Ukrainos prezidento P. Porošenko vizitas į Vilnių: trumpos išdavos

Gruodžio 9-tą dieną Lietuvą su oficialiu vizitu aplankė Ukrainos prezidentas P. Porošenko. Vilniuje jis susitiko su šalies prezidente Dalia Grybauskaite bei ministru pirmininku Sauliumi Skverneliu.

Susitikime su Lietuvos prezidente Dalia Grybauskaite buvo sutarta, jog bus pasirašyta dvišalė sutartis, kuria bus siekiama pažaboti ukrainiečių išnaudojimą Lietuvoje.

Dalios Grybauskaitės teigimu, kai kurios Lietuvos įmonės ukrainiečiams moka nepagrįstai mažus atlyginimus.

„Esame apsitarę su prezidentu ir su delegacijomis, kad turbūt bus tikslinga pasirašyti net ir sutartį tarp valstybių dėl socialinės apsaugos tiek dėl čia dirbančių ukrainiečių, tiek ir lietuvių darbuotojų, kurie dirba Ukrainoje“, – per spaudos konferenciją sakė D. Grybauskaitė.

„Girdėjome situaciją Skandinavojoje, kai lietuvių darbuotojai dirba ir jiems mokama mažiau, tai šį fenomeną lietuvių įmonės pradeda naudoti ir Lietuvoje, pavyzdžiui … Ukrainos darbuotojams“, – pridūrė prezidentė.

„Kiekvienos šalies savigarba ir orumas negali leisti eksploatuoti darbo jėgos iš kitų šalių. Lietuvos ar, pavyzdžiui, Lenkijos įmonių (tokia) elgsena yra smerktina ir turi būti nelegali“, – pabrėžė D. Grybauskaitė.

Ukrainiečių imigracija į Lietuvą išaugo Vyriausybei supaprastinus galimybes jiems įsidarbinti Lietuvoje ir šiemet birželį įsigaliojus Ukrainos beviziam režimui su Europos Sąjunga ES. Ukrainos prezidentas Petro Porošenko sakė, kad klausimą dėl ukrainiečių teisių apsaugos kelia ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse.

„Aptarėme socialinės apsaugos klausimą dėl ukrainiečių, kurie gauna darbo vizas, darbinasi Lietuvos teritorijoje. Aš tą klausimą keliu ir kitose valstybėse. Esu dėkingas poniai Daliai, kad nurodėme vadovams, dirbantiems su socialine apsauga, labai greitu laiku paruošti tam tikrą susitarimą“, – žurnalistams sakė P. Porošenko.

Valstybinės darbo inspekcijos duomenimis, 2016 metais nustatyta 60 nelegaliai dirbusių užsienio šalių piliečių, iš jų 47 buvo Ukrainos piliečiai, tai sudarė 78,3 proc. visų nustatytų nelegaliai dirbusių užsieniečių. Šiemet iš 90 nustatytų nelegaliai dirbusių užsieniečių 63 buvo Ukrainos piliečiai. Beveik visi nelegaliai dirbę Ukrainos piliečiai buvo nustatyti statybos sektoriuje. Ukrainiečiai sudaro daugiau kaip pusę nuo visų įdarbintų užsieniečių, pernai jų į Lietuvą atvyko 11 tūkst., šiemet šis skaičius turėtų būti gerokai didesnis. Emigruoti į Lietuvą ukrainiečius skatina didesni atlyginimai. Vidutinė alga Ukrainoje siekia apie 190 eurus, Lietuvoje – apie 660 eurų „į rankas“. Analitikai sako, kad darbo imigracija Lietuvai yra neišvengiama dėl lietuvių emigracijos į Vakarų Europą ir kvalifikuotų darbuotojų trūkumo. Tačiau kritikai nerimauja, jog pigesnė darbo jėga iš Ukrainos stabdys lietuvių atlyginimų augimą, dėl nelegalių darbuotojų gali išaugti šešėlinės ekonomikos mastas.

Milijardierius, oligarchas, saldumynų gamyklų „Roshen“ Rusijoje savininkas ir tarp kitko Ukrainos prezidentas P. Porošenko taip pat susitiko su ministru pirmininku S. Skverneliu. Susitikimo metu premjeras pažymėjo, kad „Lietuva tvirtai remia Ukrainos nepriklausomybę ir teritorinį vientisumą bei griežtai smerkia neteisėtą Krymo okupaciją ir aneksiją.“

Ukrainos prezidentas P. Porošenko pabrėžė, kad Lietuva išlieka patikimiausias Ukrainos partneris.

„Su Vilniumi ir Lietuva siejame Ukrainos proveržį į Europą. Esame dėkingi, kad paramą mūsų šaliai teikia ne tik valstybė, bet ir įvairios Lietuvos nevyriausybinės organizacijos, visa visuomenė. Visuomet prisiminsime, kad Lietuva buvo pirmoji, priėmusi sužeistus Ukrainos karius bei daugiausia jų suteikusi galimybę gauti kokybišką reabilitaciją saugioje aplinkoje“, – atskleidė P. Porošenko.

Premjeras patikino, kad ieškoma būdų, kaip dar labiau padėti Ukrainai bei pasiūlė pagalbą kokybiškai parengiant projektus finansinei paramai gauti. S. Skvernelis pasidžiaugė Ukrainos pažanga įgyvendinant reformas ir jos ekonomikos atsigavimu.

„Mūsų šalių ekonominio bendradarbiavimo potencialas yra didelis, tačiau ne visiškai išnaudotas. Būtų gerai, kad daugiau Lietuvos įmonių investuotų Ukrainoje. Ypač svarbu, kad šią rinką atrastų didelės įmonės“, – sakė premjeras.

Susitikimų su Lietuvos vadovais metu P. Porošenko taip pat pasigyrė tuo kad darbuotojų išvykimas iš Ukrainos turi paskatinti vietinius verslininkus padidinti darbo užmokestį pasilikusiems ir pasidžiaugė tuo kad lietuvių kompanija nugalėjo konkursą ir organizuoja vaikų maitinimą keliose Ukrainos mokyklose lyg būdamas ne Ukrainos o kai kurios kitos ES priklausančios valstybės vadovas. Matyt tam ir reikėjo Europos Sąjungai Ukrainos: kad gauti pigią darbo jėgą ir atverti naują rinką savo prekėms ir paslaugoms.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s