Antraštė ir turinys: kaip manipuliuoja „Lietuvos Žinios“

Mes labai dažnai girdime apie tai kad žiniasklaida manipuliuoja informacija ir yra naudojama formuojant visuomenės nuomonę, bet konkrečių pavyzdžių būna ne visada. Pateikiame jums konkretų pavyzdį kai naudojamas toks manipuliacijų metodas kaip antraštės ir turinio neatitikimas.

Vakar „Lietuvos Žinios“ išleido straipsnį „Rusijai atiteksiantys ES milijonai kelia abejonių“.

Tikėdamasis kad dauguma žmonių skaito tik antraštes ir norėdamas paveikti jų nuomonę („vėl tos Europos Sąjunga ir Lietuva peikia Rusiją, tai neįdomu“) ir kad skaitytojai nesigilintų į jį šio kurinio autorius Kazys Kazakevičius parašė straipsnio antraštę ir įžangą kurios visiškai neatitinka jo turinio.

Savo rašinį jis pradeda tokia įžanga: „Negerėjant geopolitinei situacijai pasigirsta abejonių dėl Lietuvos bendradarbiavimo per sieną su Rusijos Kaliningrado sritimi programos tikslingumo“.

Bet toliau seka žodis „tačiau“ ir prasideda tikra šio straipsnio esmė. O ji yra ta kad autoritetingi Lietuvos, Lenkijos ir net visos Europos Sąjungos lygmens veikėjai ir daugelį metų bendradarbiavimo projektus įgyvendinančių organizacijų atstovai ragina tęsti bendradarbiavimą per sieną tikindami kad nėra priežasčių stabdyti jau įsibėgėjantį traukinį, nes lėšų bendroms programoms tiek Europos Sąjunga (ES), tiek Rusija jau skyrė, ir tai yra puikus įrankis nuspręsti tam tikras problemas Lietuvos savivaldybėse.

Toliau pateikiamos kelių autoritetingų Lietuvos veikėjų nuomonės šiuo klausimu.

Anot autoriaus, Kauno technologijos universiteto Europos instituto direktoriaus, buvęs ES ambasadorius Rusijoje Vygaudas Ušackas mano kad bendradarbiauti su Rusija (jos Kaliningrado sritimi) būtina.

„Kaliningradas buvo ir bus kaimynas. Istorija parodė, kad Lietuvai – tai labai svarbi sritis, tad jos kartais neigiamą požiūrį galima paversti pozityviu.“ – cituojamas V. Ušackas, anot kurio „su kaimynais būtina bendrauti. Gali nesusitikti prezidentai, ministrai, tačiau paprasti gyventojai, vietos valdžios atstovai turi palaikyti kaimyniškus tarpusavio ryšius. Todėl jokių sankcijų bendradarbiavimo per sieną su Rusija programoms ES nėra įvedusi. Tai padaryta sąmoningai, siekiant išlaikyti ryšius tarp regionų, tarp paprastų šalių gyventojų ir taip nuslopinti susidariusią geopolitinę įtampą“.

Po to cituojamas Lenkijos Seimo narys Jacekas Protas, kieno teigimu „šios šalies ministerijos kiša koją su Kaliningrado sritimi besiribojančios Varmijos Mozūrų vaivadijos kraštui pasinaudoti Lenkijos ir Rusijos bendradarbiavimo per sieną programos lėšomis, pabrėždamas, kad paraiškų priėmimas dalyvauti šių projektų finansavimo konkurse vis atidėliojamas – iš pirmojo pusmečio buvo nukeltas į liepą, o dabar – visai neaišku, kada prasidės, dėl ko vaivadija gali netekti milijonų eurų, kuriuos galėtų panaudoti keliams tvarkyti, šalies saugumui didinti, kultūros ir turizmo plėtrai“.

Paskui cituojamas bendrus projektus su Lenkija bei Rusijos Kaliningrado sritimi beveik du dešimtmečius įgyvendinančio Nemuno Euroregiono Marijampolės biuro direktorius Gintaras Skamaročius, kuris irgi ragina ir toliau įgyvendinti šią programą pavadinęs panašius nuogąstavimus „politinėmis diskusijomis“.

Toliau pateikiami Vidaus reikalų ministerijos Regioninės politikos departamento direktoriaus Gedimino Česonio teiginiai apie projektų įgyvendinimo terminus ir vertę.

Žemiau apibendrinama panašių programų ir projektų patirtis.

„O kur tos abejonės?“ – gali paklausti įdėmus skaitytojas (tame tarpe ir aš). O atsakymas toks: jų nėra. Yra kažkokios abstrakčios abejonės bet nuorodų į konkrečius jų šaltinius (ekspertus, gal net politikierius) nėra!

Štai taip manipuliuojant atskiriems autoriams ir redaktoriams formuojama visuomenės nuomonė.

Anksčiau mes rašėme apie tai kaip „Lietuvos Žinios“ naudojasi kitu manipuliacijos metodu – poveikiu dažnai naudojant tą patį tendencingą paveikslėlį.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s