NATO karinės invazijos pasekmės: Libijoje prekiaujama vergais kaip gyvuliais

2011-tų metų spalio 20-tą dieną po NATO valstybių karinės invazijos ir jos sukelto pilietinio karo Libijoje buvo nužudytas faktiškas šios valstybės vadovas Muamaras Kadafi: jį sudraskė pašėlusi minia.

226
2009-ais metais M. Kadafi kalbėdamas kalbą JTO asamblėjoje suplėšęs šios organizacijos įstatus parodė savo pozicija tarptautinės politikos dvigubų standartų atžvilgiu

Nuo to laiko ši valstybė išlieka vienu karščiausiu pasaulio žemėlapio tašku: oficialiais duomenimis per pastaruosius šešerius metus Libijoje žuvo daugiau kaip 13 tūkst. žmonių. Šalyje siautėja plėšikų gaujos, oficiali valdžia kontroliuoja tik sostinę – Tripolį – bei šalia esančias teritorijas. Užtai šią grupuotę remia Turkija, Sudanas ir Kataras. Rytų šalies dalį kontroliuoja JTO nepripažįsta Tobruko vyriausybė. Šią grupuotę remia Jungtinės Arabų Emyratai ir Egiptas. Dar egzistuoja niekam nepaklusni generolo Halifo Haftero vadovaujama Libijos Laisvoji Armija. Naftos telkinių turinčius rajonus kontroliuoja prisiekę ištikimybę Islamo Valstybės teroristų grupuotei vietinių genčių vadai ir tik neženkli naftos dalis parduodama legaliai.

Valdant M. Kadafi gaunamos iš naftos prekybos pajamos buvo leidžiamos paprastų šalies piliečių poreikiams tenkinti, o pati Libija buvo viena turtingiausių Afrikos valstybių. M. Kadafi atstovavo savo šalies žmonėms ir nebuvo paklusnus transnacionalinėms korporacijoms bei JAV, Didžiosios Britanijos, Prancūzijos, Italijos ir kitų NATO valstybių narių vadovams. Todėl Libija nustojo egzistavusi kaip valstybė – dabar tai “pilkoji zona“ su daugiau kaip 6 milijonais vargšų gyventojų.

Be to Libija – stambiausia nelegalių migrantų tarpinė stotis pakeliui iš Afrikos į Europą. Valdant M. Kadafi tai buvo neįmanoma, tačiau įsikišus „vakarams“ situacija čia pablogėjo kardinaliai. Tai paranku vergų prekeiviams kurie pastatė čia tiesiog vergų imperiją.

„Nekontroliuojamos pietinės Libijos teritorijos – pagrindinis nelegalių migrantų maršruto punktas pakeliui iš Afrikos šalių esančių į pietus nuo Saharos dykumos į šiaurinę Libijos dalį“. – priminė Afrikos šalių klausimų ekspertas Validas Namanė savo interviu Gulfnews laikraščiui.

223
Nelegalūs migrantai pakeliui iš Afrikos į Europą

JAV CNN žiniasklaidos priemonė neseniai atliko žurnalistinį tyrimą ir demaskavo prekybos žmonėmis tinklą. 

Vergai čia parduodami aukcionuose kaip gyvuliai.

„Aštuoni šimtai, – skelbia varžytynių rengėjas. – Devyni šimtai, tūkstantis, tūkstantis šimtas…“ Galop sušunka: „Parduota“. Už 1,2 tūkst. Libijos dinarų. Už kiek daugiau nei 747 eurus 21-ame amžiuje parduotas vyras… Kitas žmogus buvo parduotas dar pigiau – už 400 JAV dolerių… Parduotas… Žmogus…

„Gal kam reikia žemkasio? Šis tvirtas vyras tikrai tiks tokiam darbui, – komentavo kamufliažo spalvų uniforma dėvintis pardavėjas. – Koks būtų kainos pasiūlymas?“ Potencialiems pirkėjams keliant rankas augo ir už žmogų siūloma kaina. Po kelių minučių varžytinės buvo baigtos, o savo likimo negalintys pakeisti vyrai perduoti naujiesiems šeimininkams.

Po aukciono CNN žurnalistams pavyko susitikti su dviem parduotais žmonėmis. Jie jautėsi tokie palaužti, kad vargiai begalėjo kalbėti, be to, buvo taip įbauginti, kad į kiekvieną nepažįstamąjį žvelgė su įtarumu.

Kasmet Libijos sienas kerta dešimtys tūstančių žmonių. Tai iš konfliktų krečiamų Afrikos šalių bėgantys asmenys arba ekonominiai migrantai, savo viltis siejantys su Europoje galbūt atsiversiančiomis platesnėmis galimybėmis. AFP kalbinti žmonės pasakojo, kad nemažai tokių šalių, kaip Nigerija, Gvinėja ar Senegalas, atstovų siekiančių patekti į Europą, patenka į gangsterių, prekeivių žmonėmis ir Libijos saugumo pajėgų rankas ir ne vieneriems metams įstringa Libijoje.

