„Alma littera“ iš prekybos išima R. Vanagaitės knygas

Reaguodama į rašytojos Rūtos Vanagaitės pasisakymus ir kai kurių įtakingų Lietuvos žmonių pasisakymus, grasinimus ir net ultimatumus leidykla „Alma littera“ penktadienį pranešė nusprendusi nutraukti bendradarbiavimą su R. Vanagaite ir nedelsiant išimti visas jos knygas iš prekybos. „Alma littera“ taip pat atsiribojo nuo bet kokių R. Vanagaitės pareiškimų.

„Rūtos Vanagaitės pasisakymai mums yra nepriimtini ir nesuderinami su „Alma litteros“ leidyklos vertybėmis, todėl nusprendėme nedelsiant nutraukti bendradarbiavimą su R.Vanagaite ir išimti visas „Alma littera“ išleistas jos knygas, įskaitant ir ką tik pasirodžiusią knygą „Višta strimelės galva“, – pranešime žiniasklaidai sako leidyklos „Alma littera“ vadovė Danguolė Viliūnienė. Jame taip pat teigiama, kad knygos jau pradedamos išimti iš visų knygynų, prekybos vietų bei elektroninių parduotuvių ir artimiausiu metu jų neliks visose prekybos vietose. Taip pat leidyklos teisininkai jau pradėjo teisines procedūras nutraukiant bendradarbiavimą su R. Vanagaite.

Apie nutraukiamą prekybą R. Vanagaitės knygomis paskelbė ir prekybos tinklas „Maxima LT“.

Anksčiau R. Vanagaitė po skandalingų teiginių, kad Lietuvos partizanų vadas Adolfas Ramanauskas-Vanagas esą buvęs KGB agentas sulaukė daugelio konservatyvių pažiūrų Lietuvos gyventojų pasmerkimo. Prieš tai viename renginyje Rusijoje rašytoja pareiškė, kad vienintelis būdas sustabdyti emigraciją ir išsaugoti Lietuvą – jei ją okupuotų Rusija jos prezidento Vladimiro Putino įsakymu.

Ketvirtadienį R. Vanagaitė pristatė naujausią autobiografinę knygą „Višta strimelės galva“ ir prisipažino, kad jau metus užmezgusi romaną su pikčiausiu nacių medžiotoju vadinamu Simono Wiesenthalio centro Jeruzalėje direktoriumi Efraimu Zuroffu.

Žurnalistams susisiekus su R. Vanagaite, ši patikino neseniai sužinojusi naujieną ir ne iškart supratusi, dėl ko leidykla ėmėsi tokių veiksmų. Pirmiausia moteris maniusi, kad toks sprendimas priimtas dėl jos pasisakymo, esą Lietuvą nuo emigracijos gali išgelbėti tik ją okupavęs ir sienas uždaręs Vladimiras Putinas.

„Ką tik tai sužinojau tą dalyką. Buvo sarkastiškai pasakyta, tai, ką pasakiau apie sieną, nežinau kokia čia gali būti reakcija“, – maniusi, kad leidykla taip pasielgė dėl pasisakymo apie V. Putino Lietuvos okupaciją, kalba R. Vanagaitė.

Paaiškinus, kad leidykla taip pasielgė dėl jos pasisakymų apie A. Ramanauską-Vanagą, rašytoja nustebo: „Vakar leidykla dalyvavo iškilmingam pristatyme, nežinau, kas čia per naktį atsitiko. Prieš 10 minučių apie tai sužinojau, dar nežinau, ką darysiu, kaip į tai reaguosiu“.

Dėl jos pasisakymų moteriškę užpuolė ir konkretūs asmenis.

Žurnalistas Andrius Tapinas penktadienį feisbuke pareiškė, kad su ultimativiu raštu kreipėsi į „Alma litterą“ klausdamas, koks yra leidyklos požiūris į situaciją ir kaip ji vertina tokius R. Vanagaitės knygų reklamos metodus.

