S.Skvernelis: “Dalia Grybauskaitė nesitarė su Vyriausybe dėl Jeruzalės balsavimo“

Premjeras Saulius Skvernelis kratosi atsakomybės ir sako, kad prezidentė Dalia Grybauskaitė nesitarė su Vyriausybe apsispręsdama Jungtinėse Tautose balsuoti už rezoliuciją, kuria neteisėtu vadinamas JAV sprendimas faktiškai pripažinti Jeruzalę Izraelio sostine.

„Kai kurie sprendimai priimami nežinant Vyriausybei (…). Balsavimas Jungtinėse Tautose parodė, kad bendradarbiavimo šioje temoje pritrūko. Vyriausybė šito klausimo nesvarstė“, – Žinių radijui ketvirtadienį pasakė ministras pirmininkas.

Gruodžio pabaigoje Jungtinių Tautų Organizacijos Generalinėje Asamblėjoje Lietuva kiek netikėtai balsavo už rezoliuciją, kuria pripažįstama, kad atskirų valstybių sprendimai keisti Jeruzalės statusą neturi jokių teisinių pasekmių. Rezoliucija priimta reaguojant į JAV sprendimą formaliai pripažinti Jeruzalę  Izraelio sostine ir perkelti ten ambasadą. Lietuva balsavo solidariai su dauguma ES šalių, įskaitant Vokietiją, Prancūziją ir Britaniją, tačiau ES konsensuso nebuvo. Latvija, Lenkija, Čekija, Kroatija ir Rumunija atsižvelgė į atvirus JAV grasinimus ir susilaikė. Ukraina ir Gruzija išvis nebalsavo.

Prieš balsavimą JAV pagrasino, kad atsižvelgs į šalių pozicijas, spręsdamos dėl finansinės ir politinės paramos. Iki šiol Lietuva buvo viena didžiausių Izraelio ir JAV diplomatinių rėmėjų ES, daugiausia dėl Lietuvos žydų istorijos ir siekio gauti JAV palankumą, ji paprastai būdavo toje Europos šalių grupėje, kuri balsuoja už Izraeliui ir Amerikai palankius sprendimus.

Iškart po balsavimo Jungtinėse Tautose prezidentės D. Grybauskaitės vyriausiasis patarėjas užsienio politikos klausimais Nerijus Aleksiejūnas teigė, kad „Lietuva nuosekliai laikosi pozicijos, jog Jeruzalės klausimas gali būti išspręstas tik derybų keliu“. Užsienio reikalų ministerija pranešimą išplatino kitą dieną.

Jungtinių Valstijų prezidentas Jeruzalę Izraelio sostine nusprendė pripažinti gruodžio pradžioje. Izraelis Jeruzalę laiko nedaloma savo sostine, tuo metu palestiniečiai rytinę miesto dalį laiko savo valstybės sostine. Izraelis okupavo Rytų Jeruzalę per 1967 metais vykusį karą.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s