Turkija ir JAV: nauja santykių krizė įsibėgėja

Pastaraisiais metais santykiai tarp Turkijos ir Vakarų (pagrinde, JAV bei Vokietijos) smarkiai pašlijo, kuo labai išmintingai naudojasi Rusija. Spalio 8-tą dieną kalbos prieš šalies valdančiosios „Teisingumo partijos“ atstovus metu Recepas Tayyipas Erdoganas vėl apkaltino vakarus teroristų rėmimu (jis tai darė ir anksčiau).

„ISIS, Al-Qaeda, „Kurdų darbininkų partija“ – už visų šių organizacijų jūs pamatysite vakarų šešėlį. Jos visos atranda prieglobstį vakaruose. Kur „FETO“ (Turkijos opozicinio veikėjo Fethullah Gülen vadovaujama organizacija kuri yra kaltinama suorganizavus valstybės perversmo bandymą – red.)? Irgi vakaruose. Ir jos gauna labai rimtą materialinę paramą“. – pareiškė Erdoganas spalio 8-tą dieną.

Anksčiau Turkijos teisėsaugos pareigūnai suėmė vietinio tarptautinės organizacijos „Amnesty international“ poskyrio aktyvistus, tame tarpe jo vadovą. Jiems gresia laisvės atėmimas iki 15 metų. Spalio 5-tą dieną buvo suimtas JAV generalinio konsulato Stambule pareigūnas Metin Topuz kuris irgi kaltinamas dėl bandymo nuversti Turkijos prezidentą. Vakar buvo išduotas orderis suimti kitą to paties JAV konsulato pareigūną, bet jo duomenys kol kas nežinomi.

Sekmadienį abidvi šalys beveik tuo pačiu metu įvedė ir vizų apribojimus: Jungtinės Valstijos nusprendė  sustabdyti „neimigracinių“ – turistinių, medicininių, verslo, laikino darbo ar studijų – vizų išdavimą, kai Turkija paskelbė nutraukianti visas vizų paslaugas amerikiečiams savo diplomatinėse atstovybėse Jungtinėse Valstijose.

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas pirmadienį pareiškė esąs nusivylęs dėl JAV ambasados Ankaroje sprendimo nutraukti reguliarias vizų paslaugas Turkijai.

„Visų pirma, dėl šio sprendimo labai, labai liūdna. JAV ambasados Ankaroje sprendimas paskelbti tokią praktiką liūdina“, – pasakė Turkijos vadovas.

Atsakydami į tokius Turkijos veiksmus vakarai nusprendė paskirti prestižinę žmogaus teisių premiją – Vaclavo Havelo žmogaus teisių premiją (60 tūkst. eurų) – turkų teisėjui Muratui Arslanui, anksčiau vadovavusiam šalies Teisėjų ir prokurorų sąjungos asociacijai (YARSAV) kuris buvo areštuotas 2016 metų spalį, įtarus jį ryšiais su JAV gyvenančio turkų dvasininko Fethullah Guleno organizacija ir iki šiol tebėra laikomas tardymo izoliatoriuje.

Tačiau Turkija tokį sprendimą pavadino nepriimtinu. Turkijos užsienio reikalų ministerija savo pareiškime nurodė, jog „neteisinga ir nepriimtina skirti šią premiją … žmogui, kuris yra teroristinės organizacijos FETO narys“. Pasak ministerijos „tokia klaida rimtai pakenkė pasitikėjimui“ su ETPA, nors ši institucija turėtų būti „demokratijos principų, žmogaus teisių ir teisinės valstybės gynėja“.

„Kol vyksta teisminis procesas, terorizmu įtariamo asmens vaizdavimas žmogaus teisių gynėju yra demokratijos ir žmogaus teisių idealų išdavimas, – pareiškė ministerija. – Toks požiūris tik padeda terorizmą remiančioms grupėms.“

Akivaizdu kad savo nenuoseklia politika vakarai stumia NATO narę Turkiją į Rusijos glėbį. Ir tai jau atneša savo vaisius.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s