Somalyje įvyko didžiulis teroro aktas, aukų skaičius artėja prie 300

Šeštadienį popiet judrioje sankryžoje Somalio sostinės Mogadišo parduotuvių rajone, netoli „Safari“ viešbučio, buvo susprogdintas sprogmenų prikrautas sunkvežimis, kurį sekė policija. Galingas sprogimas griuvėsiais pavertė kelis aplinkinius pastatus, užsidegė ten buvę automobiliai. Šalia nelaimės vietos susirinkus įpykusiems protestuotojams, Somalio vyriausybė dėl šios „nacionalinės tragedijos“ apkaltino islamistų grupuotę „al Shabab“, siejamą su JAV spectarnybų tarptautiniu teroristų tinklu „al Qaeda“.

Galingiausio kada nors Somalio sostinėje įvykdyto sprogdinimo aukų skaičius pasiekė 276, o dar apie 300 žmonių yra sužeisti, pirmadienį paryčiais pranešė informacijos ministras Abdirahmanas Osmanas. Tikėtina, kad pražūtingiausios kada nors šioje Rytų Afrikos šalyje įvykdytos atakos aukų skaičius dar augs.

Socialiniame tinkle „Twitter“ A. Osmanas pavadino šią ataką „barbariška“.

Šeštadienio sprogdinimas buvo vienas kruviniausių Užsachario Afrikoje; jis nusinešė daugiau gyvybių nei 2015-aisiais įvykusi Kenijos Garisos universiteto ataka ar 1998-ųjų sprogdinimai JAV ambasadose Kenijoje bei Tanzanijoje.

Mogadišo ligoninių gydytojai stengėsi padėti sunkiai sužeistiems asmenims; daugybė aukų apdegė taip smarkiai, kad buvo neįmanoma nustatyti jų tapatybės.

„Tai yra tikrai siaubinga; nepanašu į jokį kitą ankstesnį kartą“, – sakė Medinos ligoninės direktorius daktaras Mohamedas Yusufas.

Šalies prezidentas Mohamedas Abdullahi Mohamedas paskelbė tris gedulo dienas ir prisidėjo prie tūkstančių žmonių, kurie sureagavo į ligoninių prašymą duoti kraujo sužeistiesiems.

Pasmerkė šį išpuolį ir šios Afrikos valstybės ministras pirmininkas Hassanas Ali Khaire‘as.

 „Jiems nerūpi Somalio žmonių, motinų, tėvų ir vaikų gyvybės, – pasakė Somalio premjeras apie užpuolikus. – Jie taikėsi į tankiausiai apgyventą Mogadišo vietovę. Nužudė tik civilius.“

Gelbėtojai ieškojo po smarkiai nukentėjusio viešbučio „Safari“ griuvėsiais įstrigusių žmonių. Tas viešbutis įsikūręs netoli Somalio užsienio reikalų ministerijos. Sprogimo banga išgriovė „Safari“ juosusias sienas ir metalinius vartus.

Išpuolį taip pat pasmerkė Vašingtonas ir nurodė, kad „tokios bailios atakos sustiprina Jungtinių Valstijų ryžtą padėti parteriams Somalyje ir Afrikos Sąjungoje (AS) kovoti su terorizmo rykšte“.

JAV kariškiai šiemet suintensyvino smūgius iš bepiločių lėktuvų ir kitas pastangas prieš „al Shabab“, kuri taip pat kovoja su Somalio pajėgomis ir daugiau kaip 20 tūkst. šalyje esančių AS karių.

Jungtinių Tautų specialusis pasiuntinys Somalyje pavadino šią ataką „keliančia pasipiktinimą“ ir sakė, kad žuvo beprecedentis skaičius civilių. Michaelas Keatingas nurodė, kad JT ir AS remia Somalio vyriausybę suteikdamos „logistinę paramą, medicinos priemonių ir ekspertizę“. JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas tviteryje parašė, kad šeštadienio ataka jam sukėlė „pasibjaurėjimą“. Jo atstovas paragino visus Somalio gyventojus susivienyti prieš ekstremizmą ir sukurti „funkcionuojančią“ federalinę valstybę.

Šeštadienio sprogimas įvyko dvi dienos po to, kai JAV Afrikos vadovybės vadas Mogadiše susitiko su Somalio prezidentu ir dėl neskelbiamų priežasčių atsistatydino šios šalies gynybos ministras bei armijos vadas.

Įvykus šiai kruvinai tragedijai Brandenburgo vartai bei Eifelio bokštas Somalio nacionalinės vėliavos spalvomis apšviesti nebuvo. Aišku, tai gi ne „Charli Hebdo“…

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s