Čekijos prezidentas Miloš Zeman pasiūlė, kad Rusija sumokėtų Ukrainai už Krymą

Kalbėdamas iš Europos Tarybos Parlamentinės Asamblėjos (ETPA) tribūnos Čekijos prezidentas Miloš Zeman pasiūlė, kad Rusija sumokėtų kompensaciją Ukrainai už Krymą. Jo nuomone Ukrainos bandymai sugrąžinti pusiasalį jėga gali suprovokuoti didelį karą Europoje. Vietoj to Ukrainai reikėtų susitarti su Rusija ir pareikalauti kompensacijos pinigine arba kitokia forma.

Jis taip pat konstatavo kad Krymo prisijungimas prie Rusijos yra įvykęs faktas ir priminė ištartus dar 2015-tais metais buvusio Vokietijos prezidento Coahimo Gauko žodžius kad „sugrąžinti Krymą užtrauktų karą su Rusija o karo su Rusija niekas nenori“.

„Ar Jūs norite rizikuoti suprovokuoti karą Europoje?“ – paklausė M. Zeman ir pratęsė – „O ką mes turime daryti? Jeigu bus dialogas tarp Rusijos ir Ukrainos, tuomet aš manau galima būtų pagalvoti ir apie kompensaciją už Krymą – ar tai būtų tam tikra pinigų suma, ar tai būtų gamtinės dujos arba nafta“.

Šiuos Čekijos prezidento žodžius aršiai sukritikavo Ukrainos atstovai. Kai kurie net neišvengė keiksmažodžių. Pirmoji Ukrainos parlamento spikerio pavaduotoja I. Geraščenko pavadino šį pasiūlymą „siaubingai cinišku“. „Ukraina neprekiaus savo piliečiais, teritorija, suverenitetu, garbe ir orumu,“ – parašė ji savo Facebook paskyroje.

Ji tai pat apgailestavo nusivylusi kai kurių europiečių rankų plojimais kalbant M. Zemanui.

Su ja sutiko ir kitas Ukrainos atstovas ETPA jos kolega Aleksej Gončarenko.

„Manau kad Ukraina visomis diplomatinėmis priemonėmis ir būdais turi reaguoti į neleistinus ir siaubingus pono Zemano pareiškimus. Jis tai pasakė ne prie arbatos taurelės bet svarbiausioje Europos aikštelėje“, – parašė jis savo Facebook puslapyje.

Panašiai sureagavo ir kiti Ukrainos atstovai. Kai kurie net ėmė jį įžeidinėti: Ukrainos Aukščiausios Rados deputatas Leonidas Emecas pavadino M. Zemaną šunsnukiu, o jo kolega nacionalistinio judėjimo „Dešinysis sektorius“ B. Bereza (tikra pavardė – Bliaher) – „fejeriniu niekšu“. Be to paskutinis papriekaištavo jam esą piktnaudžiaujant alkoholiu.

Ukrainos užsienio reikalų ministras pareikalavo iš M. Zemano atsiprašymų tačiau jis tą daryti atsisakė.

Rusijos oficialūs atstovai ir aukščiausi politikai sureagavo į M. Zemano žodžius skeptiškai ir pabrėžė jog Krymas yra Rusijos teritorijos dalis ir šis klausimas nėra diskutuotinas.

2014-ais metais JAV bei kai kurių ES valstybių pritarymu Ukrainoje įvyko valstybės perversmas, kurį valdantysis Ukrainos režimas vadina „Orumo Revoliucija“. Su šiuo perversmu nesutiko pietų ir rytų Ukrainos gyventojai. 2014-tų metų kovo 16-tą dieną įvykus referendumui Krymas vėl tapo Rusijos dalimi. Už susivienijimą su Rusija tuomet nubalsavo daugiau už 95 proc. pusiasalio gyventojų. Tačiau dauguma pasaulio šalių nepripažino jo rezultatų nes jis esą prieštarauja tarptautinei teisei ir Ukrainos konstitucijai (į kurią patys perversmininkai nusispjovė savo laiku). Kur šitie Vakarų demokratai buvo kai pažeidžiant tarptautinę teisę JAV ir kitos NATO šalys-narės Europos širdyje bombardavo Jugoslaviją o paskiau atplėšė nuo Serbijos Kosovo, kur dabar dislokuojama didžiausia Europoje JAV karinė bazė, jie nepatikslino.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s