Incidentas NATO pratybose Norvegijoje: Turkija atšaukė 40 karių

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas penktadienį pranešė, kad Ankara atšaukė apie 40 savo karių iš NATO pratybų Norvegijoje dėl įvykusio incidento. Tą pačią dieną NATO vadovas viešai atsiprašė Turkijos prezidento.

NATO karinės pratybos vyko Norvegijoje lapkričio 8 – 17 dienomis. Pratybų schemoje šiuolaikinės Turkijos valstybės įkūrėjo Mustafos Kemalo Ataturko portretas buvo patalpintas vieno iš tariamų priešo karvedžių vietoje. Be to uždarajame karinių pratybų kompiuteriniame tinkle pasirodė pranešimas kad šiuometinis Turkijos prezidentas R. T. Erdoganas yra vienas NATO šalių lyderių kurie bendradarbiauja su priešiškomis Aljansui valstybėmis.

Savo kalboje per valdančiosios partijos suvažiavimą R. T. Erdoganas sakė nurodęs atšaukti karius iš pratybų, po ketvirtadienį įvykusio incidento, esą įžeidžiančio šiuolaikinės Turkijos įkūrėją Mustafą Kemalą Ataturką ir jį patį. Pasak prezidento, apie incidentą jį informavo Turkijos kariuomenės Generalinio štabo viršininkas generolas Hulusi Akaras ir ES reikalų ministras Omeras Celikas, išvykęs į NATO konferencija Halifakse, Kanadoje.

„Neįmanoma būti tokiame aljanse“, – pridūrė jis, kalbėdamas prieš milžiniškus paveikslus, kuriuose pavaizduotas jis pats ir M. Kemalis Ataturkas, 1923 įkūręs modernią Turkijos valstybę iš Osmanų imperijos šipulių.

Savo ruožtu NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas penktadienį atsiprašė Turkijos prezidento pabrėžęs kad tie incidentai kilo dėl vieno asmens veiksmų ir neatspindi NATO požiūrio. Jis taip pat pridūrė kad Turkija yra svarbi Aljanso narė.

Šis incidentas padidino įtampą ir gadina pastaraisiais mėnesiais ir taip pablogėjusius  Turkijos ir NATO santykius.

Nors Turkija tebevaidina svarbų vaidmenį Aljanse, jos partnerėms Vakaruose ypač didelį susirūpinimą kelia Ankaros sutartis su Maskva įsigyti modernių zenitinių raketų kompleksų S-400.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s