Situacija vystosi: Lietuvos vadovybė siekia nuolatinio JAV karinių pajėgų buvimo šalyje

Nesenai viešėjęs Lietuvoje Jungtinių Valstijų senatorius demokratas Ričardas Durbinas (Richard Durbin) vasario 21-ąją pareiškė, kad JAV kariai Baltijos šalyse turi būti dislokuoti nuolat. Anksčiau Respublikos Prezidentė apie JAV galimybės užtikrinti Baltijos šalių oro gynybą kalbėjosi su šalies viceprezidentu Mike’u Pence’u (Maiku Pensu).

Ir štai jau viešėdamas JAV užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius pranešė, jog Lietuva siekia nuolatinio Jungtinių Valstijų karių buvimo šalyje. Svarbiausias žodis čia „nuolatinio“. Konstitucijos 137 str. sakoma „Lietuvos Respublikos teritorijoje negali būti masinio naikinimo ginklų ir užsienio valstybių karinių bazių“. Nepaisant to Lietuva pasirašė prieštaringai vertinamą sutartį. Dėl to sukilo signatarai. Tačiau be rezultato.

Valdžia eina toliau. Dabar ji jau oficialiai prašo pastovaus JAV karių buvimo šalyje. O kodėl JAV? Kodėl ne Vokietijos ar pavyzdžiui Prancūzijos?

„Prašome karinių pajėgų dislokavimo pastovesnio mūsų šalyje, ne tik rotacinio, bet ir pastovesnio“, – telefonu iš Vašingtono sakė užsienio reikalų ministras L. Linkevičius.

Perklaustas, ar Lietuva siekia nuolatinio JAV karių buvimo šalyje, jis tai patvirtino: „Mums svarbus tas nuolatinis buvimas, nes mūsų pačių pajėgumai yra ganėtinai riboti“. Jis teigė tokį prašymą išsakęs susitikimų su JAV gynybos sekretoriaus pavaduotoju Robertu Worku ir valstybės sekretoriaus pavaduotoju Tomu Shannonu.

Ką gi, pavydėtinas greitis! JAV senatorius išreiškė norą vasario 21-ąją, o jau po trejų dienų šis noras virsta politiniu sprendimu bei įsikūnija kaip URM vadovo pareiškimas. Ir viešinamas jis ne Lietuvoje, o anapus vandenyno. O žmonių apie tai paklausė? Gal jų atstovai tą klausimą svarstė? Kad ir ne… Štai jums ir demokratija! Demokratinėse valstybėse tokie klausimai sprendžiami per referendumą ar bent jau per parlamento posėdį. Lietuvoje juos sprendžia atskiri politikai siauru ratu.

Toks buvusio Kauno komjaunuolio elgesys kėlė Lietuvos tikrų patriotų pasipiktinimo bangą. Dėl tokio politikų elgesio daugeliui lietuvių kyla klausimas, ar tai yra jų politinis elitas, ar jis iš tikrųjų atstovauja Lietuvos žmonėms, ar padeda okupuoti Lietuvą kitai užsienio valstybei. Ir kas čia tikras šeimininkas: JAV senatoriai ar Lietuvos žmonės?

Į tokius Lietuvos pasiūlymus JAV mandagiai atsakė, jog „Jungtinės Valstijos yra pasiryžusios toliau stiprinti draugiškus dviejų salių santykius“, ir patikino, „kad Amerikai ryšiai su Lietuva yra labai svarbūs ne tik dėl istorinių saitų, bet ir dėl bendrų tikslų stiprinant saugumą Europoje ir už jos ribų“. Išverčiant iš diplomatų kalbos į „paprastą“ Lietuvos valstybei tai skamba labai pažeminamai: „Ačiū už pasiūlymą. Ponas pats nuspręs“.

Panašiu būdu Lietuva kažkada jau buvo savanoriškai atidavusi savo teritorijos dalį, tiktai ne JAV, o Vokietijai, su kuria 1939 metų kovo 22-ąją pasirašė „Nepuolimo sutartį“. Šia sutartimi Lietuva tarp kitko įsipareigojo stiprinti savo apsisprendimą (dėl Klaipėdos krašto atidavimo Vokietijai) ir apsaugoti gerus santykius su Vokietija, įsipareigojo nepulti Vokietijos, panaudojant karinę jėgą, bei nepalaikyti jokios trečiosios jėgos, rodančios agresiją šiai valstybei.

Istorija kartojasi?

(nuotraukoje – atidavus Klaipėdą Kazys Škirpa sveikina Adolfą Hitlerį su gimtadieniu)
(nuotraukoje – atidavus Klaipėdą Kazys Škirpa sveikina Adolfą Hitlerį su gimtadieniu)

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s