Valentinas Mazuronis dėl Astravo AE: V. Andriukaitis teisus, tik bijoma tai pripažinti

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis kreipėsi į premjerą Saulių Skvernelį, ragindamas inicijuoti Lietuvos atstovo Europos Komisijoje (EK) Vytenio Povilo Andriukaičio atšaukimo procedūrą. Priežastis – keli iš konteksto ištraukti sakiniai iš jo interviu žiniasklaidoje dėl Astravo atominės elektrinės (AE).

Astravo AE tema konservatoriams – labai jautri. Reikia tik pripažinti jų genialų pasirinkimą savo politinę komunikaciją grįsti šia problema, kurią iš esmės jie patys ir sukūrė. Niekas juk neapšauks jų nieko nedarymu, kai va ir parašus prieš rinkimus rinko (beje, kur jie visi dingo, kas su jais padaryta?), ir nuolat užsipuls bet kurį, kas tik sugebės suabejoti jos pastatymo galimybe. Nors kol buvo valdžioje, konservatoriai turėjo realiausias galimybes dėl Astravo iš esmės ką nors pakeisti. Galbūt vienas kitas dar atsimename ir garsųjį Andriaus Kubiliaus dviračių žygį po Astravo apylinkes, po kurių tuometinis premjeras skambiai pranešė, kad Astravo AE tikrai nebus statoma, kad tai blefas ir nėra ko baimintis.

Na apsiriko – sakytume, kam nepasitaiko? Neklysta tik tas, kas nedirba. Bet ar buvo nors pirštas pakrutintas, kai Astravo aikštelė pradėjo kurtis, o konservatoriai su liberalais buvo valdžioje? Paklauskite to jų, sugebės atsakyti, kad kažkur kažkam kažkokį raštą nusiuntė. Ir viskas. Jokių protestų, jokių reikalavimų, jokio įdirbio su Europos Sąjunga (ES) ir Europos Komisija veikti bendrai, o iš šios dabar konservatoriai ragina pašalinti Lietuvos deleguotą V. Andriukaitį. Galbūt kam nors gali ir nepatikti V. Andriukaičio tiesmuki pasakymai, bet neabejotinai jie – bent jau ne melas ir ne apsimetinėjimas.

Faktas nr. 1, su kuriuo šiandien Lietuvai reikia susitaikyti, kad Astravo AE bus pastatyta ir pradės veikti. Taškas. Tai nėra gerai, yra rimtų abejonių dėl jos saugumo, Baltarusija per mažai bendradarbiauja su tarptautinėmis organizacijomis dėl branduolinės saugos ir t. t. Bet faktas, kad elektrinė pradės veikti, šiandien yra neabejotinas. Tad turime atitinkamai koreguoti ir savo politinę darbotvarkę, atsižvelgdami į realybę, o ne į fantazijas.

Faktas nr. 2: V. Andriukaitis EK yra įpareigotas laikytis Europos Komisijos, o ne jį delegavusios šalies pozicijos. Ir konservatoriai tai žino. Galbūt tai gali mums nepatikti, bet yra kaip yra. Europos komisaras atstovauja visoms ES šalims, visoms – ne išskirtinai Lietuvai. Neabejoju V. Andriukaičio lojalumu Lietuvai ir tikiu, kad jis jos niekada nepamiršta dirbdamas savo darbą. Bet reikalauti iš jo nedirbti savo darbo?.. Tai gali tik konservatoriai. EK yra pasakiusi, kad yra susirūpinusi Astravo AE saugumu, ir spaudžia Baltarusiją atlikti daugiau testų, bendradarbiauti su tarptautinėmis organizacijomis. Mažiau reikėtų pulti vieniems kitus, o tik dar labiau susikaupti ir visiems bendradarbiauti dėl bendro tikslo – Astravo AE saugos, nes stebuklingai nuo žemės paviršiaus ji nebeišnyks. Be to, Europos Parlamento (EP) Užsienio politikos komiteto pirmininkas Elmaras Brokas dėl Astravo laikosi taip pat nuosaikios pozicijos. „Branduolines jėgaines stato visame pasaulyje. Kai kurios saugesnės, kitos ne tokios saugios, bet yra Atominės energetikos agentūra, kuri turi patikrinti saugumo klausimus. Kaip ES gali aiškinti baltarusiams ir rusams taip daryti, jei pačios ES narės statosi tokias elektrines?“ – sakė jis. Taigi, dar kartą akivaizdu, kad turime patys daugiau dirbti, kad įtikintume kolegas ES ir EK struktūrose jautriau vertinti Astravo klausimą.

Faktas nr. 3 – Lietuva atšaukti V. Andriukaičio negali. Konservatoriai tai irgi žino. Bet tai netrukdo populistiškai kreiptis į premjerą dėl jo atšaukimo. Dviguba pergalė: prieš žmones pademonstruosi, koks tu susirūpinęs dėl Astravo, ir kai premjeras atsakys, kad negali jo atšaukti, dar garsiau užriksi, jog ir S. Skvernelis nesirūpina Lietuva.

Faktas nr. 4: Jeigu nebūtume uždarę savosios Visagino AE, kuri dar galėjo saugiai dirbti ne vienus metus, ir jeigu tuo pat metu būtume sprendę naujos AE statymo klausimą Lietuvoje – Astravas būtų iš viso neatsiradęs, nes energetinė erdvė būtų buvusi užimta. Vėlgi prisiminkime, kas aršiausiai kovojo, kad Visagino AE būtų kuo greičiau uždaryta? Tie patys konservatoriai.

Taigi, V. Andriukaitis tapo tik pigaus konservatorių populizmo taikiniu. Patys graužiami savo atsakomybės dėl neveiksnumo, kai Astravo AE buvo dar tik brėžiniuose, šiandien jie padarys viską, kad žmonės tai pamirštų. Blogiausia, kas dabar gali būti Lietuvai, tai toliau laikytis konservatorių pozicijos, kad Astravo AE statybos privalo būti sustabdytos. Gaila, bet to nebus. Todėl atitinkamai turėtume koreguoti savo tikslus: siekti, kad bent jau nepradėtų veikti antrasis Astravo reaktorius, užkirsti kelią energijos importui iš nesaugios elektrinės. Tai daryti privalome veikdami išvien su ES ir EK (kurioje dirba V. Andriukaitis).

Organizacijos, kuri gali mums padėti kovoje su nesaugia Astravo AE, puolimas yra tikrasis „idiotizmas“, kurį mums siūlo konservatoriai. Rusijos propaganda tuo pasinaudos? Ji pasinaudos viskuo, kaip jai reikia ir neatsižvelgdama į tai, ką tu pasakysi, todėl jaudintis, kaip tave parodys Kremliaus televizijos, turėtų būti mažiausias mūsų rūpestis.

Šiandien kaip niekada reikalingas bendras darbas, kad galėtume pasiekti savo strateginius tikslus, o ne kovoti tarpusavyje ir kabinėtis prie kiekvieno netikslaus žodelio. Konservatoriai jau antrą kadenciją iš eilės – opozicijoje. Gal ir normalu matyti, kad jie užsiima kritika, bet Astravo AE klausimu jie turėtų patylėti. A. Kubilius nesugebėjo užtikrinti, kad statyme savo atominę jėgainę, ir suklaidino Lietuvą sakydamas, kad Baltarusija savosios irgi nestatys. Šiandien dėl to turime jau greit pradėsiančią veikti Astravo AE. Ką dar galime padaryti? Susivienyti, o ne išsidraskyti. Ir mažiau klausyti tų, kurie leido Astravui atsirasti.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s