Grybauskaitės ir Skvernelio pingpongas: ar draugausime su Rusija?

Įvykiai dėl galimo santykių su Rusija pagerėjimo pastarosiomis dienomis rutuliuojasi itin greitai. Praėjusio mėnesio pabaigoje Dalia Grybauskaitė per šventinį interviu viešai pasakė kad su kaimynais geriau bendradarbiauti ir prekiauti negu kariauti. Paskiau šių metų sausio 2-rą dieną Saulius Skvernelis pasisakė už glaudesnį bendradarbiavimą su Rusija.

Sausio ketvirtą dieną jau prezidentė savo spaudos tarnybos lupomis paskelbė jog Lietuvos pozicija Rusijos atžvilgiu yra nuosekli ir principinga ir ja siekiama lygiaverčių ir abipuse pagarba paremtų santykių su visais kaimynais.

„Kai Rusija pakeis agresyvią politiką kitų šalių atžvilgiu, atsisakys okupuotų teritorijų, nustos pažeidinėti tarptautinę teisę, nesikiš į kitų valstybių rinkimus – tuomet būsime pasirengę bendradarbiauti glaudžiau“, – per savo atstovus perdavė valstybės vadovė.

Dabartinėmis sąlygomis tokia griežta Lietuvos valstybės vadovės pozicija reiškia „niekada“, nes net pačioms karščiausioms galvoms pasaulyje aišku kad Rusija Krymo neatiduos o bandymas išspręsti šį klausimą jėgos keliu reikš didėlį karą Europoje. Akivaizdu kad tarp Trečiojo Pasaulinio karo ir Krymo (ir net Ukrainos!) pasaulio galingieji pasirinks taiką.

Po to sausio 4-tą dieną S. Skvernelis pasakė kad tarpvyriausybinė Lietuvos ir Rusijos komisija artimiausiu metu galėtų atnaujinti savo veiklą. Ministro pirmininko teigimu, Lietuvos ir Rusijos kontaktų nebuvimas ministrų ir viceministrų lygiu „kenkia valstybės ir mūsų piliečių interesams“. Anot jo abidvi šalys galėtų glaudžiau bendradarbiauti energetikos ir žemės ūkio srityse.

Tokiai premjero pozicijai netikėtai drąsiai viešai paprieštaravo Lietuvos politikos „vanagas“, buvęs TSRS komjaunuolis Linas Linkevičius. Už tai jis gavo papeikimą nuo savo formalaus tiesioginio viršininko.

„Užsienio reikalų ministras kartais … galbūt galvoja, kad nėra Vyriausybės narys, bet ministras yra Vyriausybės narys“, – žurnalistams ketvirtadienį Vyriausybėje pareiškė Vyriausybės pirmininkas Saulius Skvernelis.

Užtai paaiškėjo kieno pavaldinys ponas Linkevičius  yra iš tikrųjų.

Savo ruožtu LInkevičiaus faktiška viršininkė Dalia Grybauskaitė sukritikavo S.Skvernelio siūlymą atnaujinti dvišalės tarpvyriausybinės Rusijos bei Lietuvos komisijos veiklą pavadinusi jį neatsakingu.

„Svarbiausi strateginiai energetikos, transporto ar prekybos klausimai sprendžiami pasitelkus ir ES institucijų svorį. Todėl šiuo metu gaivinti dvišalę „komisijų“ veiklą nėra tikslinga ir nacionalinio saugumo požiūriu neatsakinga“, – pažėrė kritikos premjero pasiūlymui prezidentė.

Įdomus dar vienas faktas: šį žaidimą dėl galimo santykių su Rusija gerinimo pradėjo būtent prezidentė, bet išlaikiusi pauzę ji pastatė ministrą pirmininką į besiginančio poziciją. Ar tikras tokių Jos manevrų tikslas yra santykių su Rusija gerinimas? O gal įtraukusi tokiu būdu mažiau už save patyrusį politiką į eilinį politinį žaidimą Ji tik siekia pakenkti vienam pagrindinių prezidento rinkimų kandidato reitingui ir palaikyti jo konservatyvių pažiūrų oponentą? Gal šis oponentas bus dabar formaliai S.Skverneliui pavaldus L.Linkevičius? Visko gali būti…

Ką galėtų reikšti toks prezidentės ir premjero užakinis susižodžiavimas? Viena vertus po fiasko per balsavimą JTO Lietuva kaip ir dauguma ES valstybių nusipelnė JAV nemalonės ir ieško alternatyvių jėgos centrų palaikymo. Kita vertus tokie spartūs ir kardinalūs užsienio politikos pokyčiai negali įvykti taip greitai. Nereikia užmiršti ir dviejų pagrindinių Lietuvos užsienio politikos „banginių“: narystės ES ir NATO. Trečią „banginį“ – oponavimą Rusijai visur ir visada – Lietuva lyg ir pasirengusi pakoreguoti BET tik tam tikromis sąlygomis – „neatsisakant savo vertybių“. Bet vertybės todėl ir vertybės kad turi savo vertę. Ypač ES finansavimo pinigų srauto sumažėjimo išvakarėse.

Lietuvos tauta yra išmintinga nes ne be reikalo liaudies patarlė sako „Ir velnią mylėtų kad tik jis pinigų turėtų…“

Komentarų: 1

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s