Auga lietuvių nepasitikėjimas žiniasklaida

Dienraščio „Lietuvos rytas“ užsakymu visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus“ atlikta apklausa rodo, jog Lietuvoje auga nepasitikinčių nacionaline žiniasklaida žmonių kiekis. Apklausos duomenimis, žiniasklaidą vasario mėnesį teigiamai vertina maždaug tiek pat apklausos dalyvių, kiek ir prieš mėnesį – 38 proc. (sausį – 39,5 proc.), bet nepasitiki ja 27 proc. gyventojų. Gruodį nepasitikinčių žiniasklaida buvo 19 proc., sausį – 23 procentai, prieaugis – 4 procentai per mėnesį, 8 – per du.

Išaugusį nepasitikėjimą žiniasklaida Vilniaus universiteto Žurnalistikos instituto vadovas doc. Deimantas Jastramskis ir laidų vedėjas žurnalistas  Aurimas Perednis sieja su pastarųjų mėnesių kritika valdantiesiems. D.Jastramskis kartu pažymi, kad pasitikinčių dalis savo ruožtu nesumažėjo.

„Vilmorus“ vadovas sociologas Vladas Gaidys sako, kad vasario mėnesio nepasitikėjimo žiniasklaida rodiklis rekordiškai didelis, bet irgi išsako poziciją, kad visuomenės nepasitikėjimas žiniasklaida išaugo dėl valdančiųjų kritikos. Pasak jo, teigiamas žiniasklaidos vertinimas – 38–39 proc. „nėra mažas“.

A.Perednio teigimu, visame pasaulyje dabar žiniasklaida išgyvena pasitikėjimo krizę. Mat žiniasklaida vakarų šalyse tapo visuomenės valdymo įrankiu o ne subjektu, kuris tik surenka informaciją ir pateikia ją žmonėms. Tą mes matėme tiek per JAV prezidento rinkimų kampaniją, tiek anksčiau per „Brexito“ referendumo kampaniją, kuomet beveik visos žiniasklaidos priemonės propagavo vienintelę nuomonę o Didžiosios Britanijos gyventojų sprendimas palikti Europos Sąjungą nukrito it perkūnas iš giedro dangaus. Ką jau sakyti apie kitas mažiau aštrias temas…

Lietuvoje irgi jaučiamas nusivylimo didėjimas. Balsavusieji už „valstiečius“ nepatenkinti jų išrinktųjų kritika.

„Per tuos du mėnesius buvo nemažai įvykių Lietuvos politiniame gyvenime, ir nemažai žiniasklaidos kritikos teko būtent tam tikrų dar vis mylimų politikų atžvilgiu. Viena iš priežasčių, kodėl galėjo atsirasti pokytis, – dėl to, kad tie žmonės, kurie simpatizuoja valdžioje neseniai esantiems politikams, nėra patenkinti tuo, kad žiniasklaida kritiškai juos pateikia“, –sako D.Jastramskis. Atseit žmonės labiau pasitiki išrinktais politikais, o ne juos kritikuojančia žiniasklaida.

Pasak A. Perednio, po rinkimų žiniasklaida ir kai kurios „elito grupės“ buvo iš anksto itin kritiškai nusistačiusios valstiečiams.

„Daug etikečių, trolingo, išankstinio nusistatymo. Todėl gana greitai pasipylusi aštri kritika, rodymas naujos valdžios klaidų, natūraliai kėlė dalies žmonių balsavusių už valstiečių partiją susierzinimą ir atvirą pyktį. Plius kritikos tonas naujiesiems neretai buvo gana agresyvus ir įžeidus, tai galėjo žeisti ir balsavusius rinkėjus. Visuomenė, ypač vyresnė jos dalis Lietuvoje jautroka tokiam tonui“, – teigė jis, akcentuodamas, kad „valstiečių“ kritiką dalis visuomenės vertino kaip labai nereikšmingą.

„Daug žmonių, bent mano klausytojų, erzino, kad temų pasirinkimas buvo visuomenei mažai aktualus. Daugybė skambučių „kiek jūs čia apie tuos paltus kalbėsit“, „ar dar nenusibodo apie tas panas“. Žmones piktino, kad tematika primetama labai nereikšminga visuomenei“, – mano A.Perednis, pabrėžęs, kad dalis tų, kurie „turi savo rankose mikrofoną neretai bando ir primesti savo tiesą, nevengiama būti šališkais, rodyti išankstinę nuomonę, dėl to vyksta natūrali piliečių atmetimo reakcija“.

A.Perednis be kita ko pastebėjo, kad savotišką meškos paslaugą padarė ir tas faktas, kad „keletas ryškių, dažnai kalbinamų nuomonių lyderių, žurnalistų neretai yra tapatinama su visa žiniasklaida, nes jie visur pristatomi kaip žurnalistai“.

„Pridėkim dar bendrą didžiulį negatyvios informacijos kiekį žiniasklaidoj, antraščių kultūrą, kurios nieko su turiniu neturi bendro, sensacijų vaikymąsi ir nekels jokios nuostabos tie krintantys pasitikėjimas žiniasklaidos institutu. Ir iš tos pasitikėjimo duobės nematau perspektyvų, kad pavyks kilti,“ – pareiškė „Žinių radijo“ laidų vedėjas.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s