Triumfinis M. Saakašvilio sugrįžimas į Ukrainą: pakvipo eiliniu maidanu

M. Saakašvilis, Ukrainos politikas, buvęs Gruzijos prezidentas bei Ukrainos Odesos gubernatorius, kuriam prezidentas Petro Porošenka iš pradžių suteikė Ukrainos pilietybę, bet vėliau ją atėmė, sekmadienio vakarą po kelių mėginimų galiausiai sėkmingai kirto Lenkijos ir Ukrainos sieną. Tai padaryti jam padėjo būrelis ukrainiečių politikų ir minia gerbėjų. Jį lydėjo pakankamai daug politikų bet reikėtų išskirti du iš jų: Juliją Timošenko (buvusi ministrė-pirmininkė kalėjusi už korupciją valdant V. Janukovičiui ir išvaduota 2014-asiais Kijeve įvykus valstybės perversmui) ir Valentiną Nalivaičenko.

Apie paskutinį reikia pasakyti atskirai. Buvęs Ukrainos saugumo tarnybos (SBU) vadovas Aleksandras Jakimenko 2014-tų metų balandį viešai apkaltino V. Nalivaičenko esant JAV CŽV agentu. Anot jo V. Nalivaičenko buvo užverbuotas kai tarnavo konsulu  Ukrainos ambasadoje Vašingtone (jis ęjo šias pareigas nuo 2001-ų iki  2003-ų metų). 2013-ais metais V. Nalivaičenko atžvilgiu buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas – jis buvo apkaltintas nesankcionuotu įslaptintos informacijos perdavimu JAV CŽV pareigūnams. 2014-ais metais Kijeve įvykus valstybės perversmui ši baudžiamoji byla buvo nutraukta o pats V. Nalivaičenko buvo paskirtas SBU vadovu.

Mihailas Saakašvilis irgi yra žinomas kaip JAV politinio elito projektas. 1993-ais metais jis buvo išrinktas JAV valstybės Departamento stipendininku ir mokėsi Kolumbijos universitete, vėliau bendradarbiavo su daugeliu tarptautinėmis NVO, glaudžiai susijusiomis su JAV Valstybės Departamentu ir CŽV. Jo žmona – žydų kilmės lenkė Sandra Rulovskaja yra glaudžiai susijusi su Dž. Soroso fondu bei JAV NVO.

Atvykęs į Ukrainos pasienio kontrolės punktą M. Saakašvilis iš karto pademonstravo savo ketinimus ir pasakė kalbą pasitikusiems jį pasieniečiams.

„Šie jūsų stori generolai užsidirba iš kontrabandos, paskutines kapeikas iš žmonių atima! Jie veikia pagal savo prezidento – barygos (žargoninis neigiamas žodis; tai yra spekuliantas pačia blogiausia prasme – red.) įsakymą. Aš raginu jūsų, vaikinai, neklauskite jų! Šitie generolai dings, rytoj jų nebebus! Ir šito prezidento nebebus! Šios valdžios nebebus! Mes atimsime iš Porošenko jo pinigus, atimsime iš oligarchų, Avakovo, Medvedčiuko jų pinigus! Nejaugi jūs nenorite gyventi normalioj šaly, tokioj pavyzdžiui, kaip Lenkija! Pažiūrėkite, kokie pas juos keliai! Kokios pas juos algos! Jūsų algos yra dešimčia kartų mažesnės, jūsų giminės išvažiavo ir darbuojasi ten! Iš jūsų atima paskutinį, o jūs dar norite ginti šiuos barygas kurie jus žemina?! Vaikinai, ką jūs? Jie neturi garbės, orumo. Jų akyse yra tik doleriai! Todėl mes su jumis esame vienoj pusėj, o jie – kitoj!” – pasakė M. Saakašvilis.

Ukrainos pasieniečiams užblokavus pasienio kontrolės punktą minia žmonių įsiveržė į jo teritoriją ir tiesiog ant rankų išnešė M. Saakašvilį.

Pasaulio žiniasklaida ir Ukrainos visuomenė bei valdžia sekmadienį akylai stebėjo, ar Michailui Saakašviliui pavyks kirsti pasienį ir įvažiuoti į Ukrainą. Kai gerbėjams padedant galiausiai jam pasisekė tai padaryti, po socialinius tinklus pasklido reakcija į tuos audringus įvykius.

 „2014 – Rusija įsiveržė į Ukrainą, 2017 – Saakašvilis įsibrovė į Ukrainą, o kas bus 2020?“, – ironizavo BBC žurnalistas kanadietis Christianas Borysas.

