Lietuvos valdžia nesutinka paskelbti prisipažinusių KGB bendradarbių pavardžių

Lietuvos Seimo nariai nesutiko, kad būtų paviešintos visų buvusių KGB bendradarbių, tame tarpe ir prisipažinusių apie šią veiklą ir gavusių valstybės pažadą saugoti jų paslaptį, pavardės.

Už įstatymo projektą balsavo 19 Seimo narių, prieš buvo 26, 33 susilaikė.  Projektą pateikęs „Lietuvos lenkų rinkimų akcijos – Krikščioniškų šeimų sąjungos“ narys Zbignevas Jedinskis teigė, kad taip „visiems laikams būtų galima užversti gėdingą KGB knygą“ nebebūtų galima, ypač prieš rinkimus, spekuliuoti KGB korta, šantažuoti buvusių bendradarbių.

„Jūs siūlote išviešinti ne KGB dokumentus, jūs siūlote paviešinti VSD dokumentus“, – tvirtino konservatorius Arvydas Anušauskas.  Būtent VSD saugomi prisipažinusių buvusių KGB bendradarbių dokumentai.

Svarstant Seimo nario Zbignevo Jedinskio siūlomą įstatymo projektą Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininko pavaduotoja, konservatorė Rasa Juknevičienė staiga ėmė mėsti rimtus kaltinimus signataro Rolando Paulausko vadovaujamai neparlamentinei partijai ir jos nariams.

Z.Jedinskis siūlė pakeisti „Asmenų, slapta bendradarbiavusių su buvusios SSRS specialiosiomis tarnybomis, registracijos, prisipažinimo, įskaitos ir prisipažinusiųjų apsaugos įstatymą“, kad nuo kitų metų sausio viešai paskelbti visų asmenų, turėjusių ryšių su KGB, pavardes.  Panašus siūlymas Seime buvo aptartas ir 2015 metais, tačiau tuomet parlamentarai nusprendė, kad duomenys apie prisipažinusius buvusius KGB bendradarbius turi būti saugomi dar 75 metus.

2000 metais įsigaliojęs įstatymas buvusiems KGB ir kitų sovietinių spectarnybų darbuotojams bei slaptiems bendradarbiams leido prisipažinti ir registruotis specialioje komisijoje, įslaptinant duomenis. Nuslėpusiems savo KGB praeitį grėsė paviešinimas ir kai kurie profesinės veiklos apribojimai. Galimybė prisipažinti buvo ir anksčiau – 1991 – 1992 metais, Aukščiausiosios Tarybos laikinajai komisijai.  Paskelbus savanoriško prisipažinimo terminą, Liustracijos komisijai apie bendradarbiavimą su slaptosiomis SSRS tarnybomis prisipažino 1589 asmenys.  Remiantis išlikusia KGB dokumentine medžiaga daroma prielaida, kad 1940 – 1991 metais su LTSR KGB slapta bendradarbiavo apie 118 tūkst. asmenų, tame tarpe ir žymūs politikai.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s