Stokholmo arbitražo sprendimas „Gazprom“ ir Ukrainos byloje: sužaidė lygiosiomis bet 2 mlrd. dolerių privalo sumokėti Ukraina

Stokholmo arbitražas paskelbė galutinį sprendimą dėl Ukrainai tiektų Rusijos dujų kainos ir kitais klausimais. Kieno naudai šis sprendimas vienareikšmiškai pasakyti yra sunku tačiau tarptautinė reitingų agentūra „Fitch“, kuriai sunku papriekaištauti dėl jos politinio šališkumo, įvertino jį kaip neutralų „Gazpromui“ ir nuosaikiai negatyvų Ukrainos „Naftogazui“.

Pagal arbitražo priimtą sprendimą  Ukrainos vyriausybės kontroliuojama kompanija „Naftogaz“ per kurią Ukraina pirko dujas iš Rusijos privalo sumokėti Rusijos dujų koncernui daugiau už 2 mlrd. JAV dolerių – skolai už paimtas dujas padengti. Be to arbitražas atmetė „Gazpromo“ reikalavimus Ukrainai sumokėti kompensaciją už Ukrainos nepaimtą dujų turį, tačiau pačios sąlygos „imk arba mokėk“ nepanaikino ir įpareigojo Ukrainą 2018-ais metais nusipirkti iš Rusijos ne mažiau kaip 5 mlrd. kubinių metrų dujų iš Rusijos. Tuo pačiu sprendimu draudimas Ukrainai reeksportuoti (įsigyti iš trečiųjų šalių) rusiškas dujas pripažintas neteisėtu (visais 2017-tais metais Ukraina pirko tas pačias rusiškas dujas bet ne iš Rusijos o iš Slovakijos ir brangiau, o Ukrainos valdžia ir jos kontroliuojama žiniasklaida klaidino šalies visuomenę pranešdama kad Ukraina esą išvis neperka rusiškų dujų).

Čia reikia pastebėti kad gruodžio 20-tą dieną Slovakijos teismas pagal to paties arbitražo priimtą sprendimą kitoje byloje pagal Italijos kompanijos „IUGas“ ieškinį uždraudė Ukrainai reeksportuoti dujas per Slovakiją.

Bet grįžkime prie šios bylos. Arbitražo nurodymu, Rusijos koncerno „Gazprom“ Ukrainai antrąjį 2014 metų ketvirtį tiektų dujų kaina turi būti sumažinta 27,4 proc. – nuo 485 iki 352 JAV dolerių už tūkstantį kubinių metrų. Čia reikia pažymėti kad ši nuolaida buvo suteikta Ukrainai mainais už Rusijos karinio laivyno buvimą tada Ukrainai priklaususiame Kryme, bet arbitražas savo sprendimu šią nuolaidą panaikino būtent nuo 2014-tųjų, kuomet Krymas įėjo į Rusijos sudėtį, reiškia arbitražas de-fakto pripažino Krymo pusiasalį Rusijos dalimi.

Apart to šiuo sprendimu buvo atmesta „Naftogaz“ pretenzija Rusijai dėl dujų kainos nuo 2011 metų gegužės iki 2014 metų balandžio – 14 mlrd. dolerių permokos pretenzija.

 „Naftogaz“ ir „Gazprom“ 2014-aisiais, apkaltinę vienas kitą piktnaudžiavimu bei įsipareigojimų nevykdymu, iškėlė per Stokholmo tarptautinį arbitražą priešpriešinius, keliomis dešimtimis milijardų JAV dolerių vertinamus ieškinius. Dabar priimtas sprendimas nėra paskutinis šių kompanijų ginčuose todėl Stokholmo arbitražas planuoja skelbti sprendimą dėl „Naftogaz“ beveik 16 mlrd. dolerių pretenzijos koncernui „Gazprom“ pagal dujų tranzito sutartį vasario pabaigoje. Tačiau 2 mlrd. dolerių kompensaciją Ukraina privalo mokėti jau dabar, bet ji kol kas šio sprendimo įvykdyti neskuba. Pagal dabar priimtą arbitražo sprendimą Ukraina turi mokėti daugiau už 600 tūkst. dolerių delspinigių už kiekvieną sprendimo neįvykdymo dieną, todėl Rusija mielai palauks.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s