Pastaruoju metu, kai Libijos pakrančių apsaugos pareigūnai ėmė taikyti griežtesnius suvaržymus, vis mažiau laivų sugeba išsiirti į jūrą, todėl dalis minėtų paskatų vedinų keleivių patenka į nelegalia prekyba žmonėmis užsiimančių verteivų rankas. Šitaip tarpininkai tampa šeimininkais, o migrantai ir pabėgėliai – vergais. Neginčytinu neteisėtos veikos įrodymu tapusi CNN nufilmuota medžiaga buvo perduota Libijos vadovybei, pažadėjusiai pradėti tyrimą.

Vienas iš užsieniečių sulaikymo centre atsidūrusių migrantų, jaunuolis, vardu Victory, prisipažino, kad buvo parduotas vergų aukcione. Išvargintas Nigerijos Edo valstijoje įsigalėjusios korupcijos 21 metų vyras, kaip pats sako, pabėgo iš gimtosios šalies su viltimi pasiekti Europą. Jo pastangos užtruko metus ir keturis mėnesius, be to, pareikalavo visų per gyvenimą sukauptų santaupų. Victory kelionė įstrigo Libijoje. Jam, kaip ir kitiems būsimiems migrantams, čia teko susidurti su ypač nuožmiomis gyvenimo sąlygomis, maisto stygiumi, taip pat neleistinu savo pagrobėjų elgesiu ir smurtavimu.

222
Taip žmonės laikomi specialiusoe migrantų centruose

Rodydamas savo rankas bei kitas kūno dalis jis sako: „Jei apžiūrėtumėte daugelį čia esančių žmonių, jei atidžiau pažvelgtumėte į jų kūnus, pastebėtumėte ne vieną [sumušimų paliktą] žymę. Žmonės čia mušami, luošinami,“ – sakė jaunuolis.

Kai išseko visos turėtos santaupos, Victory nelegaliai jį gabenusių asmenų buvo parduotas kaip dieninis darbininkas. Už jį sumokėta suma, kaip jam buvo žadėta, turėjo būti panaudota jo įsiskolinimui padengti. Deja, po kelių priverstinio darbo savaičių vyras sulaukė žinios, kad jį perkant sumokėtų pinigų toli gražu nepakako. Tada jis buvo grąžintas nelegalios imigracijos tarpininkams, o vėliau dar keletą kartų parduotas.

Kaip CNN žurnalistams prisipažino į užsieniečių registracijos centrą patekęs vyras, pastangos pasiekti Europą jam atsiėjo daugiau nei milijoną Nigerijos nairų (apie 2 385 eurus).

„Mano motina lankėsi net dviejuose kaimuose ir skolinosi pinigų, kurių galėtų prireikti mano gyvybei išgelbėti“, – sakė vyras, laukiantis, kol bus sugrąžintas į Nigeriją. Kadangi kelionė per Šiaurės Afrikos šalis darosi vis sudėtingesnė, daugeliui migrantų tenka atsveikinti su viltimi kada nors pasiekti Europos krantus. Norą pasinaudoti Tarptautinės migracijos organizacijos (TMO) suorganizuotais skrydžiais ir savo valia grįžti į gimtuosius kraštus šiemet pareiškė daugiau nei 8,8 tūkst. asmenų. Nors nemažam skaičiui iš Nigerijos išvykusių Victory draugų, šiaip ar taip, pavyko pasiekti Europą, jis pats turės grįžti namo tuščiomis.

221
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas

Prancūzijos žiniasklaida pranėša kad reaguodamas į pasirodžiusią informaciją Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas, kieno pirmtakas Nicolas Sarkozy aršiai rėmė karinę agresiją prieš suverenią Libiją ir siuntė savo karius bombarduoti šią šalį, pareiškė, kad vergų iš Afrikos aukcionai Libijoje, parodyti televizijos CNN reportaže, prilygsta „nusikaltimams žmoniškumui“. Ar tikrai? O kodėl šie nusikaltimai išvis pasirodė? Gal dėl NATO valstybių karinės agresijos?

„Prancūzija tai visiškai smerkia“, – ciniškai pasakė prezidentas po susitikimo su Afrikos Sąjungos vadovu Alpha Conde Paryžiuje ir pridūrė, kad „mums reikia padaryti daug daugiau, kad išardytume tą kontrabandininkų tinklą“. O gal jums, pone prezidente, reikia pasakyti tiesą? O gal reikia teisti tuos politikus kurie priiminėjo tokius sprendimus dėl kurių šiuolaikinė tikrai socialinė ir turtinga Libijos valstybė buvo įstumta į vergvaldinę santvarką???

Pats Alpha Conde per šį susitikimą pasakė: „Vakarai vaidina, kad  kaltųjų čia nėra ir atsakyti už padarytas klaidas nėra kam“.

„Kaip buvo galima prašyti šalies kuri neturi vyriausybės sukurti barjerą pabėgėlių kelyje? Tai neatsakinga! Tie kas tai siūlė žinojo kad čia, Libijoje, yra bevaldystė ir nėra galimybių užtikrinti orias sąlygas žmonėms. Kaltieji yra čia – Europoje – ir jis turi pripažinti savo klaidas“. – krimtosi jis. Kaltieji… Europoje…

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s