Baltijos šalims – tik pusmetis susitarti dėl sinchronizavimo

Bendrą sprendimą dėl elektros tinklų sinchronizavimo Baltijos šalys turi rasti iki 2018 metų vasaros, nes 2019 metais bus paskutinė galimybė gauti tam ES finansavimą. Jeigu susitarti nepavyks, Lietuva ir toliau neatmeta galimybės sinchronizuotis su Lenkija viena.

Baltijos šalys ir Lenkija nusprendė parengti dar vieną vertinimą, kaip Lietuvai, Latvijai ir Estijai geriausiai būtų atsijungti nuo elektros žiedo BRELL (Baltarusija, Rusija, Latvija, Lietuva, Estija). Visų valstybių elektros perdavimo operatoriai geriausios alternatyvos pradės ieškoti rugsėjo 29 dieną. Atsakingas už energetiką Europos Komisijos (EK) pirmininko pavaduotojas Marošas Šefčovičius spaudos konferencijoje Taline po neformalaus energetikos ir transporto ministrų susitikimo užvakar, teigė, jog susitarimo sprendimo laukiama iki metų pabaigos. Anot jo, siekiama susitarti iki kitų metų vasaros, kad būtų spėta pasiruošti 2019 metų CEF fondo šaukimui ES lėšoms gauti, be to, 2019 metais baigiasi šios EK kadencija, tad norima suspėti nuspręsti dar iki pasikeičiant komisarams.

Lietuvos energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas tikino, jog „akivaizdu, kad vienas iš aiškių signalų, kurį gavome iš Europos Komisijos, – tai europinis finansavimas, kuris, nesutarus greitai dėl sinchronizacijos, būtų tik teorinė galimybė“.

Didžiausi ginčai dėl sinchronizavimo kilo tarp Estijos ir Lietuvos, nes šalys nesutaria, kiek elektros jungčių turi būti nutiesta į Lenkiją. Lietuva tikina, kad pakaks vienos jau dabar veikiančios elektros jungties, Estija teigia, kad būtina antroji, taip užtikrinant papildomą saugumą. Už energetiką atsakinga Estijos ekonomikos ministrė Kadri Simson tikino, kad Estija lauks naujos studijos rezultatų ir neturi nuomonės, kiek jungčių turi būti tiesiama į Lenkiją. Bet Estijos energetikos ir ryšių ministerijos vicekancleris Andas Leppimanas pareiškė, kad Estija toliau laikosi nuomonės, jog viena jungtis yra nepatikima ir pernelyg brangi.

Vis dėlto Ž. Vaičiūnas mano, kad Estija po pokalbio su EK labiau linksta į kompromisus dėl sinchronizavimo.

„Iš esmės suprantame, kad tikslas yra gauti europinį finansavimą šiame etape ir tas tikslas, manau, vienija, ir matome kompromisus iš Estijos pusės“, – sakė Ž. Vaičiūnas. Tačiau, anot jo, Lietuva vis dar neatmeta galimybės sinchronizuotis su Lenkija ir viena – tiesiog šiuo metu šis scenarijus „yra pasyvus“, o jeigu Baltijos šalims nepavyktų susitarti, būtų atgaivintas.

Anot M. Šefčovičiaus, Rusija aktyviai ruošiasi Baltijos šalių atsijungimui ir domisi procesu.

„Kai tik kalbuosi su Rusijos energetikos ministru Aleksandru Novaku, jis klausia apie sinchronizaciją, apie grafiką, koks bus sprendimas, – tikino M. Šefčovičius. – Jie jau pradėjo virtualų sistemos bandymą, kaip ji veiks, kai Baltijos šalys desinchronizuosis, tad vyksta paruošiamieji darbai, jie labai sparčiai juda į priekį“.

Lietuva mano, kad jeigu Baltijos šalys vėluos atsijungti nuo Rusijos, ši gali imti šantažuoti valstybes, mat anksčiau pasiruošusi desinchronizacijai nei Baltijos šalys, Rusija turės patogesnę derybų poziciją. Baltijos šalys sutinka, kad nuo BRELL žiedo reikia atsijungti iki 2025 metų, tačiau iki šiol nesusitarė, kaip tai turi būti padaryta. Anksčiau Lietuva kėlė sinchronizavimosi per Lenkiją, o Estija – per Suomiją idėjas. Europos Komisijos Jungtiniam tyrimų centrui nusprendus, kad ekonomiškai geriausias sprendimas yra sinchronizuotis per Lenkiją, Estija pareiškė, jog tai turi būti daroma per dvi elektros linijas, o ne per vieną, šiuo metu veikiančią „LitPol Link“. Bet Lenkija atsisako tiesti antrą jungtį.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s