Rusiškos dujos ir Vakarai: kiek kainuoja demokratinės vertybės

Šią savaitę energetikos sferoje įvyko du žymūs dalykai.

Pirmas iš jų: JAV nutarė įsigyti rusiškų suskystintų gamtinių dujų (SGD).  Prancūzų įmonė „Engie“ įsipareigojo atgabenti į Bostono miestą (JAV) SGD partiją iš …Rusijai priklausančios SGD gamyklos „Jamal“ esančios šalies šiaurėje. Mat JAV dabar šaltoka. Dėl smarkiai išaugusios SGD paklausos jų kaina kilstelėjo iki neregėtos aukštumos ir siekė net 6300 JAV dolerių už 1000 kubinių metrų. Tolimesnės oro prognozės nedžiugina – šalčiai spaus ir toliau, o SGD atsargos JAV terminaluose nukrito iki žemiausio per pastarąjį dešimtmetį lygmens. Todėl ir vežasi jie politiškai neteisingas dujas iš „valstybės-benzokolonkės“ kieno „ekonomika yra suplėšta į skiauteles“ į skalūninės revoliucijos gimtinę. Matyt sušalę amerikiečiai užmiršo apie demokratiją ir kitas savo vertybes (kurios taip vadinasi todėl kad turi savo vertę). Atseit jie jau pasiruošę bendradarbiauti su Rusija ir pirkti energijos išteklius iš valstybės kuri kelia tokias pat pavojingas grėsmės kaip ir pasaulio terorizmas. Vakarai (visų pirma JAV) norėjo nukonkuruoti Rusiją jos tradicinėse gamtinių dujų rinkose bet pakol kas jiems tenka konkuruoti su ja savo teritorijoje ir santykinai naujoje Rusijai sferoje, kur ji yra – naujas žaidėjas.

Skeptikas pasakys kad čia yra tik vienkartinis bendradarbiavimo su Rusija energetikos srityje atvejis, atskiras epizodas. Gerai, tada antra naujiena.

Norvegijos žiniasklaida praneša kad šios šalies įmonė „Kværner LLC“ nugalėjo konkurse ir pasirašė sandorį dėl Rusijos dujotiekio „Nord Stream 2“ statybos. Ji statys antžeminę infrastruktūrą bei kompresorių stotis, atliks kitus statybų darbus.

Tačiau „Kværner LLC“ iš dalies priklauso Norvegijos valstybei – 30 procentų jos akcijų priklauso Norvegijos ekonomikos ir žuvininkystės ministerijai. Tai reiškia kad Norvegijos valstybė padeda Rusijai įgyvendinti energetinį projektą kuris padidins ES (tame tarpe ir Lietuvos) priklausomybę nuo energetinių išteklių iš Rusijos. Ir tai reiškia kad Norvegija faktiškai prisideda prie to kad rusiškos dujos būtų pumpuojamos ne pro Ukrainą bet aplink ją „Nord Stream 2“ dujotiekiu.

O kaip gi tada suprasti jos bandymus jeigu nesustabdyti tai bent jau padaryti taip kad jis būtų griežtai reguliuojamas ES teisės aktais? Jie gi esą gina savo interesus nes aiškina savo tokią poziciją tuo kad Norvegija turi savo gamtinių dujų atsargas. Matyt patys norvegai apie savo dujų atsargas žino kažką tokį kas verčia juos bendradarbiauti su savo tiesioginiais konkurentais.

„Kværner” įmonės atstovas spaudai taip pakomentavo susiklosčiusią situaciją: „Planuojamas naujas dujotiekis „NordStream-2“ per Baltijos Jūrą užtikrins patikimą, stabilų ir ekonomiškai naudingą gamtinių dujų tiekimą į Europos rinką“.

Ką visa tai mums rodo? Kad bet kurie ideologizuoti dalykai nusileidžia racionalumui ir sveikam protui kai kalba eina apie tikrai svarbius dalykus: ar tai anomalūs šalčiai JAV, ar tai tikras Europos energetinis saugumas. Ir kad visos tos „gražios kalbos“ apie „europines vertybes“ ir „demokratijos idealus“ – tėra bandymas politizuoti to nevertus klausimus.

Anksčiau buvo pranešama kad nepaisant nedraugiškos retorikos ir sankcijų 2017-ais metais Rusija transportavo į Europos šalis rekordiškai daug gamtinių dujų.

 

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s