Prieš dvejus metus Kijeve nužudytas Oles Buzina. Kaltieji vaikšto laisvėje.

Prieš dvejus metus Ukrainos sostinėje savo daugiabučio kieme buvo nušautas Ukrainos opozicinis rašytojas Oles Buzina. Kalti iki šiol nenustatyti o ikiteisminis tyrimas aklavietėje.

Ukrainoje šiomis dienomis mini žinomą opozicinį žurnalistą bei rašytoją Oles Buzina. Nuo jo nužudymo praėjo dveji metai, bet iki šiol viena iš rezonansinių Ukrainos baudžiamųjų bylų yra neišnarpliota. Ikiteisminis tyrimas faktiškai yra sustabdytas, įtariamieji paleisti į laisvę, nepaisant skambių pareiškimų dėl jų kaltės įrodymų.

Tykus paprasto daugiabučio Kijeve kiemas. Toje vietoje, kur prieš dvejus metus buvo nužudytas Oles Buzina – šviežios gėlės. Nužudytas 2015-tų metų pavasarį baltos dienos vidury prie savo namo.

Visuomeniniai aktyvistai kelis kartus bandydavo pakabinti ant pastato atminties lentelę, tačiau radikalai kiekvieną kartą ją naikindavo, lyg nieko ir neįvyko.

Į aklavietę ikiteisminis tyrimas atėjo pernai vasarą. Prokurorai oficialiai paskelbė apie bylos pristabdymą ryšium su poreikiu atlikti kažkokį tarptautinį pavedimą. Socialinių tinklų savininkams į JAV, Italiją bei Liuksemburgą buvo nusiųstos užklausos su prašymu nustatyti tikslias įtariamųjų buvimo vietas žmogžudystės dieną. Du vyrai buvo suimti dar 2015-ais metais. Bet jie taip ir nebuvo nuteisti. Ukrainos tardytojai laukia atsakymų iš užsienio ir neieško kitų galimybių ištirti šią bylą.

Andrejus Medvedko ir Denisas Polišiuk tyrimo nuomonė 2015-tųjų balandžio 16-ąją nušovė žurnalistą Oles Buzina. Abudu yra radikalūs nacionalistai, aktyviai kariavo prieš Donbaso gyventojus šalies rytuose. Ir abudu neigė savo kaltę. Tačiau vidaus reikalų ministras neabejojo: kalti yra nustatyti.

„Mes nustatėme tiesioginius įrodymus ir atradome įkalčius kad šį nusikaltimą įvykdė būtent šie žmonės,“ – tądien sakė Ukrainos VRM vadovas Arsenas Avakovas.

Bet šių įkalčių taip ir nepristatė. Bet tai galėjo būti ir telefoninių pokalbių įrašai. A. Medvedko ir A. Polišiuk buvo įtariami ne tik žurnalisto nužudymu bet ir plėšikavimu. Policija sekė juos dar iki O. Buzinos nužudymo. Bet baudžiamojoje byloje nėra jokių duomenų apie sekimą. Nėra ten ir DNR ekspertizės rezultatų. Tuo tarpu liudytojai per teismą pareiškė, kad įtariamieji nėra panašūs į tuos, kas šovė. A. Medvedko ir A. Polišiuk buvo paleisti, tačiau įtarimai nuo jų nėra nuimti. Atrodo, kad tyrimas kitų kaltinamųjų ieškoti neketina. Nors O. Buzinos šeimos advokatas jau pusė metų ragina apklausti vieną ukrainietį žurnalistą, teigiančio, jog ieškoti reikia ne nacionalistų terpėje, o kitoj vietoj.

„Vladimiras Boiko yra ne tik žurnalistas. Jis pirmininkavo Ukrainos Generalinės Prokuratūros Visuomeniniai Tarybai. Jis teigia, jog šią žmogžudystę įvykdė Ukrainos Gynybos Ministerijos Vyriausiosios Žvalgybos valdybos karininkai. Vėliau jie buvo likviduoti Ukrainos Saugumo Tarnybos karininkų konspiraciniame bute. Boiko įvardijo jų žudikų pareigybes, pavardes ir vardus, šių įvykių aplinkybes ir pranešė kur yra įrodymai“. – informavo O. Buzinos mamos advokatas Renatas Kuzminas.

Tėvynėje kelių Ukrainos istorijos knygų autorius būdavo dažnai kritikuojamas. Jis viešai pasisakė už valstybės federalizaciją. Jis siūlė uždrausti neonacistines organizacijas bei Ukrainos nacionalizmo propagandą. Jis taip pat pasmerkė tiek įvykusį 2014-tų metų vasario karinį perversmą, tiek pilietinį karą Ukrainos rytuose.

„Ar Doneckas yra Ukraina, Donbasas yra Ukraina? Aš manau, kad taip. Aš pasisakau už Ukrainos teritorinį vientisumą, todėl mes turime bendrauti su šių regionų gyventojais kaip su žmonėmis. Mes neturime jų įžeisti ir išvadinti teroristais. Mes neturime daryti taip kaip siūlė Julija Timošenko: aptverti šią teritoriją spygliuota viela. Mes turime jiems sakyti: „Mes jus mylime“. Man asmeniškai kaip Kijevo gyventojui labai gėda, kad Ukrainos kariuomenė apšaudo Donbasą ir žudo paprastus žmones.“ – sakė O. Buzina.

Prieš dvi dienas iki jo nužudymo jo asmeniniai duomenys buvo patalpinti interneto svetainėje „Mirotvorets“ (taikdarys). Nužudžius O. Buziną ten pat pasirodė užrašas, kad kažkoks agentas atliko užduotį. Svetainės kuratorius ir Ukrainos vidaus reikalų ministro patarėjas Antonas Heraščenko pavadino visą tai juoku. Dėl juoko toje pačioje svetainėje buvo patalpinti ir Ukrainos Aukščiausios Rados deputato Olego Kalašnikovo duomenys. O paskui jis buvo nušautas prie nuosavo buto durų diena anksčiau O. Buzinos nužudymo. Kalti irgi nenustatyti.

„Ukrainos valstybė nėra suinteresuota, kad duoti aiškų ir realų atsakymą į klausimą, kas nužudė šiuos du veikėjus, todėl kad labai tikėtina, kad tai yra tie patys žmonės. Įmanoma, kad su šiais politiniais susidorojimais gali būti susiję patys aukščiausi Ukrainos valdininkai. Tai yra praktika valstybės, išpažįstančios teroro poveikio bei politinės kovos metodus. Alternatyvi nuomonė šiuolaikinėje Ukrainoje net negali egzistuoti, nes ji yra slopinama visais būdais, tame tarpe ir teroristiniais“. – pažymi Ukrainos politologas Denisas Denisovas.

Matyt būtent dėl to išlieka neišnarplioti taip pat ir masiniai nužudymai Odesoje. Juk tai, kaip buvo pribaigiami sprunkantys iš gaisro žmonės, užfiksavo dešimtys vaizdo kamerų.

Visoms šioms nusikaltimams ištirti reikia politinės valios, o jos šiuolaikinėje Ukrainoje nėra, nes nacionalistinė valdžia negali bausti pati save…

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s