Seimo nariai ketina padidinti savo ir kitų valdininkų algas

Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas vieningai nubalsavo už tai, kad būtų didinamos valstybės politikų ir valstybės pareigūnų algos. Kadangi į šių ponų grupę patenka ir parlamentarai, atlyginimai didėtų ir jiems – 13 proc. Kai kuriems pareigūnams, pavyzdžiui, Konkurencijos tarybos pirmininko ar Viešųjų pirkimų tarnybos direktoriaus, atlyginimai išaugtų net 49 proc. Vienas iš argumentų – esą dabar algos yra mažos, o tai skatina imti kyšius.

Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas bendru sutarimu priėmė sprendimą palaiminti siūlymą gerokai padidinti algas valstybės politikams ir pareigūnams. Projekte numatyta, kad valstybės politikams atlyginimai didėtų 11-13 proc., valstybės pareigūnams – 37-49 proc., žvalgybos pareigūnams – 13-40 proc.

Šių grupių žmonėms algos apskaičiuojamos pagal bazinį dydį, kuris šiuo metu tesiekia 130,5 euro ir jo nesiūloma keisti, padauginant iš pareiginės algos koeficientų. Būtent pastaruosius ir ketinama padidinti. Pavyzdžiui, eilinio Seimo nario koeficientas šiuo metu yra 19,4, todėl alga, be priedų ir išmokų parlamentinėms išlaidoms, – 2531 euras. Koeficientą planuojama kilstelėti iki 22, o tokiu atveju atlyginimas didėtų iki 2871 euro. Ministrų atlyginimai ūgtelėtų 11 proc. – nuo dabar esančių 3105 iki 3477 eurų, valstybės kontrolieriaus – 41 proc. (nuo 2022 eurų iki 2871 euro), Konkurencijos tarybos pirmininko, Viešųjų pirkimų tarnybos direktoriaus – 49 proc. (nuo 1605 eurų iki 2388 eurų) ir t.t. Žvalgybos pareigūnų algos didėtų taip: direktoriaus – 13 proc. (nuo 1957 eurų iki 2218 eurų), specialistų – 38 proc. (nuo 848 eurų iki maždaug 1174 eurų). Nauji koeficientai visiems galiotų nuo kitų metų sausio, tik Seimo nariams ir kitiems Seimo pareigūnams – nuo naujai išrinkto Seimo, nes teisės aktai numato, kad parlamentas pats sau einamąją kadenciją algų pasididinti negali.

Kadangi tokios naujovės veikiausiai pareikalautų papildomų valstybės išlaidų, privaloma atsiklausti Vyriausybės nuomonės. Ši planuoja Seimui siūlyti sprendimą atidėti, nes pati rengia naują įstatymų paketą, kuriame bus pasiūlymas ir dėl algų koregavimo. Tačiau tikėtis, jog algos nebus didinamos, naivu, nes Vyriausybės nutarimo projekte yra nuoroda į Vyriausybės programos nuostatas: „siekiant pritraukti jaunus, išsilavinusius ir motyvuotus specialistus, viešojo sektoriaus atlyginimai bus padidinti iki konkurencingo dydžio“, „peržiūrėsime teisėjų, prokurorų, ikiteisminio tyrimo tyrėjų, kriminalinės žvalgybos ir žvalgybos pareigūnų darbo užmokesčio sistemą“, „suvokdami, kad korupcijos priežastis yra nepateisinamai maži viešojo sektoriaus darbuotojų, įskaitant pareigūnus bei medikus, atlyginimai, dėsime visas pastangas sparčiai kelti viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimus iki regiono mastu konkurencingo lygmens“. Kitaip tariant, algos didinamos, tikintis, kad tada niekas nebeims kyšių.

Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto vicepirmininkas konservatorius Algis Strelčiūnas palaiko idėją didinti algas pareigūnams bei politikams. Anot jo, pareigūnų algos yra pernelyg mažos, tačiau jei didėtų tik jų pajamos, o, pavyzdžiui, Seimo narių nedidėtų, būtų iškreipta pareigybių hierarchija.

„Ši Vyriausybė ketina mažinti pareigybių skaičių, todėl būtų sutaupyta pinigų. Būtent sutaupyti pinigai ir būtų skiriami didesnėms algoms mokėti“, – tvirtino konservatorius.

„Tačiau negalima vienai grupei žmonių didinti algas, o kitai ne. Darbo užmokesčio fondas turėtų nedidėti ir Seimui. Jei Seimo narių skaičius nebus mažinamas, reikės ieškoti išeičių, iš kur paimti pinigų algų didinimui“, – sakė seimūnas, neatmesdamas, kad viena iš išeičių gali būti Seimo kanceliarijos darbuotojų skaičiaus mažinimas.

Ką gi, kažkaip susitars. Atseit Seimo nariams bei kitiems valdininkams eurų trūksta labiau negu kitoms žmonių kategorijoms. Ne be reikalo žurnalistė, politikos aktualijų laidų vedėja Indrė Makaraitytė kovo 22-rąją Žinių Radijo eteryje (nuo 37:40) tiesiai šviesiai pasakė: „Politika vis dėl to yra įtikinėjimas mažuose kabinetuose ir kiekvieno“. Turbūt įtikino ką reikia mažame kabinete, jei siūlymas didinti valdininkų algas taip patikimai skinasi kelią…

P.S. Kai anąkart koks nors politikas įtikinės jus, kad viskas turi būti daromas viešai, skaidriai i.t.t., parodykit jam šį straipsnį.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s