Baltijos šalys paliko “Nord Stream-2“ priešų stovyklą

Lietuva, Latvija ir Estija palaipsniui pradeda suprasti, kad neigimo pozicija, kurios jos laikosi Rusijos projekto atžvilgiu, jau išsieikvojo save iki galo.

Šiuo metu Lietuva, Latvija ir Estija ruošiasi nutraukti savo bandymus sutrukdyti projekto realizavimui, jeigu jis atitiks ES reikalavimus. Bendrame Baltijos šalių ministrų pirmininkų pranešime jau nėra kategoriškų prieštaravimų “Nord Stream-2“ projektui, lygiai taip pat kaip nėra ir teiginių, jog Rusijos projektas neatitinka Europos interesų. Pabrėžiama, kad valstybių valdžios atsižvelgė į tai, jog projektas, jo pilno įgyvendinimo atveju, turi atitikti ES įstatymus ir Energetikos sąjungos principus.

Baltijos valstybių ministrų pirmininkų pasirašytas memorandumas reiškia, jog šios valstybės keičia savo požiūrį į Europą esą suskaldžiusį projektą.

Tačiau dar 2015 metais susitikę Baltijos šalių premjerai pasirašė visiškai kitą dokumentą — apie tai, kad Rusijos projektas prieštarauja ES planams diversifikuoti energijos šaltinių tiekimo maršrutus  ir siekiant pašalinti “vieno tiekėjo dominavimą“, turint omenyje Rusiją.

Manoma kad Baltijos šalių požiūris galėjo pasikeisti dėl to, kad priešinimasis “Nord Stream-2“ projektui  neturėjo jokių teigiamų rezultatų: susitarimai pasirašomi, pinigai siunčiami, vamzdžiai gaminami. Tolimesnė opozicija galėtų sukelti nepatogumų Vilniui, Rygai ir Talinui. Turbūt rimčiau yra tai, kad Baltijos šalims teko strategiškai pasirinkti tarp Lenkijos, kuri yra aršiausia “Nord Stream-2“ kritikė, ir Vakarų Europos valstybių, kurių įmonės finansiškai suinteresuotos Rusijos dujomis.

Kai kurie Rusijos ekspertai mano, kad “neigimo pozicija, kurios iki šiol laikėsi Baltijos šalys, yra  nebeaktuali“. Kita vertus nėra pagrindo manyti, kad Baltijos šalys nuo šiol laikysis neutralios pozicijos projekto atžvilgiu.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s