Izraelio parlamentas nustatė: gegužės 9-oji – valstybinė šventė „Pergalės diena“

Izraelio parlamentas Knesetas priėmė įstatymą pagal kurį gegužės 9-oji skelbiama valstybine švente „Pergalės diena“. Šio įstatymo esmė – pagerbti žmones žuvusiuosius kovoje prieš Nacių Vokietiją. Naujas įstatymas įtvirtina šventės statusą, nustato jos datą, šventinių renginių organizavimo būdą. Reikia pažymėti kad ši šventė ir anksčiau buvo minima Izraelyje, tačiau iki šiol ji neturėjo oficialaus statuso.

Kneseto deputatai pritarė šiam įstatymui vienbalsiai.

„Šiandien – dar viena Pergalės diena“! – priėmus įstatymą pasakė Izraelio Švietimo ministras, politinės partijos “Žydų namai” lyderis Naftali Benet.

Naujai priimtas įstatymas numato kad mokyklų ir karinių padalinių tvarkaraščiuose bus išskirtas laikas užsiėmimams pergalės prieš nacius temoms. Anot teisės akto vietinėms valdžios organams ir bendruomenėms bus skiriamos lėšos kovotojams prieš nacius atminti. Pagal dokumentą Pergalės dienos proga kasmet gegužės 9-ąją bus rengiami iškilmingi Izraelio Parlamento ir Vyriausybės posėdžiai, eisenos bei kiti masiniai renginiai tiek Jeruzalėje tiek kituose miestuose ir miesteliuose.

Reaguodamas į priimtą įstatymą Tel-Avivo universiteto tarptautinių santykių ekspertas Saimon Cipis pabrėžė kad Izraeliui Pergalės Diena turi labai didelę reikšmę.

„Izraelyje labai gerai atsimena ir žino kad iš tikrųjų būtent Raudonosios Armijos kariai numušė spintas nuo koncentracinių stovyklų vartų. Mums tai yra labai jautri tema: mes siejame Pergalę ir su žydų kurie kalėjo koncentracinėse stovyklose išvadavimu. Dar nežinia kiek būtų sunaikinta žydų jeigu ne būtų iškovota ši Pergalė. O ši Pergalė įvyko būtent Raudonosios Armijos, Tarybų Sąjungos kariuomenės dėka. Ir ši šventė dabar tapo mums nacionaline valstybine švente. Ir antra priežastis: Izraelyje gyvena daugiau už milijoną rusakalbių imigrantų iš buvusios Tarybų Sąjungos šalių. Dabar pas mus yra keli šimtai veteranų kurie kiekvienais metais švenčia Pergalės Dieną. Todėl mums tai – dviguba šventė“. – pasakė S. Cipis.

Jis pabrėžė kad istorijos perrašinėjimas kurį bando įvykdyti kelios Rytų Europos valstybės žydams niekada nebus priimtinas.

„Mūsų tauta pergyveno pačius rimčiausius išbandymus per Antrąjį Pasaulinį karą – buvo sunaikinta daugiau kaip 6 milijonai žydų. Ir šioje mes laikomės tokios pat pozicijos kaip ir Baltarusija ir Rusija. Mes labai rimtai kritikuojame tai kas dabar vyksta. Šie bandymai perrašyti istoriją Baltijos šalyse ir Ukrainoje Izraeliui yra tikrai nepriimtini. Mūsų prezidentas sakė kalbą Ukrainos parlamente, kuomet jis tiesiai šviesiai pareiškė Ukrainos parlamentarams kad šimtai tūkstančių žydų buvo sunaikinti Baby Jar (koncentracinė stovykla Ukrainoje – red.) ir kad Ukrainos nacionalistai kartu su fašistais dalyvavo tiek saugant koncentracinių stovyklų kalinius, tiek naikinant žydus“. – teigė S. Cipis.

Žydų valstybės požiūris į šį klausimą principingai skiriasi nuo Baltijos šalių valdovų pozicijos. Nepaisant to kad Estijoje, Latvijoje ir Lietuvoje oficialus šios šventės minėjimas nėra sveikintinas, pas mus vis tik vyksta vieši renginiai Pergalės dienos proga.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s