Donbaso blokada: uodega mataruoja šunį

Nuo š.m. sausio 25-tos dienos Ukrainos rytuose tęsiasi nacionalistų organizuojama Kijevo valdžios nekontroliuojamų rajonų blokada. Vieni iš jos iniciatorių ir vadovų – Ukrainos Aukščiausios Rados deputatai Semenas Semenčenko bei Volodimiras Porosiukas, kurie ne kartą priekaištavo ir net grasino valstybės vadovams, įžeisdami juos.

Pagaliau į situaciją atkreipė dėmesį ir Ukrainos prezidentas. Pagaliau kovo 15-tą dieną Kijeve įvyko neeilinis Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos posėdis. Jo metu P. Porošenko pavadino Donbaso blokados organizatorių veiksmus neatsakingais ir darančiais žalą Ukrainos valstybei kadangi jie labiau atitolina negu priartina sukilusius regionus prie centralizuotos valstybės.

Posėdžio metu taryba nusprendė visiškai uždrausti bet kokį transporto susisiekimą su nekontroliuojamomis teritorijomis. Apribojimas įsigaliojo 13-tą val. kovo 15-tą dieną.

Iš pirmo žvilgsnio atrodo, jog Ukrainos prezidento žodžiai neatitinka priimto sprendimo. Tačiau jo priežastys yra akivaizdžios : valstybė Ukrainoje nuo pat įvykusio 2014-tų metų vasario mėnesį politinio perversmo taip ir neatgavo jėgos (tame tarpe ir ginkluotos) naudojimo monopolio ir padėtį šalyje kontroliuoja labai prastai. Todėl P. Porošenko ir patvirtino Saugumo Tarybos sprendimą prezidento įsakymu. Turbūt jis laikosi nuomonės, kad jeigu negali įveikti reiškia reikia vadovauti.

Savo ruožtu šalies nacionalistai paskelbė vienijantys pastangas. Vasario 16-tą dieną trys pagrindinės Ukrainos nacionalistų partijos „Svoboda“ (lyderis – Olegas Tegnibokas) “Nacionalinis korpusas (Azov)“ (lyderis – Andrii Bilecki) bei „Dešinysis sektorius“ (lyderis – Andrii Tarasenko) pasirašė susitarimą dėl pastangų suvienijimo „Kryžiaus žygiui“ prieš šiuometinę Ukrainos valdžią.

Anksčiau nacionalistų atstovai nuiminėjo ES vėliavas nuo Ukrainos valstybinių pastatų.

Anot daugelio ekspertų sprendimas įvesti blokadą labiau atitinka Rusijos negu Ukrainos valdžios interesus, nes silpnina ekonominius ryšius tarp Donbaso ir Ukrainos ir ekonomiškai artina juos su Rusija. Ekspertų duomenimis dėl transporto susisiekimo apribojimo su Donbasu Ukraina gali netekti net iki 10 procentų nacionalinio BVP kadangi daug jos įmonių gauna žaliavą iš Donbase esančių partnerių.

Be to Tarptautinis Valiutos fondas staiga išbraukė finansinės paramos Ukrainai suteikimo klausimą iš savo darbotvarkės kas irgi gali būti susiję su oficialiai paskelbta Donbaso blokada.

Situacija Ukrainoje kaista. Akivaizdu kad tai pirma ir paskutinė P. Porošenko prezidento kadencija. Klausimas tiktai ar jis išsilaikys valstybės vadovo kėdėje ar bus nuverstas kaip jo pirmtakas.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s