Vokietija atsako: Berlynas įšaldo ginkluotės tiekimą Turkijai

NATO narė Vokietija neribotam laikui įšaldo bet kokios ginkluotės tiekimą kitai NATO narei Turkijai, praneša Vokietijos žiniasklaida. Oficialiais duomenimis šis sprendimas buvo priimtas abiejų NATO narių santykiams smarkiai pašlijus po Ankaros įvykdyto kelių žmogaus teisių aktyvistų arešto, tačiau mes žinome tikras šio sprendimo priežastis. Berlynas ketvirtadienį taip pat sugriežtino patarimus dėl kelionių į Turkiją ir perspėjo, kad nebegali užtikrinti savo piliečių saugumo, šioje šalyje vykstant „savavališkiems“ masiniams areštams. Be to, Vokietija perspėjo persvarstysianti užsienio investicijoms Turkijoje suteiktas garantijas.

Ankara šiuos veiksmus įvardijo kaip „šantažą ir grasinimus“. Berlynui nusprendus iš esmės persvarstyti dvišalius santykius Vokietija taip pat „įšaldo visus planuotus ir jau vykdomus ginkluotės pristatymus Turkijai“, rašo vokiečių laikraštis „Bild“, bet šios informacijos šaltinio neįvardija. Svarbus kanclerės Angelos Merkel padėjėjas Peteris Altmaieris, interviu televizijai ZDF šio pranešimo nepatvirtino ir nepaneigė, bet perspėjo, kad „bet kuriuo metu svarstysime, ar reikalingos kokios nors tolesnės priemonės“. O gal karinių priemonių panaudojimas turi kitokią priežastį?

Ryšiai tarp Turkijos ir Vokietijos, kurioje gyvena apie 3 mln. etninių turkų yra pakankamai įtempti. Po 2016-ąją mėginto įvykdyti karinio pučo Vokietija jau blokavo 11 Turkijai skirtų ginkluotės siuntų – tarp jų trumpavamzdžių ginklų, šaudmenų arba ginkluotės komponentų. Abiejų šalių santykiai dar labiau pašlijo, kai Turkijos teismas antradienį nurodė palikti po areštu šešis žmogaus teisių aktyvistus, suimtus dėl įtariamos pagalbos teroro grupuotei. Tarp suimtųjų yra Vokietijos pilietis Peteris Steudtneris.

Įsiplieskus žodžių karui Vokietijos finansų ministras Wolfgangas Schaeuble pareiškė, kad valdant R.T.Erdoganui Turkija tapo panaši į buvusią komunistinę Vokietijos Demokratinę Respubliką (VDR).

„Turkija savavališkai suiminėja žmones ir nesilaiko net minimalių konsulinių standartų, – sakė W.Schaeuble. – Tai man primena, kokia buvo VDR. Kai ten lankydavaisi, žinojai, kad jeigu kažkas atsitiks, tau niekas negalės padėti.“ P.Altmaieris patvirtino, kad Berlynas ragins Briuselį įšaldyti 4,45 mlrd. eurų Europos Sąjungos lėšų, teoriškai numatytų iki 2020 metų pabaigos skirti Turkijai, jau seniai siekiančiai tapti Bendrijos nare.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s