varšuvą pasitarimui su Nacionalinės gynybos ministerijos (NGM) Politinio biuro vadovu Bartolomejumi Misievičiumi (Bartolomej Misiewicz). Pokalbis įvyko nakties metu (apie trečią valandą). Pulkininkas gavo nuo B. Misievičiaus dokumentą, kuriuo jis buvo nusiųstas į atsargą tą pačią dieną. Jokios argumentacijos, jokių priežasčių jam paaiškinta nebuvo, apart žodžių „Toks buvo (red. – gynybos) ministro sprendimas“. Pasak pulkininko, „tokių kariuomenės politinės kontrolės sovietinių metodų šiuolaikinės Lenkijos istorijoje dar nėra buvę“.

26-rių metų Bartolomejus Misievičius (Bartolomej Misiewicz) yra NGM atstovas spaudai ir Politinio kabineto direktorius. Jis yra vienas labiausiai prieštaringai vertinamų figūrų NGM vadovybėje. Tuo sunku patikėti, tačiau ne vienai Lenkijos žiniasklaidos priemonei nepavyko atrasti duomenų apie jo išsilavinimą. Žinoma tik, kad savo darbo veiklą jis pradėjo vaistinėje. Jo karjera šiuo metu valdančioje partijoje „Teisė ir teisingumas“ prasidėjo po Smolensko katastrofos, kurios metu žuvo 88 aukščiausio rango Lenkijos valdininkų, tame tarpe ir tuometinis Lenkijos prezidentas L. Kačinskis. Jau 2012-ais metais jis tapo partijos politinės tarybos nariu, po to dirbo Valstybinėje revizijos komisijoje ir greitai tapo gynybos ministro Antonijaus Mačerevičiaus dešine ranka. Būtent B. Misievičius tapo pagrindiniu veikėju, kai buvo pakeista NATO kontržvalgybos centro Varšuvoje vadovybė. Jis įteikia kariams apdovanojimus, gauna juos pats, jį iškilmingai pasitinka kariškiai apsilankymo padaliniuose metu.

Kitas reporterio pašnekovas – komandoras Janušas Valčakas (Janusz Walczak) – nuo 1995-tųjų Lenkijos Karinių Jūrų pajėgų karininkas, Generalinės pajėgų rūšių vadovybės karininkas, vėliau ėjęs NGM atstovo spaudai pareigas, turi tarnybos Irake, Afganistane bei Pakistane patirtį. Jis, kaip ir daugelis kitų Lenkijos aukšto rango karininkų, išėjo į atsargą nenorėdamas turėti nieko bendro su nauju gynybos ministru. Apie tai jis kalba tiesiai į kamerą: „Mes nenorėjome dalyvauti šiose „juodosiose mišiose“ – mėnesininkuose, metinėse, tarti kalbas bažnyčiose, todėl ir išėjome.“

Lenkijos kariuomenėje tarnauja apie 100 tūkst. karių, tame tarpe apie 1500 pulkininkų ir 80 generolų. Per pirmus partijos „Teisė ir teisingumas“ vyriausybės vadovavimo metus kariuomenė neteko 26 generolų ir daugiau kaip 260 pulkininkų. Tarnauti kartu su Antonijumi Mačerevičiumi atsisakė 54-rių metų šarvuočių generolas Miroslavas Ružanskis (Mirosław Różański) – Generalinės pajėgų rūšių vadovybės vadas, 53-jų Mečislovas Goculas (Miecisław Gocuł) – NGM štabo viršininkas, 49-rių generolas Adomas Dūda (Adam Duda) Ginklų Inspekcijos viršininkas.

Atsistatydinusius generolus keičia tie, kas tiktai tampa generolais. Generolas Ričardas Parafinovičius (Ryszard Parafianowicz), kuris 2016-asiais dar buvo pulkininku leitenantu, paskirtas į Karinės Akademijos vado pareigas, brigados generolas Gžegošas Halupka (Grzegosz Hałupka) – 6-osios Oro desanto brigados vadas tarnauja NGM Specialiųjų pajėgų Inspektorato viršininko pareigybėje.

Buvęs Lenkijos nacionalinės gynybos ministras Bogdanas Klichas (Bogdan Klich) taip apibudino situaciją: „Valdančioji partija „Teisė ir teisingumas“ kuria lojalią sau kariuomenę, tačiau kariai turi būti lojalūs Lenkijos tautai ir valstybei, o ne atskiriems politikams!“ Jam antrina karybos analitikas, Lenkijos savaitraščio „Politika“ apžvalgininkas Julijus Čvieliuhas (Juliusz ćwielich): „Tai, ką mes darome patys, yra tiesiog dovana rusams, jie gali tik džiaugtis tuo chaosu, kurį mes patys sau sukėlėme.“

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s