Korupcija VSAT

Susisiekimo ministras Rokas Masiulis: VSAT skelbtas konkursas dėl Kybartų kontrolės punkto statybos galėjo būti neskaidrus

Susisiekimo ministerija praneša sustabdanti Pasienio kontrolės punktų direkcijos vykdomą 10 mln. eurų vertės Kybartų pasienio kontrolės punkto modernizavimo, projektavimo ir statybos konkursą. Anot ministerijos, jo sąlygos galėjo būti pritaikytos vienam konkrečiam tiekėjui.

„Ministerijos auditoriai nustatė, kad pirkimo organizatoriai neužtikrina sąžiningos konkurencijos. Buvo imtasi priemonių nedelsiant stabdyti pirkimo procedūras“, – pranešime sakė susisiekimo ministras Rokas Masiulis.

Susisiekimo ministerija skelbia, kad konkurso sąlygos galėjo būti pritaikytos konkrečiam tiekėjui, tačiau įmonės neįvardija. Konkurso sąlygose reikalaujama, kad jo dalyviai per pastaruosius penkerius metus būtų statę panašų į Kybartų pasienio kontrolės punktą objektą. Mūsų duomenimis šią sąlygą atitinka vienintelė firma – „Fima“, mat ji įgavo patirtį pernai laimėjusi 16,04 mln. eurų Rambyno pasienio kontrolės punkto modernizavimo konkursą.

Socialiniame tinkle „Facebook“ susisiekimo ministras parašė: „Kybartų pasienio kontrolės punkto modernizavimo projektavimo ir statybos viešojo pirkimo sąlygos galėjo būti pritaikytos konkrečiam tiekėjui, neužtikrino sąžiningos konkurencijos. Kai kalbama apie valstybės lėšų panaudojimą, negali būti nė menkiausių įtarimų ar neskaidrumo šešėlio.“

Anot pranešimo, susisiekimo ministerijos atliekamo direkcijos finansinio audito metu buvo konstatuota, kad pirkimo sąlygose nustatyti reikalavimai yra per griežti rinkos dalyviams, dėl ko jau šiandien galima nuspėti konkurso laimėtoją. Ministerija nurodė pirkimą stabdyti dviem mėnesiams, kad būtų patikslintos pirkimo sąlygos. Pakoregavus technines pirkimo sąlygas, pirkimo procedūros bus tęsiamos toliau.

Šiuo faktu VSAT bus pradėtas tarnybinis patikrinimas.

Pernai „Fima“ laimėjo 16 mln. eurų vertės Rambyno pasienio kontrolės punkto modernizavimo konkursą. Tuomet „Kauno tiltų“, „Narestos“ bei „Conrestos“ pasiūlymai buvo atmesti kaip neatitinkantys kvalifikacijos reikalavimų ir vienintele dalyve liko „Fima“. 2013 metais „Fima“ laimėjo 3,885 mln. eurų vertės Tverečiaus pasienio kontrolės punkto statybos konkursą. Tuomet konkurse taip pat dalyvavo „LitCon“, kurios pasiūlymo kaina buvo 4,1 mln. eurų, o pigiau darbus pasiūliusi atlikti „Conresta“ (2,9 mln. eurų) neatitiko konkurso sąlygų.

VSAT draugystė su „Fima“ yra labai ilga. Apie galimą korupciją VSAT viešųjų konkursų sistemoje Nepriklausomų Žurnalistų Asociacija rašė ir anksčiau, tačiau deja į tai niekas neatkreipė dėmesio. 2016-tų metų pabaigoje viešąjį konkursą dėl naujo pasienio kontrolės punkto (PKP) pasienyje su Rusija statybos ir įrengimo laimėjo bendrovė „Fima“. Taip, ta pati „Fima“, kuri 2015-asiais sukėlė didžiulį skandalą kai diegdama specialią įrangą Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje naudojo Rusijoje pagamintus specialius daviklius.

VRM vadovybę tada stebino ne vien tik tas faktas, kad buvo panaudota švelniai tariant netinkama techninė įranga, bet ir tai, jog „tiekėjo paslaugų bei darbų įkainiai galimai buvo neadekvačiai išpūsti. Preliminariais vertinimais, kai kurios paslaugos įkainotos keliais ar net keliomis dešimtimis kartų brangiau nei reali rinkos kaina.“ Tai portalas Delfi.lt rašė 2015-tų metų kovo 2-ąją, o jau kitą dieną, kovo 3-ąją, „staiga“ paaiškėjo, jog „bus ieškoma naujo pasienio tarnybos vadovo“. Konkursas tada buvo sustabdytas, toliau šios istorijos pėdsakai buvo prarasti.

Neužilgai po šios istorijos „staiga“ atsistatydino VSAT vado pavaduotojas, atsakingas už viešuosius pirkimus, Valentinas Novikovas. Ponas V. Novikovas buvo atsakingas už pirkimus pasienio tarnyboje net 2009 metais, kai pernelyg brangiai buvo įsigyti žiūronai pasieniečiams. Visuomenė apie Novikovo atsistatydinimą sužinojo jau „post factum“, kai į VSAT vado pavaduotojo pareigas buvo paskirtas pagėgiškis Vidas Mačaitis.

Ar šį kartą kas nors iš VSAT vadovų (gal net pats dabar vėl “staiga“ atostogaujantis generolas Renatas Požėla) prisiims atsakomybę už šiuos pažeidimus? Beje įdomu, kaip į šią istoriją žiūri FNTT ar STT.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s