Balsavimas dėl Jeruzalės JTO parodė tikrąjį JAV veidą

Gruodžio 6-tą dieną neatsižvelgusios į tarptautinę teisę ir daugumos pasaulio valstybių poziciją JAV vienašališkai nutarė perkelti savo ambasadą Izraelyje iš Tel-Avivo į Jeruzalę. Šiuo žingsniu jos faktiškai pripažino kad Izraelio sostinė yra Jeruzalė o ne Tel-Avivas. Apart JAV šią poziciją parėmė tik viena valstybė – pats Izraelis. Dauguma pasaulio šalių su šiuo sprendimu nesutiko. Jis išprovokavo naują smurto tarp palestiniečių (ir apskritai musulmonų) ir žydų bangą.

Šį sprendimą aršiai sukritikavo Turkija. Šios NATO valstybės narės lyderis gruodžio 17-tą paskelbė kad Turkija ketina atidaryti savo ambasadą nepripažintos valstybės – Palestinos – sostinėje Rytų Jeruzalėje.

„Trampas paskelbė Jeruzalę Izraelio sostine, vadovaudamasis sionistų supratimu ir logika „Aš padariau taip ir taškas“. JAV perkelia ten savo ambasadą. Tie kas ėmėsi šio žingsnio, nepaisant JTO sprendimų, veikia pagal principą „Mes jūsų nepripažįstame“. Bet ir mes jūsų irgi nepripažįstame.“ – pasakė turkų lyderis.

Gruodžio 18-tą dieną šiuo klausimu balsavo Jungtinių Tautų Organizacijos (JTO) Saugumo Taryba (ST). Egipto pasiūlytą rezoliucijos projektą parėmė 14 iš 15 JTO ST narių, tame tarpe Didžioji Britanija, Italija, Japonija, Prancūzija ir Ukraina, bet jinai nebuvo priimta nes ją vetavo tokią teisę turinti valstybė – pastovi JTO ST narė JAV. Šia rezoliucija buvo siūloma susilaikyti nuo bet kokių žingsnių kurie galėtų pakeisti Jeruzalės miesto politinį, teisinį bei kitokį statusą, o taip pat nedislokuoti jame savo ambasadų.

Reaguodama į tai JAV atstovė JTO ST Nikki Haley gresmingai pasakė: „Tai ką mes matėme šiandien JTO saugumo taryboje – įžeidimas. Ir jis nebus pamirštas. Tai dar vienas pavyzdys to kaip JTO daro daugiau žalos negu naudos sprendžiant Izraelio – Palestinos konfliktą“.

„Už paprastą sprendimą kur dislokuoti savo ambasadą JAV priverstos ginti savo suverenumą. Istorija parodys kad mes tai padarėme išdidžiai“. – pridėjo ji.

Gruodžio 21-ąją balsavimas šiuo klausimu įvyko JTO Generalinėje Asamblėjoje (GA). Pastaroji atmetė Jungtinių Valstijų sprendimą pripažinti Jeruzalę Izraelio sostine. Lietuva kaip ir dar 127 JTO narės balsavo už Jungtinių Tautų rezoliuciją, atmetusią Vašingtono sprendimą pripažinti Jeruzalę Izraelio sostine.

Prieš šį balsavimą JAV prezidentas D. Trampas pagrasino kad JAV nutrauks finansavimą toms šalims kurios balsavo prieš JAV poziciją. Savo ruožtu Turkijos prezidentas paragino žmones „neparsiduoti už JAV dolerius ir neparduoti savo valios“.

JAV atstovė JTO Nikki Haley nuėjo dar toliau. Po balsavimo JTO GA ji pasakė:

„Mes užsiminsime šią dieną, kai buvo užpulta mūsų teisė veikti kaip suvereniajai valstybei. Mes prisiminsime apie tai kai mūsų paprašys padaryti eilinį indėlį – didžiausią iš visų organizacijos narių – į JTO biudžetą, kai daugelis pasaulio šalių ateis ir prašys mūsų sumokėti kad jie galėtų naudotis šia įtaka savo naudai JAV sąskaita“.

Donaldas Trampas po to pridėjo kad JAV gali sumažinti finansavimą toms šalims kurios balsavo ne taip kaip reikia JAV.

Atseit tai gali paliesti ir Lietuvą. O Gruzija ir Ukraina pasielgė gudriau – šių valstybių atstovai tiesiog išėjo iš salės balsavimo metu.

JAV diplomatas ir buvęs ambasadorius Saudo Arabijoje Čakas Frimenas taip pakomentavo susiklosčiusią padėtį: „Jeruzalės pripažinimas Izraelio sostine tapo kulminacija JAV užsienio politikoje Izraelio ir Palestinos konflikto kryptimi. Balsavimas JTO GA – priminimas kad egzistuoja pasaulio bendrija ir būtent ji o ne JAV nustato tarptautinės teisės normas.“ Pasak jo toks balsavimas pademonstravo akivaizdžią JAV izoliaciją šiuo klausimu.

Akivaizdu kad ši situacija išryškino tai kas daugumai buvo aišku ir prieš tai: kai liečiami JAV interesai amerikiečiams nusispjauti tiek į tarptautinę teisę tiek į savo sąjungininkus tiek į paprastų žmonių likimus kieno gyvenimai gali kardinaliai pasikeisti dėl šios valstybės kurstomų karinių konfliktų. JAV bando naudotis JTO kaip savo vienašališkų sprendimu legitimacijos įrankiu, o jei kažkas vyksta ne taip kaip Amerika suplanavo jos lyderiai bando papirkinėti oponentus o kai ir šis poveikio būdas neveikia imasi atviro šantažo net viso likusio pasaulio atžvilgiu. Esant tokiai padėčiai ko vertos JAV (ir Lietuvos) iniciatyvos dėl JTO reformavimo?

Tuo tarpu JAV tvirtai pasakė nepaisant nieko atidarysiančios savo ambasadą Jeruzalėje.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s