Lietuva apsisprendė: su Rusija bendradarbiaus

Kokia bebūtų geopolitinė situacija ir politinis kontekstas tačiau kaimynų nepasirenka. Europos bendradarbiavimo dieną rugsėjo 21-ąją Rusijos Kaliningrado srities Svetlogorsko mieste įvyko Rusijos bei Lietuvos tarptautinė konferencija. Ji buvo skirta naujos bendradarbiavimo per sieną programos „Lietuva – Rusija 2014 – 2020“ atidarymui. Šioje konferencijoje iš viso dalyvavo daugiau kaip 300 žmonių iš abiejų šalių, tame tarpe apie 70 Lietuvos atstovų. Ją aplankė Alytaus, Jurbarko, Kaišiadorių, Kauno, Kazlų Rūdos, Klaipėdos, Marijampolės, Pagėgių, Palangos, Tauragės, Šakių, Šilalės, Varėnos bei kitų rajonų savivaldybių vadovai bei atstovai, Lietuvos generalinis konsulas Kaliningrade Olegas Skinderskis bei kiti mūsų šalies konsulinių atstovybių Kaliningrado krašte darbuotojai, Lietuvos valstybės institucijų pareigūnai, valstybinių įstaigų darbuotojai bei NVO aktyvistai. Konferencijoje taip pat dalyvavo Programos Jungtinio Techninio Sekretoriato (JTS) vadovė Auksė Bernadišienė bei jos pavaldiniai.

Konferencijos metu Lietuvos Regioninės politikos prie VRM departamento direktorius Gediminas Česonis papasakojo apie startuojančią programą. Iš viso ji numato 4 prioritetus:

  • vietos kultūros skatinimas ir istorinio paveldo išsaugojimas: istorinio ir gamtos paveldo atkūrimas ir pritaikymas, kultūros, kultūrinių tinklų kūrimo ir turizmo plėtros skatinimas;
  • socialinės įtraukties skatinimas ir kova su skurdu: socialinės įtraukties skatinimas ir bendradarbiavimas BPS regione gerinat sveikatos priežiūros, socialines ir švietimo paslaugas bei bendruomenės iniciatyvų rėmimas;
  • vietinės ir regioninės gerosios valdymo praktikos rėmimas: valstybinių institucijų bendradarbiavimo skatinimas ir vietos bendruomenių stiprinimas;
  • sienų valdymo ir apsaugos, mobilumo ir migracijos valdymo gerinimas: efektyvaus sienos kirtimo proceso užtikrinimas.

Bendra programos finansavimo suma sudaro daugiau už 27 mln. 200 tūkst. eurų (po 5-7 mln. eurų kiekvienam prioritetui).

Konferencijos metu nauja Lietuvos ir Rusijos pasienio bendradarbiavimo programa buvo iškilmingai atidaryta. Konferencijos atstovus pasveikino ir ES atstovė – Europos Sąjungos atstovybės Rusijos Federacijoje projektų vadovė Lena Karnovič. Projektai pagal programą bus įgyvendinami iki 2022-ųjų pabaigos.

Anksčiau 2007 – 2013-ais metais funkcionavo bendra bendradarbiavimo per sieną programa: „Lenkija – Lietuva – Rusija 2007 – 2013“, tačiau kaip konferencijos metu pabrėžė G. Česonis efektyviau veikia tos programos kurios koncentruojasi į konkrečią teritoriją. Būtent dėl to šiam projektiniam laikotarpiui seną programą buvo nuspręsta padalyti į dvi dalis: „Lenkija – Rusija“ bei „Lietuva – Rusija“.
Analogiška programa su Lenkija buvo paleista prieš kelis mėnesius. Ji numato 2,5 karto daugiau lėšų  – apie 62,3 mln. eurų.

Plačiau apie Lietuvos ir Rusijos pasienio bendradarbiavimą galima sužinoti čia.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s