Ukrainos prezidentas Petro Porošenko pasirašė švietimo įstatymo pataisas kurios diskriminuoja nacionalines mažumas

Ukrainos prezidentas Petro Porošenko pirmadienį pasirašė diskriminacinio pobūdžio švietimo įstatymo pataisas, kritikuojamas Lenkijoje, Rumunijoje, Rusijoje, Slovakijoje, Vengrijoje  ir kitose Europos valstybėse.

Priimtos pataisos numato, kad nuo 2020-ųjų rugsėjo šalies mokyklose visos pamokos moksleiviams nuo 5-os klasės bus dėstomos išimtinai ukrainiečių kalba. Tautinių mažumų atstovai savo gimtųjų kalbų galės mokytis tiktai kaip užsienių kalbų.

Savo ruožtu Ukrainos prezidentūra visus kaltinimus neigia. Prezidento oficialaus atstovo išplatintame pranešime teigiama, kad P.Porošenko „ypač pabrėžė, jog šis įstatymas padidina valstybinės ukrainiečių kalbos vaidmenį švietimo procese“.

„Įstatymas užtikrina visiems lygias galimybes, – priduriama jame. – Jis garantuoja kiekvienam abiturientui tvirtus kalbos įgūdžius, būtinus sėkmingai karjerai Ukrainoje.“

Minėtos pataisos sukėlė Ukrainoje gyvenančių lenkų, rusų, rusinų, rumunų, slovakų, vengrų bendruomenių pasipiktinimą. Rytų Europos valstybių oficialūs atstovai atvirai vadina šį įstatymą diskriminuojančiu nacionalines mažumas.

Dėl šio įstatymo dar labiau suprastėjo Kijevo ir Maskvos santykiai, nes rusai yra didžiausia etninė bendruomenė, gyvenanti Ukrainoje. Keliuose Ukrainos regionuose, kalbama rusiškai, ir Rusija teigia, kad Kijevas siekia nustumti į šalį rusų kalbą ir rusus. Vis dėlto P.Porošenko tvirtina, kad priimtos įstatymo pataisos atitinka visas tarptautines normas bei europietiškas vertybes. Šis įstatymas „atitinka Europos standartus ir yra pavyzdys kaimyninėms šalims“, Ukrainos prezidentą citavo jo atstovai.

Ukrainos valdžia priėmė šį sprendimą spaudžiama nacionalistų. Jie aršiai reikalauja iš šalies valdovų kad ukrainiečių kalba būtų vienintelė visuomenėje naudojama kalba. Nesenai Ukrainoje taip pat buvo priimtas įstatymas draudžiantis aptarnavimo sferoje naudotis bet kuria kita išskiriant ukrainiečių kalba. Už šio draudimo pažeidimą numatoma administracinė atsakomybė – piniginė bauda. Dažniausiai tokia pozicija yra susijusi su neapykanta ne tik rusų kalbai, bet ir rusų tautybės žmonėms.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s