Politika nugalėjo teisę: Rusijos komandai uždraudė dalyvauti olimpinėse žaidynėse

Tarptautinis olimpinis komitetas (IOC) nusprendė, kad Rusija yra diskvalifikuojama iš Pjongčango žiemos olimpinių žaidynių. Po 66 dienų prasidėsiančiose žaidynėse Rusijos sportininkai negalės varžytis po savo šalies vėliava. Žiemos olimpinės žaidynės vyks be Rusijos komandos. Taip per susirinkimą antradienį nusprendė Thomaso Bacho vadovaujama IOC valdyba.

Oficiali diskvalifikacijos priežastis – esą sisteminės problemos su dopingu ir neįrodyti mėginių klastojimo atvejai per 2014 m. Sočio olimpines žaidynes. Šį kartą IOC priėmė griežtesnį sprendimą nei prieš 2016 metų vasaros olimpines žaidynes, kai dėl Rusijos atletų leido apsispręsti savarankiškai įvairių sporto šakų organizacijoms. Šįkart diskvalifikuotas visas Rusijos olimpinis komitetas. Tai reiškia, kad vasario 9 dieną Pietų Korėjoje prasidėsiančiose žiemos olimpinėse žaidynėse nebus nei Rusijos rinktinės, nei Rusijos simbolių: vėliavos ir himno.

Rusijos atletai galės varžytis tik po olimpine vėliava, bet nepaisant nekaltumo prevencijos kiekvieno sportininko atvejis bus svarstomas asmeniškai – jie turės įrodyti, jog yra švarūs.

„Tai buvo beprecdentinė ataka prieš olimpinio judėjimo skaidrumą. Šis sprendimas turėtų nubrėžti liniją per šį pažeidžiantį epizodą ir pasitarnauti kaip postūmis efektyvinant antidopingo sistemą“, – po susirinkimo antradienį vakare pabrėžė Th.Bachas.

Jo vadovaujamas IOC sprendimą priėmė po septyniolika mėnesių trukusio buvusio Šveicarijos prezidento Samuelio Schmidto tyrimo.

„Mes niekada nebuvome matę tokio sukčiavimo ir visa tai padarė neatleistinos žalos olimpiniam judėjimui ir olimpiniam sportui“, – sakė S.Schmidtas.

Savo ruožtu Rusijos pusė teigia kad šis sprendimas yra politiškai motyvuotas o dopingo vartojimo atvejai nėra įrodyti.

Raudonas dopingo signalas užsidegė Rusijai 2013 m. liepą. Prieš Maskvoje rengiamas pasaulio lengvosios atletikos pirmenybes britų laikraštis „The Mail“ pranešė apie Grigorijaus Rodčenkovo ir jo vadovaujamos Maskvos antidopingo laboratorijos nuodėmes. 2014 m. gruodį, praėjus 10 mėnesių po Sočio olimpinių žaidynių, Vokietijos televizijos kanalas parodė žurnalisto Hajo Seppelto sukurtą dokumentinį filmą apie Rusijos sportininkų dopingo vartojimą, parodant slaptai filmuotus liudininkų kadrus.

Pasaulio antidopingo agentūra vėliau paskyrė komisiją, vadovaujamą Richardo Poundo, ilgamečio IOC nario. Komisijoje buvo ir Kanados teisininkas Richardas McLarenas. Po jų pateiktų išvadų 2015 m. lapkritį ir 2016 m. sausį buvo diskvalifikuota Rusijos lengvosios atletikos federacija, antidopingo agentūra ir Maskvos laboratorija. R.Poundo komanda apklausė G.Rodčenkovą. Remiantis tiktai pastarojo žodžiais komisija priėjo išvados, kad jam dalyvaujant esą buvo manipuliuojama uždraustų medžiagų mėginiais, klastojami dopingo testų rezultatai ir dengiami „nešvarūs“ atletai.

G.Rodčenkovas išvyko į JAV. 2016 m. gegužę „New York Times“ dienraščiui papasakojo, kaip būdamas Sočio žaidynių laboratorijos direktoriumi padėjo Rusijos atletams sukčiauti. Jis teigė, kad 15 iš Rusijos laimėtų 33 medalių buvo nešvarūs. Už savo „darbą“ jis gavo trijų kambarių būtą ir naujutėlį automobilį „Infinity“.

WADA paskyrė R.McLareną atnaujintam tyrimui. Po dviejų mėnesių jis pateikė kitas išvadas, papildytas G.Rodčenkovo parodymais.

Tada IOC sudarė dvi komisijas. Viena, vadovaujama IOC nario Deniso Oswaldo, pagal R.McLareno surinktus duomenis tikrino Rusijos sportininkų Sočyje bylas. Antra, vadovaujama buvusio Šveicarijos prezidento Samuelio Schmidto, turėjo nustatyti, ar egzistavo institucinė konspiracija.

D.Oswaldo komisija paskelbė verdiktą praėjusį mėnesį. Nuo tada 25 rusai buvo diskvalifikuoti be jokių įrodymų, remiantis tiktai G.Rodčenkovo žodžiais, jų rezultatai Sočyje anuliuoti, jie diskvalifikuoti iš olimpinių žaidynių iki gyvenimo pabaigos, nepaisant to kad jų dopingo testai parodė kad uždraustų medžiagų jie nevartojo. Iš Rusijos sportininkų buvo atimta 11 medalių.

Nepaisant to kad pagal visas teisės normas kiekvienas žmogus asmeniškai atsako už jo padarytus pažeidimus, kad jo kaltė turi būti įrodyta, Tarptautinis Olimpinis Komitetas nepateikęs jokių faktinių įrodymų atėmė iš Rusijos sportininkų teisę atstovauti savo šaliai, uždraudė jiems demonstruoti bet kokius Rusijos simbolius. Maža to jie yra smarkiai diskriminuojami kadangi privalo įrodyti esantys nekalti. Deja šiuolaikiniai politikieriai vardan savo trumpalaikių interesų nusispjovė į olimpinio judėjimo pradininko barono Piero de Kuberteno idėjas ir viziją ir sprendžia savo politines problemas sporto sąskaita.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s