Teismas galutinai nusprendė: pagrindo kelti bylą Rūtai Vanagaitei nėra

Vilniaus apygardos teismas trečiadienį galutinai konstatavo, kad nėra pagrindo pradėti ikiteisminį tyrimą dėl Rūtos Vanagaitės pasisakymų apie vieną iš „Miško brolių“ vadą Adolfą Ramanauską-Vanagą.

„R.Vanagaitės veiksmuose tyčios neįžvelgta. Paskubėjo žmogus ir taip atsitiko“, – pasakė nutartį priėmęs teisėjas Vladislavas Lenčikas. Jo teigimu, rašytoja suklydo neįvertinus visos medžiagos ir aplinkybių. Pasak teisėjo, R.Vanagaitės pasisakymai nėra tokio lygio pavojingi, kad reikia spręsti baudžiamosios atsakomybės klausimą.

Teisėjas atsižvelgė, kad rašytoja viešai atsiprašė dėl savo pasisakymų. Generalinė prokuratūra lapkričio 10 dieną paskelbė, jog R.Vanagaitės pasisakymai apie A.Ramanauską-Vanagą negali būti pripažinti nusikaltimu, nes nėra duomenų, kad ji būtų sąmoningai skleidusi melagingus prasimanymus su tikslu pakirsti žmonių pagarbą.

Teisėsauga atsisakė pradėti ikiteisminį tyrimą dėl A. Ramanausko – Vanago šmeižimo ir mirusio atminimo paniekinimo. Prokuratūros buvo prašoma įvertinti R.Vanagaitės teiginius, kad jis nebuvo kankinamas ir bendradarbiavo su KGB. Prokuratūros vertinimu, R.Vanagaitės teiginiai turi būti vertinami etikos ir moralės aspektais.

Prokuratūros sprendimą teismui apskundė Lietuvos laisvės kovų sąjūdis. Vilniaus apylinkės teismas gruodžio pradžioje panaikino Generalinės prokuratūros nutarimą, kuriuo buvo atsisakyta kelti baudžiamąją bylą dėl R.Vanagaitės pasisakymų. Tačiau prokuratūra su skundu kreipėsi į Vilniaus apygardos teismą. Teisėjas V.Lenčikas Vilniaus apylinkės teismo nutartį panaikino ir prokuroro skundą patenkino.

Pasak teisėjo, prokuroras nurodė, kad buvo susisiekęs su A.Ramanausko-Vanago dukra, ji pretenzijų nereiškia, su pareiškimu dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo kreipėsi juridinis asmuo.

„Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėjas nutartyje buvo parašęs, kad reikia apklausti pačią R.Vanagaitę, išklausyti specialistų nuomonių. Manau, kad prokuroras priėmė teisingą sprendimą. R.Vanagaitė pati pripažįsta, kad peržiūrėjo ne visus A.Ramanausko-Vanago 20 bylos tomų, tik dalį. O kokią dalį – 15-10 tomų? Paskubėjo ir pakomentavo. Reikėjo vertinti ir tuos metodus, kuriuos taikė NKVD. Galėjo būti ir klastočių, negalim atmesti. Man teko nagrinėti ir genocido bylas, tai, manau, galėjo pasitaikyti visko“, – žurnalistams pasakė teisėjas V.Lenčikas.

R.Vanagaitė lapkričio pradžioje viešai atsiprašė dėl savo „skubotų ir arogantiškų“ komentarų.

R.Vanagaitė interviu Lietuvos ir užsienio žiniasklaidai teigė, kad A. Ramanauskas – Vanagas „nėra joks didvyris“, nebuvo kankinamas ir galėjo bendradarbiauti su KGB. Ji sakė, kad rėmėsi KGB dokumentais. Dėl to leidykla „Alma littera“ nusprendė nutraukti bendradarbiavimą su R. Vanagaite ir išimti iš prekybos visas jos knygas.

 

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s