Turkija ir ES: einama link skyrybų?

Pastarosiomis dienomis santykiai tarp Turkijos ir ES smarkiai pablogėjo. Po neįvykusio valstybės perversmo, kuris Turkijos vadovybės nuomone buvo organizuotas JAV bei kitų Vakarų valstybių, Turkijos prezidentas Recep Tayyip Erdoğan nori išplėsti Turkijos valstybės prezidento galias, bet tam jam reikia ne tik politinio elito bet ir rinkėjų pritarimo. Tam jis inicijuoja nacionalinį referendumą, kuris suplanuotas balandžio 16-tą dieną. Šio referendumo išvakarėse R.T. Erdoğan nori gauti paramą ne tik šalies viduje, bet ir tarptautinėje arenoje. Tuo pačiu metu jo santykiai su ES valstybėmis yra labai prasti. Iš kur tada jam gauti politinę paramą?

Kovo 10-tą dieną įvyko oficialus Turkijos prezidento vizitas į Rusiją. Vizito metu buvo aptarta daug dvišalių santykių klausimų, daugiausia – ekonomikos sferoje. Jis įvyko labai šiltoje atmosferoje, o kai kurios Turkijos žiniasklaidos priemonės net pavadino jį istorišku. Aišku Turkijos suartėjimu su Rusija nesidžiaugia ES šalys: ne veltui prie šios situacijos prisijungė Europos žiniasklaida: Vokietijos, Danijos bei kita. Turkijos žiniasklaida savo ruožtu atvirai puola ES.

Šiame fone kiti aukščiausi Turkijos valdovai išvyko su oficialiais vizitais į ES šalis: šeimos reikalų ministrė Fatma Betul Sayan Kaya planavo aplankyti Nyderlandus, o užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu – Vokietiją bei Prancūziją, kur jis apsilankė sekmadienį. Jam pavyko čia susitikti su vietine turkų bendruomene. O štai Fatma Betul Sayan Kaya pasisekė ne taip gerai: kai Nyderlandų valdžia uždraudė M. Cavusoglu lėktuvui nusileisti šalyje, Turkija nusprendė, kad susitikimuose su tautiečiais Nyderlanduose jai atstovaus šeimos reikalų ministrė, tačiau kai ministrė pabandė atvažiuoti į šalį su mašina, ji buvo išprašyta iš Nyderlandų ir olandų policininkų palydėta atgal į Vokietiją.

„Su mumis elgtasi šiurkščiai ir griežtai…Taip elgtis su moterimi ministre yra šlykštu“, – sakė F.B.S.Kaya žurnalistams Stambulo oro uoste, kur ją pasitiko valstybės vėliavomis mojantys žmonės.

„Man, ministrei, turinčiai diplomatinį pasą, nereikia leidimo atvykti ir susitikti su mūsų piliečiais mūsų konsulate, kuris laikomas Turkijos teritorija“, – pasakė F.B.S.Kaya.

Ministrė buvo išprašyta iš šalies, neleidus jai kalbėti per mitingą Olandijos uostamiestyje Roterdame. Olandų vyriausybė pranešė nurodžiusi Turkijai negalinti eiti į kompromisą, kai būtina užtikrinti viešąją tvarką ir saugumą.

„Mus sustabdė už 30 metrų nuo konsulato pastato, mums neleista eiti prie jo. Mūsų vyriausiajam konsului neleista išeiti iš konsulato pastato sutikti mūsų… Buvome laikomi kelias valandas“, – kalbėjo F.B.S.Kaya.

„Su mumis elgtasi nežmoniškai, amoraliai, – sakė ji. – Naktis Olandijoje mums buvo karti“.

Bet į mitingą Roterdame žmonės vis tik susirinko, tačiau olandų policija išvaikė žmones vandens patrankomis ir raitosiomis pajėgomis. Štai tokie yra dvigubi demokratijos standartai. Gal kas nors pasmerkė tokį antidemokratinį Nyderlandų valstybės elgesį? Gal kokį nors memorandumą priėmė kovojantis prieš Rusijos invaziją Lietuvos politinis elitas? Atseit jo pasmerkimas yra tik išrinktiesiems (t.y. Rusijai ir tiems, kurie su ja).

Dėl šių Nyderlandų veiksmų Turkijos prezidentas Redžepas Tajipas Erdoganas pavadino olandus “nacių palikuonimis ir fašistais“, ministras pirmininkas Binali Yildirimas sekmadienį Nyderlandams pažadėjo atsakyti „griežčiausiais veiksmais“, o užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu Nyderlandus išvadino „fašizmo sostine“.

Austrija(kur mitinge turėjo dalyvauti Turkijos energetikos ministras Taneras Yildizas) bei Vokietija (kur su žmonėmis turėjo susitikti turėjo užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu) irgi uždraudė šalyje gyvenantiems turkams valstybės teritorijoje rengti mitingus. Ką gi, demokratija – tik saviškiams. O štai Prancūzijos valdžia leido organizuoti turkams mitingus.

Šaunuoliai ES lyderiai – rusai ploja rankomis atsistoję!

Skirtingais duomenimis ES šalyse gyvena apie 8-9 milijonus turkų, tame tarpe 3,5-4 mln. Vokietijoje, 700-800 tūkst. Prancūzijoje, 400-500 tūkst. Nyderlanduose, Austrijoje 350-500 tūkst., todėl jų balsai sudaro ženklią visų turkų rinkėjų dalį.

Į kieno pusę dabar atsivers 30 metų stokojanti narystės ES Turkija, esanti tarp kitko ir NATO narė?

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s