JAV traukiasi iš Paryžiaus klimato susitarimo: ES šalys-lyderės smerkia, Lietuva – tik apgailestauja

JAV prezidentas Donaldas Trumpas ketvirtadienį paskelbė, kad Amerika traukiasi iš pasaulinio Paryžiaus susitarimo dėl kovos su klimato kaita. Kalbėdamas Baltuosiuose Rūmuose jis pasakė, kad pasitraukusios iš sutarties JAV pradės naujas derybas – arba iš naujo prisijungti prie Paryžiaus susitarimo, arba „prie visiškai naujo sandėrio tokiomis sąlygomis, kurios būtų teisingos Jungtinėms Valstijoms“. D.Trumpas, kalbėdamas apie anglies gavybą, sakė, kad Paryžiaus susitarimas yra „aukščiausiu lygiu labai neteisingas Jungtinėms Valstijoms“ – pagal jį leidžiama didinti anglies gavybą Kinijai ir Indijai, bet ne JAV.

JAV vadovas, kalbėdamas apie esą gresiančią ekonominę žalą ir dėstydamas sąmokslo teorijas apie pasaulinį susimokymą prieš Vašingtoną, Paryžiaus susitarimą pavadino „pačių pasidaryta didele ekonomine žaizda“.

„Aš pažadėjau, kad išeisiu arba sustabdysiu bet kokį sandorį, kuris netarnauja Amerikos interesams“, – Baltųjų rūmų Rožių sode sakė D.Trumpas. „Aš buvau išrinktas, kad atstovaučiau Pitsburgo, ne Paryžiaus piliečiams“, – pridūrė jis.

„Šis susitarimas yra ne tiek apie klimatą, kiek apie kitas šalis, įgaunančias finansinį pranašumą prieš Jungtines Valstijas“, – kalbėjo JAV prezidentas. „Todėl mes jį paliekame, tačiau pradedame derėtis ir pamatysime, ar mums pavyks pasiekti sąžiningą susitarimą. Jeigu mums pavyks, puiku. Jeigu ne, viskas gerai“, – teigė JAV prezidentas.

Barackas Obama, po kurio derybų su Kinija buvo pasiektas susitarimas, ketvirtadienio vakare išplatino kreipimąsi, kuriame teigia įsitikinęs, kad valstijos, miestai ir verslas pasitemps bei patys darys daugiau tam, kad „ateities kartoms išsaugotų tą vienintelę planetą, kurią turime“.

Šis JAV sprendimas laikomas nacionalistinio Baltųjų rūmų administracijos sparno triumfu. Vyresnysis prezidento patarėjas Stephenas Bannonas nuosekliai aiškino, kad susitarimas pakirps sparnus JAV ekonomikai ir neleis prezidentui vykdyti žadėtų permainų energetikos politikoje. Pats D.Trumpas klimato kaitą yra pavadinęs „prasimanymu“. Europos Sąjunga ir Kinija nurodė, kad ir toliau reikš besąlygišką palaikymą Paryžiaus klimato sutarčiai, neatsižvelgdamos į JAV prezidento poziciją dėl šio susitarimo. JAV yra antroji po Kinijos didžiausia pasaulio teršėja anglies dvideginiu.

Pasaulio lyderiai dėl tokios JAV pozicijos yra labai supykę. Žengdamos išskirtinį žingsnį, trys didžiausios ES ekonomikos – Vokietija, Prancūzija ir Italija – paskelbė bendrą pareiškimą, kuriuo sukritikavo šį sprendimą ir atmetė Baltųjų Rūmų pasiūlymą iš naujo derėtis dėl šio susitarimo. Vokietijos kanclerė Angela Merkel net pažadėjo imtis „ryžtingesnių nei bet kada veiksmų“.

O gi Lietuvai dėl tokio sprendimo lieka tik apgailestauti. Paskelbus šį sprendimą kitądien Lietuvos pareigūnai pareiškė dėl jo … apgailestavimą.

