Pratybos „Zapad 2017“ žlugo arba daug triukšmo dėl nieko

Nesenai Lietuvos pašonėje įvyko bendros Rusijos ir Baltarusijos karinės pratybos „Zapad 2017“. Jų išvakarėse daug nerimo išsakė aukščiausioji mūsų šalies valdžia ir kiti rusofobai. Nepaisant „didžiulės grėsmės iš rytų“ pratybų įkarštyje Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė išvyko į Niujorką. Ar galime tai laikyti ženklu, kad baimės dėl „Zapad 2017“ buvo gerokai perdėtos?

Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos sesijoje  D. Grybauskaitė pasakojo apie pavojų kuri esą kelia Rusijos kariniai manevrai prie mūsų sienų.

Prieš pratybas oficialiame jų organizatorių pareiškime buvo  skelbta, kad per jas Rusijos ir Baltarusijos karinės pajėgos išbandys tam tikrus scenarijus. Pagal juos buvo rengiamasi karo veiksmams, izoliuojami regionai, kuriuose galėtų būti sąlyginio priešo neteisėti kariniai daliniai. Oficialiais duomenimis pratybose dalyvavo apie 12500 Rusijos ir Baltarusijos karių. Vis dėlto Lietuvos žiniasklaidoje (ir kituose informacinio karo prieš Rusiją „apkasuose“) buvo paskelbti visai kiti scenarijai, taip pat – labai grėsmingai atrodantys galimų karinių veiksmų žemėlapiai. Matėme raudonas strėles, kaip galimo bendros Rusijos ir Baltarusijos kariuomenės  įsiveržimo kryptis, nukreiptas į mūsų valstybės teritoriją, kai iš Kaliningrado srities atakuojama Klaipėda ir Šiauliai bei užkertamas Baltijos šalių susisiekimas su Lenkija per mus jungiantį Suvalkų koridorių, o iš Baltarusijos projektuoti galimi smūgiai Suvalkijai ir Kaunui. Iš šiaurės – ir Aukštaitijai. Žvelgdami į tuos žemėlapius matėme, jog Lietuvos gynybą užtikrintų brigados „Geležinis vilkas“ bei „Žemaitija“, ir supratome, kad to tikrai nepakaktų rimtų karinių veiksmų atveju. Tai būtų greičiau tik simbolinis pasipriešinimas. Iš žiniasklaidos pranešimų sužinojome, kad šių karinių pratybų dienomis Lietuvoje bus dislokuota keletas tūkstančių karių iš kitų NATO šalių, o amerikiečiai Šiauliuose dislokavo aštuonis naikintuvus vietoj keturių. Tai irgi buvo suvokta kaip gana simbolinis faktas. Lietuvos pajėgos su keletu tūkstančių kitų Aljanso šalių karių tikrai nebūtų pajėgios atsispirti Kremliaus karinei mašinai, kaip ir 8 JAV naikintuvai būtų bejėgiai prieš rimtą Rusijos karinę ataką.

Dabar jau galima drąsiai pasakyti kad nieko neįprasto neįvyko ir „Zapad 2017“ vyko taip, kaip oficialiai skelbė šių pratybų organizatoriai. Nematyti, kad jose galėtų dalyvauti apie 100 tūkst. karių, kaip būgštauta Lietuvoje ir už mūsų šalies ribų, turint omenyje, kad 13 tūkst. karių skaičius dažniausiai nurodomas pagal Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos reikalavimus. Šį skaičių viršijus, karinių pratybų organizatoriai turėtų kviesti į visus jų etapus tarptautinius stebėtojus.

Taip pat neatrodo, kad per šiuos manevrus Kremlius ruoštųsi nuversti Baltarusijos prezidentą Aliaksandrą Lukašenką, kaip ne kartą buvo skelbta ir mūsų šalies žiniasklaidoje, įvardijant tai kaip galimą pratybų šalutinį poveikį, o gal net vieną tikslų. Bet kam versti prezidentą, kuris ir taip vykdo Kremliui daugmaž palankią politiką, o kadaise retsykiais darytais reveransais Vakarams ar purkštavimais ant Maskvos siekė tik konkrečių ekonominių dividendų? Norėtųsi tikėtis, kad „Zapad 2017“ baigsis be kokių nors karinių provokacijų Baltijos šalių atžvilgiu. Kai kurių valstybių politikai, pavyzdžiui, Suomijos gynybos ministras Jussi Niinisto, šias pratybas pavadino labiau propagandiniais, nei turinčiais kokią nors rimtą karinę svarbą Rusijai manevrais. Jam pritaręs JAV interneto portalas „The Daily Beast“.

Kaip ten bebūtų bet tenka konstatuoti kad Rusija per šias pratybas nepasiekė tų tikslų kurias jai primėtė Europos ir apskritai vakarų propagandistai ir įvairaus plauko rusofobai:

  1. Suvalkų koridorius neužkariautas,
  2. Baltijos šalys ir Lenkija nėra okupuotos,
  3. Baltarusijos režimas nenuverstas ogi ir pati ši valstybė neaneksuota,
  4. Rusijos kariuomenė visiškai atsitraukė ir nepasiliko Baltarusijoje.

Ką gi akivaizdu kad pratybos „Zapad 2017“ visiškai žlugo. Galima net pasakyti kad ji patyrė visišką fiasko.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s