Lietuvoje ženkliai padaugėjo mirčių nuo narkotikų perdozavimo

Lietuvoje trečius metus iš eilės didėja mirčių nuo narkotikų perdozavimo kiekis. Deja auga ir vidutiniškas santykinis tokių žmonių kiekis visoje ES. Mūsų šalis patenka tarp penkių Europos valstybių, kur tokių mirčių skaičius per pastaruosius trejus metus smarkiai išaugo, teigiama ES narkotikų stebėsenos agentūros (EMCDDA) ataskaitoje.

2015 metais Europoje ir Turkijoje nustatytas apytiksliai 8441 mirties nuo narkotinių medžiagų perdozavimo atvejis. Palyginti su 2014 metais, kuomet buvo užfiksuota 7950 mirties atvejų nuo perdozavimo, šis rodiklis išaugo 6 proc. Apie 2015 metais pagausėjusius mirties nuo perdozavimo atvejus pranešta Vokietijoje, Lietuvoje, Nyderlanduose, Švedijoje, Jungtinėje Karalystėje ir Turkijoje.

Anot ataskaitos, mirtys dažniausiai susijusios su heroino ir kitų opioidų vartojimu. EMCDDA nurodo, kad 2015 metais Lietuvoje nuo kvaišalų perdozavimo mirė 115 žmonių (prieaugis – apie 44 %), 2014 metais tokių mirčių būta apie 80 (prieaugis – 60 %), 2013 metais – apie 50. Dauguma aukų buvo darbštaus amžiaus (vidutiniškai 35 metų) vyrai.

„Matyt, tai susiję su medžiagomis, opiatais, kurie, kiek žinau, naudojami veterinarijoje, ypač stipriais, kur buvo apsinuodijimų ir mirčių atvejų tabore. Tai viena, matyt, yra priežastis. Kita, kiek man teko girdėti iš toksikologų, tai yra mirtys nuo sintetinių kanabinoidų, kurie yra rūkomi ir kurie atvežti ir platinami Lietuvoje. Keičiasi pats tų narkotinių medžiagų pobūdis, ir greičiausiai su tuo susijusios tos mirtys, tikėtina“, – situaciją komentavo sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Jo teigimu, išaugęs mirčių skaičius nebūtinai rodo, kad daugėja narkotikų vartotojų.

Ministro manymu, mirtys nuo perdozavimo gali būti susijusios ir su naujų kvaišalų bandymu. „Tai gali būti tie patys vartotojai, pavartoję kitą medžiagą. Neapskaičiuoja, perdozuoja, ir dėl to įvyksta mirtis. Galų gale tie patys kanabinoidų vartotojai, kurie rūko, gali ir nežino, kas ten iš tikrųjų yra, kas papildomai yra užpurkšta ar uždėta ant tos medžiagos. Kiekvienas vartotojas negali įvertinti sudėties, negali žinoti, kaip ten yra. Tai nebūtinai gali būti susiję su didesniu vartojimu, tai gali būti susiję su pačių medžiagų pasikeitimais“, – teigė A.Veryga.

EMCDDA ataskaitos duomenimis, populiariausias narkotikas Lietuvoje yra kanapės. Nors vieną kartą per metus jų yra bandę 5,1 proc. 15–34 metų šalies gyventojų. Amfetaminų mažiausiai kartą per metus yra vartoję 0,5 proc. šios amžiaus grupės žmonių, kokaino – 0,3 procento.

Pagal mirties atvejų (tarp žmonių 15–64 metų amžiaus) nuo narkotikų vienam milijonui gyventojų skaičių tarp 30 valstybių Lietuva užėmė 7-tą vietą. Mūsų šalyje vienam milijonui gyventojų atitenka 44,2 mirties, Latvijoje – 10,6, Lenkijoje – 8,5, o Estijoje, kuri užima pirmąją vietą su dideliu atotrūkiu, – net 113,2! Geriausia situacija ES šiuo aspektu yra Bulgarijoje (3,1), Slovakijoje (3,1), Vengrijoje (3,4) ir Čekijoje (5,2). Vidutiniškai ES šis rodiklis sudaro 19,2 mirties vienam milijonui žmonių.

Prastai situacija rutuliuojasi ir su švirkščiamųjų narkotikų vartojimu siejamų ŽIV diagnozės nustatymo atvejų rodikliu. Čia Lietuva užima 4-tą vietą iš 30 su 12,9 atvejo vienam milijonui gyventojų. Pirmauja čia vėl Estija su 50,9 atvejo, antroje vietoje – Latvija su 37, trečioje – Liuksemburgas su 29,1 rodikliu. Lenkijoje – 1. Geriausiai čia sekasi Kroatijai, Maltai bei Nyderlandams, kur tokių atvejų neaptikta. Vidutiniškai ES tokių atvejų skaičius yra 2,4.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s