„Apgailestaujame dėl šio JAV sprendimo, bet tikime, kad bus surastas būdas, kaip Jungtinės Valstijos ateityje dalyvaus bendruose sprendimuose suvaldant klimato kaitos pasekmes šalių ekonomikoms ir gyventojams“, – oficialiai pasakė užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Pasak aplinkos viceministro Martyno Norbuto, JAV traukiantis iš susitarimo, kitos ją pasirašiusios šalys turi progą vienytis ir įrodyti sutarties naudą.

„Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas pasirinko kelią, kuris eliminuoja tiesiogines JAV galimybes daryti įtaką pasauliniams sprendimams, susijusiems su klimato kaita. Nepaisant to, pats reiškinys niekur neišnyko. Tai suvokdamos, kitos šalys turi unikalią progą susitelkti ir padaryti viską, kad Paryžiaus klimato kaitos susitarimas nebūtų tik popierinis dokumentas, o pradėtų veikti“, – pasakė M.Norbutas.

Anot jo, daugelis pasaulio šalių lyderių aiškiai suvokia, kad Paryžiaus klimato kaitos susitarimas nėra skirtas spręsti vien klimato nestabilumo klausimą, nes klimato kaita yra susijusi ir su išteklių užsitikrinimo garantijomis, ir su nuostoliais miestų infrastruktūrai, žemės ūkiui, migracijai, kuri gali žymiai išaugti.

„Mes galime dirbtinai stimuliuoti taršių sektorių gyvybingumą, prisidengdami darbo vietų išsaugojimu. Bet galiausiai visi žmonės turės susimokėti, kai reikės padengti stichijų padarytą žalą – mokant daugiau už maistą, vandenį, atstatant pažeistą infrastruktūrą, ar išleidžiant milijonus stengiantis apsaugoti krantus ir prie jų įsikūrusius miestus. Šiandien akivaizdu, kad besitęsiančios pabėgėlių krizė apimtys gali pasirodyti labai menkos, jei dėl klimato kaitos sukelto bado ir vandens stygiaus ištisos tautos pradėtų judėti link labiau resursais aprūpintų regionų“, – kalbėjo viceministras.

2015 metais priimta Paryžiaus sutartis įpareigoja valstybes mažinti atmosferos taršą šiltnamio efektą sukeliančiomis dujomis ir imtis kitokių priemonių, turinčių sulėtinti pasaulinio klimato šiltėjimą. Šis 196 šalių Paryžiaus sostinėje pasirašytas susitarimas buvo sudėtingų Kinijos, JAV bei kitų pasaulio valstybių vadovų derybų vaisius. Lietuva šią sutartį ratifikavo 2016 metų pabaigoje. Šiuo susitarimu JAV įsipareigojo 26–28 proc. sumažinti šiltnamio dujas iki 2025 metų, lyginant su 2005 metų lygiu. Pasirašydama šią sutartį buvusi JAV vadovybė šio tikslo pirmiausia ketino siekti mažindama anglimi kūrenamų elektrinių išmetamų teršalų kiekį. Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto direktorius Ramūnas Vilpišauskas žiniasklaidai sakė, kad po JAV pasitraukimo pati klimato sutartis išliks, tačiau šis sprendimas turės pasekmių. „Vertinant JAV svarbą tiek pasaulio politikoje tiek ir ekonomikoje, tiek ir bendrąja prasme kalbant apie aplinkos taršos reikalus, jis (pasitraukimas) neabejotinai turės neigiamos įtakos JAV įvaizdžiui pasaulyje“, – teigė ekspertas.

Gindamos savo nacionalinius interesus JAV vėl parodė nepagarbą tarptautinei bendruomenei. Jeigu koks nors tarptautinis aktas joms netinka jos arba jį keičia arba sustabdo jo veikimą savo teritorijoje. ES lyderiai jį ryžtingai smerkia, o Lietuva – tik tyliai apgailestauja. Smerkti savo metropolijos valstybės-partnerės ji kol kas nepasiruošiusi.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s