„Tokį klausimą jiems galite užduoti ir visi jūs, kurie perkate ir skaitote „Alma littera“ knygas. Daug neprašom – tik aiškios socialiai atsakingu save vadinančio verslo reakcijos. Jeigu jiems viskas gerai ir jokios reakcijos iš „Alma Littera“ pusės nebus, tada sakau labai aiškiai – gavę daug reklamos vienam autoriui, jūs praradote kitą autorių, nes mano knygų „Alma Littera“ daugiau neleis“, – skelbė A. Tapinas. Jo nuomone, R. Vanagaitė vykdo brutaliai cinišką savo naujos knygos reklamos kampaniją lipdama per kaulus ir šmeiždama tuos, kurie negali apsiginti.

„Mūsiškius“ vertinau kaip kontraversišką, bet reikalingą priemonę diskutuoti ir akcentuoti tamsiąsias mūsų istorijos puses, bet tai, ką ji daro dabar – pradedant partizanų vadu Vanagu ir baigiant „sarkastiškais“ pokalbiais apie Lietuvos ateitį Peterburge, primena tuos pačius jos „herojus“, prekiavusiais auksiniais žydų dantimis“, – sako A Tapinas.

„Pyst ir neišlaikiau. Neturiu mados aiškinti feisbuke, kas ten ant kiek durnas nesusipratęs arba durnius gint. Na, bet jei, tarkim, matai kaip žmogus niekina kapines, na negalima praeit pro šalį, reikia kviest policiją, o kol atvažiuos – pačiam veikt pagal išgales. Ir nesvarbu, kas to nusikaltėlio galvoj, ko jis prisiskaitė ir kuo tiki, gal serga. Vanagaitės veikos atveju, nuomonės tegu būna nuomonėm, bet yra įstatymais numatyta, kur baigiasi tos nuomonės ribos ir prasideda nusikalstama veika. Šmeižtas negali būti pateisinamas, jei kažkur yra nusikaltėlių prirašytų popierėlių apie šmeižiamą žmogų, apie žmogų, kuriam tie patys nusikaltėliai išdūrė akis ir apie žmogų kuris kentėjo taip, kad sunku įsivaizduoti“, – savo paskyroje rašė agentūros „Bosanova“ direktorius Kristinas Taukačikas.

Jis pasakė nemanantis, jog feisbukas yra ta vieta, kur viską reikia komentuoti, tačiau šį kartą tai jau ne nuomonės, o galimai ir teisėsaugos reikalas.

„Manau, kad tai galima ir informacinių karų, ir viešųjų ryšių ginčų atveju. Pats pigiausias kabliukas, už kurio galima užkibti – reaguoti feisbuke ir bandyti ieškoti abejotinos tiesos. Taip daroma reklama. Kitaip, nei Juozo Statkevičiaus skandalo atveju, šį kartą žaidimo taisyklės yra kitos, nes kai prasideda dalykai, susiję su, mano nuomone, nusikaltimais, tuomet reikia imtis visų įmanomų priemonių, norint tą nusikaltimą sustabdyti. Jei kyla nemalonus triukšmas, jį reikia iškęsti – tai bus mažesnė blogybė, nei nieko nedaryti. Jei, tarkime, vyksta nusikaltimas, tai reikia įvertinti, kas yra svarbiau – ar netriukšmauti, nes pažadinsi žmones, ar pranešti“, – sakė K. Taukačikas.

Patikinęs, jog net ir nebūdamas teisininku, jis, kaip pilietis R. Vanagaitės veiksmuose įžvelgia šmeižtą, o už šią veiką jau baudžiama įstatymų numatyta tvarka.

Taip mes po trupučiuką ir grįžtame į totalitarizmo laikus kai už „neteisingas mintis“ net ir pagrįstas žmonės buvo smerkiami ir represuojami tokių pat kitų žmonių iniciatyva. Nieko neprimena?

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s