Vladislavas Davidzonas, analitikas, nagrinėjantis Ukrainos įvykius „American Interest“ ir „Foreign Policy“, taip apibūdino situaciją: „Saakašvilis per pasienio punktą prasiveržė į Ukrainą, tai – visiškas Ukrainos valdžios fiasko, nesugebėjusios šito išvengti.“

„Noriu priminti „apžvalgininkams“ iš „Twitter“: Ukraina yra valstybė. Ji turi sienas. Sienų pažeidimas yra įstatymų pažeidimas. Tai veda prie arešto“, – teigė vokiečių ARD kanale dirbantis ukrainiečių žurnalistas Goša Tychij. Rašytojas ir žurnalistas, bendradarbiaujantis su Vakarų žiniasklaida, Maximas Eristavi‏s parašė: „Jei norite suprasti apie Ukrainos prezidento Porošenko įspūdingą krizę dėl žlungančių reitingų, sekite # Saakašvilio cirką.“

Paties Ukrainos prezidento P. Porošenkos socialinių tinklų paskyrose nebuvo nė užsiminta apie rezonansinius įvykius prie sienos, kurią kirto M. Saakašvilis. Buvo tik sveikinimai Tankisto dienos proga ir vaizdo reportažai šia tema.

Tuo metu Ukrainos vidaus reikalų (VRM) ministras Arsenas Avakovas socialiniame tinkle „Twitter“ išsamiai komentavo padėtį pasienyje.

„Visą dieną dirbome, kad lokalizuotume ir išvengtume provokacijų per Saakašvilio šalinininkų ir oponentų susidūrimus.“ Vis dėlto jis pripažino, kad provokacija įvyko, gerai, kad be kraujo, tačiau to kaina buvo per didelė.

„Žeminantis „vaizdelis“, kai pro Ukrainos sieną prasiveržia masinės scenos „aktyvistai“, – be kita ko parašė A. Avakovas. Ukrainos VRM ministras tai vadino pamatų, ant kurių statoma šalis, griovimu, nepriklausomai nuo vienų ar kitų politinių grupių valdžioje.

Ukrainos parlamento deputatas ir neteisėtos interneto svetainės „Mirotvorets“ kūrėjas Antonas Geraščenka, buvęs VRM ministro patarėjas, socialiniame tinkle „Facebook“ išvardijo, kurie jo kolegos kartu su „provokatoriumi“ M. Saakašviliu neteisėtai kirto sieną, – tarp jų buvo ir politikė, buvusi premjerė Julija Tymošenko. Ir teigė, kad visiems teks atsakyti pagal įstatymus.

Ukrainos premjeras Volodymyras Groismanas „Facebook“ šiandien pareiškė, kad prasiveržimas pro Ukrainos sieną yra ne tik įstatymų pažeidimas, bet ukrainiečių politikų ataka prieš Ukrainos valstybingumą. „Nieko nesakysiu apie Micho Saakašvilį, jis turi savo tikslus ir motyvus. Kalbus apie tuos mūsų politikus-populistus, kurie veikia pagal principą: kuo blogiau, tuo geriau“, – teigė premjeras.

Labai keista nuo šių veidmainių girdėti apie įstatymų viršenybę ir teisinę valstybę nes prieš trejus metus įvykdant valstybės perversmą būtent jie užimdavo administracinius pastatus, reikalavo šaudyti į beginklius milicininkus ir nepaisyti „nusikalstamos valdžios priimtų įstatymų“. Ką viskas ima grįžti bumerangu.

Daugelis komentatorių ėmė lyginti Saakašvilį su V. Putinu, kuris jų nuomonė yra blogio įsikūnijimas žemėje. Šiuo atveju Ukrainos meinstrimo politikai ir politologai )ir =iniasklaida) niekuo nesiskiria nuo savo Lietuvos brolių-dvynių: bet kurioj nesuprantamoj situacijoj kaltink Putiną (ir šauk „Rusai puola!”).

Kaip ten bebūtų bet M. Saakašvilis ramiai pavakarieniavo restorane “Mons Pius“ esančiame Lvovo miesto Lesios Ukrainkos gatvėje su vienu iš pačių įtakingiausių Ukrainos politikų  Lvovo miesto meru A. Sadovojumi. Vakarienės metu restoraną saugojo Ukrainos nacionalistų bataliono „Donbas“ kariai. Taip būna šiuolaikinėje Ukrainoje: policija iškelia baudžiamąją bylą o kariuomenės padaliniai saugo!

Po to jis pranešė kad vieno iš incidentų metu buvo pavogtas jo pasas kuris paskiau esą buvo perduotas tiesiai į Ukrainos prezidento administraciją.

Išanalizavus visą šią situaciją galima padaryti išvadą kad tai yra labai gerai surežisuota akcija.

Kas jos režisieriai? Tos pačios jėgos kurios organizavo spalvotas revoliucijas visoje posovietinėje erdvėje nuo Kirgizijos iki Ukrainos.

Kas bus toliau? Nežinia, bet turint omeny kad nešanti M. Saakašvilį ant rankų minia skandavo „Miša naš prezident!” („Miša – mūsų prezidentas!“) pats „gastrolierius“ (kaip jį pavadino Ukrainos vidaus reikalų ministras A. Avakovas) ne šiaip sugrįžo į Ukrainą.

Ukrainos ore ėmė sklisti naujo maidano kvapas.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s