Prezidento L.Kačinskio lėktuvo katastrofa: Lenkijos gynybos ministras teigia kad „juodoji dėžė“ užfiksavo sprogimą

Lenkijos prezidentinio lėktuvo katastrofa prie Smolensko Rusijoje kuri įvyko 2010-tų metų balandžio 10-tą dieną tebejaudina Lenkiją ir ypatingai jos valstybę.

„Mes vienos iš dviejų „juodųjų dėžių“ įrašuose aptikome sprogimo momentą“, – pareiškė Lenkijos gynybos ministras Antonijus Macerevičius, kurį sekmadienį cituoja televizijos stotis „TVP Info“. Šis sprogimas esą ir užtraukė orlaivį.

„Dabar ši vieta bus toliau analizuojama, kad būtų atmestos visos kitos interpretacijos galimybės“, – pasakė ministras. Anot A. Macerevičiaus tai tėra tik versija nors ir pagrindinė. Galutinė tyrimo ataskaita turėtų būti pristatyta 2018 metų pavasario pabaigoje.

Lenkijos valdančioji politinė partija „Teisė ir teisingumas“ (PiS) prieš pusantrų metų paskyrė naują komisiją nelaimės aplinkybėms tirti. Tarptautinio aviacijos komiteto (TAK) tyrėjai 2011-aisiais nustatė kad „Tu-154“ katastrofos atsakomybė tenka lenkų pilotams, nes jie tupdė orlaivį nepaisydami dispečerių reikalavimų kurie uždraudė lėktuvui nusileisti dėl blogų oro sąlygų (tirštus rūkas). Šioms išvadoms pritarė ir lenkų vyriausybės katastrofos tyrimo komisija kuriai vadovavo tuometinis Lenkijos vidaus reikalų ministras Lešekas Mileris (Leszek Miller).

2011-ais metais jis pareiškė, kad “didžioji dalis kaltės dėl Lecho Kačynskio (Lech Kaczynski) lėktuvo katastrofos tenka Lenkijai”.

Be to lenkų komisija tuo metu pripažino nepakankamą Lenkijos prezidento aviacijos pulko pilotų parengimo lygį kuris neleido jiems sėkmingai nutupdyti orlaivį.

“Dirbant Lenkijos tyrimo komisijai, iškilo aikštėn tiek trūkumų, aplaidumo ir baustinos netvarkos faktų – pradedant skrydžio organizavimu ir baigiant lakūnų parengimu, kad tai netelpa galvoje”, – pasakė lenkų politikas.

Anot L. Milerio, “šioje tragedijoje svarbų vaidmenį suvaidino ir nesibaigiantis prezidento L. Kačynskio galynėjimasis su premjeru Donaldu Tusku (Donald Tusk), velionio mėginimai parodyti – kaip vaikų smėlio dėžėje, katras yra svarbesnis”.

Ekspremjeras tuomet sutiko su nuomone, kad, artėjant rinkimų kampanijai Lenkijoje, dėl katastrofos prie Smolensko vėl bus kaltinama Rusija.

2017-tų metų liepą lenkų patriarchas, judėjimo „Solidarumas“ įkūrėjas, buvęs šalies prezidentas, kieno vardu pavadintas Gdansko oro uostas, Lechas Valensa sukritikavo dabartinį faktišką Lenkijos lyderį ir apkaltino jį dėl šios tragedijos.

„Jaroslavai Kačinski, atkreipiu Jūsų ir ne tik dėmesį į tai kad visų sumanymų ir veiksmų scenaristu ir pradininku – ir šiandien tai gerai matyti, bet taip buvo visada – buvote Jūs. Todėl Smolensko tragedija ir visos tuo metu atliktos klaidos apsunkina visų pirma Tamstą ir Tamstos planus. Jūs esate šios tragedijos kaltininkas ir jos aukų kraujas yra ant Jūsų rankų“. – parašė L. Valensa savo facebook paskyroje.

Tyrimas taip pat nustatė kad tupimo metu pilotų kabinoje buvo du pašaliniai žmonės – užsienio reikalų ministerijos protokolo tarnybos direktorius Mariusz Kazana ir karinių oro pajėgų vadas generolas Andrzej Błasik. Ekspertizės metu paaiškėjo kad jis buvo girtas – jo kraujuje buvo aptikta 0,6 promilės alkoholio. Jis esą ir reikalavo kad pilotui nuleistų orlaivį kai anie priešinosi. Tąkart įgaliotasis Lenkijos atstovas Edmund Klich šį faktą patvirtino ir teisinosi jog prezidento lėktuvas „Tu – 154“ orlaivis turėjo karinio lėktuvo statusą todėl jam šios taisyklės negaliojo.

Be to Lenkijos prezidento lėktuvas išvis neturėjo leistis Smolensko oro uoste dėl formalių priežasčių: šis oro uostas nebuvo įtrauktas į oficialų oro uostų sąrašą kur galima leistis šalies orlaiviui № 1.

Tyčinio susprogdinimo versija buvo keliama ir anksčiau. Lenkijos specialiųjų tarnybų generolas, specialiųjų operacijų pajėgų rinktinės „GROM“ įkūrėjas ir pirmasis vadas Sławomir Petelicki 2010-ais metais tyręs šią tragediją nepriklausomų ekspertų komisijos sudėtyje (Zespoł Ekspertów Niezależnych – ZEN), tuomet kartu su kitais jos nariais parašė studiją „Kodėl Smolensko tragedija turėjo įvykti“ (raport „Dlaczego musiało dojść do Katastrofy Smoleńskiej”), kuri demaskavo visus lenkų skrydžių organizavimo trūkumus. Vėliau jis jau individualiai iškėlė versiją kad Lenkijos prezidento lėktuvo katastrofa įvyko dėl susprogdinimo, kurį veikiausiai galėjo suorganizuoti JAV specialiosios tarnybos ir jų vietiniai lenkų padėjėjai… Neužilgai po tokių pasisakymų Generolas S. Petelicki 2012-tų metų birželio 16-tą dieną buvo rastas negyvas su galvos žaizda. Ikiteisminio tyrimo metu buvo nustatyta, kad jis nusižudė. Tai tėra oficiali mirties priežastis. Tačiau neoficialiais duomenimis jis buvo nužudytas. Taip mano daug žmonių tame tarpe generolo žmona Agnieszka Petelicka. 2013-ais metais lenkų spectarnybų istorikė Dorota Kania parašė knygą „Įslaptintų tarnybų šešėlis“ („Cień tajnych służb“) kur išsakė nuomonę kad generolas S. Petelicki iš tikro buvo nužudytas.

Po oficialių katastrofos tyrimo išvadų viskas buvo lyg ir išaiškinta ir lenkų politikai šiek teik aprimo. Tačiau po 2015-tų Lenkijos Seimo rinkimų šalies vairą paėmus „PiS“ partijai ir jos lyderiui J. Kačinskiui aistros vėl ėmė kaisti. Ši tema yra perdėm politizuota tiek Lenkijoje tiek už jos ribų. Tyręs šią katastrofą Lenkijos karo prokuratūros pareigūnas pulkininkas Mikolaj Przybyl dėl politikų ir žiniasklaidos spaudimo net bandė nusižudyti spaudos konferencijos metu.

2010 metų balandžio 10 dieną netoli Rusijos Smolensko miesto sudužus Lenkijos lėktuvui № 1 žuvo 96 žmonės, tarp jų – ir šalies  prezidentas Lechas Kačynskis (Lech Kaczynski), „PiS“ lyderio Jaroslawo Kaczynskio brolis dvynys.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s