Japonija mini Hirošimos bei Nagasaki atominio bombardavimo 72-ąsias metines

Japonija sekmadienį paminėjo Hirošimos bei Nagasaki tragedijos metines – prieš 72 metus šiuos miestus sunaikino JAV numestos atominės bombos.

Per kasmet rengiamą ceremoniją Japonijos ministras pirmininkas Shinzo Abe Hirošimos Taikos memorialiniame parke pasakė, kad Japonija tikisi, jog pasaulis galiausiai atsisakys branduolinių ginklų.

„Kad tikrai pasiektume pasaulį be branduolinių ginklų, mums reikia, kad dalyvautų tiek branduolinį ginklą turinčios, tiek neturinčios jo šalys“, – pabrėžė ministras pirmininkas.

1945-ųjų rugpjūčio 6-ąją branduolinė bomba buvo numesta ant Hirošimos, o trimis dienomis vėliau – ant Nagasakio. JAV atominis bombardavimas Hirošimoje nusinešė daugiau kaip 166 tūkst. žmonių gyvybių, dar apie 80 tūkst. žmonių žuvo per Nagasakio bombardavimą per patį sprogimą arba tuojau po jo; keli šimtai tūkstančių kitų gyvybės užgeso nuo spindulinės ligos arba apšvitinimo sukelto vėžio, praėjus keliolikai mėnesių ar keleriems metams.

Daugelis žmonių laiko tuos bombardavimus karo nusikaltimais, nes JAV taikėsi ne į kariškius bet į civilius, o milžiniška ginklų naikinamoji galia neturėjo precedento. Be to tai buvo pirmas ir paskutinis žmonijos istorijoje (bent jau kol kas) branduolinio ginklo panaudojimo atvejis prieš gyvus žmones. Karinių ekspertų manymu tuomet nebuvo jokio pagrindo naudoti šį ginklą nes Tarybų Sąjungos Raudonoji Armija sutriuškino Kvantunų kariuomenė Kinijos šiaurėje o Japonijos militaristinis režimas skaičiavo savo paskutines dienas. Tai buvo amerikiečių kerštas japonams už Perl-Harboro pažeminimą, jėgos demonstravimas pasauliui, branduolinio ginklo demonstravimas Tarybų Sąjungai. Tuo pačiu metu tai buvo puiki proga amerikiečiams išbandyti naują ginklų rūšį realiomis kovinėmis sąlygomis. Be nekaltų civilių šių bombardavimų metų žuvo karo belaisviai kurie jėga buvo ištremti japonų iš Kinijos bei Korėjos ir laikomi koncentracinėse stovyklose Japonijos teritorijoje. Apart to dėl bombardavimų žuvo apie 3200 japonų kilmės JAV piliečių.

Kartu su operacija „Maldos namai“ Hirošimos bei Nagasakio bombardavimas tapo vienu didžiausių JAV atliktu karo nusikaltimu bei genocido aktu. JAV iki šiol oficialiai net neatsiprašė už šiuos baisius nusikaltimus.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s