NATO ir Turkijos santykių krizė: Aljanso narė planuoja nusipirkti iš Rusijos raketų kompleksus

JAV naujienų agentūra Bloomberg praneša jog Turkija yra pasiruošusi nusipirkti iš Rusijos zenitinius raketų kompleksus S-400. Preliminariais duomenimis sutarties kaina sudaro apie 2,5 mlrd. JAV dolerių.

Kitais metais Turkija ketina įsigyti dvi raketines baterijas. Tiek pat planuojama pastatyti pačioje Turkijoje vėliau. Savo ruožtu Rusijos atstovai šio sandorio nekomentuoja. Anksčiau dėl Vašingtono spaudimo Ankara buvo priversta atsisakyti planų įsigyti panašias sistemas iš Kinijos.

Nepaisant to šios sistemos nėra suderinamos su NATO šalyse gaminamos analogiškomis sistemomis Turkija galės dislokuoti jas tuose regionuose kur galioja NATO nustatyti apribojimai – pasienyje su Graikija, Armėnija bei Egėjo jūros pakrantėje. Kompleksai taip pat neturės identifikavimo sistemos „savas – svetimas“ todėl tai leis naudoti jas prieš bet kam priklausančius (tame tarpe ir prireikus – NATO) oro taikinius.

Šis sandoris sako apie tai jog Turkija toliau nusisuka nuo Šiaurės Atlanto Aljanso link Rusijos. Pastaruoju metu santykiai tarp Turkijos bei kitų NATO narių pablogėjo dėl jos savarankiškos pozicijos Sirijos bet Kataro krizių klausimais.

Savo ruožtu Turkijos ambasadorius Maskvoje anksčiau yra sakęs kad jo atstovaujamos valstybės buvimas NATO nare nesudaro jokių kliūčių šiai ginkluotei įsigyti.

Komentuodamas šį Turkijos sprendimą JAV Pentagono vadovas James Mattis pasakė kad tai yra suvereni NATO partnerės valia. Kaip ten bebūtų turint omeny įtemptus Turkijos ir ES (tame tarpe Vokietijos) santykius atsakomųjų priemonių ilgai laukti neteks.

Anksčiau Nepriklausomų Žurnalistų Asociacija pranešė apie tai kad Turkija susitarė su Rusija dėl raketų pirkimo.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s