Baltarusija neišdavė vizų šešiems Lietuvos Seimo nariams

Minske Baltarusijos opozicijos renginyje pirmadienį ketinę dalyvauti šeši Lietuvos parlamentarai negavo vizų. Baltarusijos opozicinės „Jungtinės piliečių partijos“ pirmininko Anatolijaus Lebedko kvietimu parlamentarai ketino dalyvauti diskusijoje „Regioninis saugumas: iššūkiai ir perspektyvos“.

Kaip patvirtino konservatorius Laurynas Kasčiūnas*, vizų negavo nė vienas delegacijos narys. Be jo, į Minską planavo vykti „TS-LKDP“ nariai Rasa Juknevičienė, Audronius Ažubalis, narystę Liberalų sąjūdyje sustabdęs Gintaras Steponavičius, LVŽS atstovas Egidijus Vareikis bei socialdemokratė Rimantė Šalaševičiūtė.

„Turėjome diskutuoti apie regioninį saugumą. Turėjome dalyvauti A.Lebedko kvietimu, ten būtų visi opozicijos atstovai. Turėjome dalyvauti pirmadienį, tai turbūt dalyvausime per „skaipą“, ne taip lengva bus mus išjungti, – pasakė L.Kasčiūnas. – Žinutė, kurią norėjome nuvežti, akivaizdi – kad norime turėti nepriklausomą, savarankišką kaimyną, tikėdamiesi, kad po karinių pratybų tas savarankiškumas dar liks, ypač karinėje srityje.“

Pasak jo, diskusijos esminiu akcentu turėjo būti kitą savaitę prasidesiančios bendros Rusijos ir Baltarusijos karinės pratybos „Zapad 2017“.

„Norėjome nepriklausomos Baltarusijos, bet, pasirodo, tas dialogas, kuris vyksta, jis daugiau selektyvus iš (Baltarusijos prezidento – red.) Aleksandro Lukašenkos pusės. Išsigando šešių parlamentarų“, – stebėjosi politikas.

Akivaizdu kad Baltarusija traktuoja tokią Lietuvos politikų kelionę į savo šalį kaip tiesioginį kišimąsi į savo vidaus reikalus. Įdomu kaip elgtųsi Lietuvos vadovai ir k1 sakytų valstybei pavaldi žiniasklaida jeigu grupė Baltarusijos ar Rusijos politikų pabandytų sudalyvauti panašiame renginyje kuris būtų organizuotas nesisteminės opozicijos (kad ir „Socialistinio Liaudies Fronto“) Vilniuje ar kuriame nors kitame Lietuvos didmiestyje.

Anksčiau Lietuva jau buvo neįleidusi Rusijos dainininko Olego Gazmanovo. Nors jis –  lyg ir ne politikas, bet tos pačios ponios R. Juknevičienės nuomone kelia grėsmę Lietuvos Respublikos nacionaliniam saugumui. 2016-tų metų spalį Lietuva išsiuntė tris rusų žurnalistus kadangi Valstybės saugumo departamentas teigė esą „jie kėlė grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui“. O Lietuvos politikų desantas Minske Baltarusijos nacionaliniam saugumui grėsmės nekėlia?

Maskva skelbia, kad pratybose „Zapad 2017“ dalyvaus mažiau nei 13 tūkst. karių. Tuo tarpu Vakarų atstovai mano, kad iš tiesų jose dalyvaus apie 100 tūkst. karių.

Siekdami demonizuoti Rusiją Lietuvos vadovai ir kiti politikai viešai skelbdavo vertiną pratybas kaip bauginimą ir siekį demonstruoti karinę galią prieš Baltijos valstybes ir NATO partnerius, tuo metu Rusija vadina jas įprastomis bei iš anksto suplanuotomis. Viešųjų ryšių tikslais Dalia Grybauskaitė, kurios pratybų metu Lietuvoje kaip tik nebus, teigia, kad jų tikslas – „mus išgąsdinti, sunaikinti mūsų valią gintis“.

Lietuvos karinė žvalgyba nurodo, jog tikėtina, kad pratybų scenarijuje bus numatytas ginkluotas konfliktas tarp NATO ir Baltarusijos (Rusijos) karinių pajėgų. Manoma, kad dalis mokymų rajonų bus šalia Lietuvos Respublikos valstybės sienos, todėl įbaugindama Lietuvos piliečius „meinstrimo“ žiniasklaida su nuoroda į valstybės pareigūnus praneša kad neatmetama incidentų ir provokacijų tikimybė, nepaisant to kad realaus pagrindo taip teigti nėra.

*Laurynas Kasčiūnas – Lietuvos politikas, politologas, dėstytojas, 2016–2020 m. Seimo narys išrinktas su „Tėvynės Sąjunga – Lietuvos krikščionių demokratų“ partija. Pagal oficialią biografiją anksčiau jis buvo „Lietuvos nacionaldemokratų partijos“ nariu, jos vadovo – žinomo radikalaus nacionalisto bei antisemito – M. Murzos pavaduotoju (2007-aisiais šios partijos pirmininku tapo M. Murzos bendražygis ir Lietuvos politikos marginalas Žilvinas Razminas). Taip pat dalyvavo judėjime, nukreiptame prieš Lietuvos narystę ES. Nuo 2012-tų metų pradėjo dirbti Rytų Europos studijų centre ir pastaraisiais metais  jam vadovavo. Jis priklauso buvusio JAV prezidento vardu pavadintai asociacijai „Ronaldo Reigano laisvės centras“, kieno vadovas yra prieštaringai vertinamas informacinio karo karys ir propagandinis veikėjas Justas Šireika.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s