Štai ir viskas, nafta – už juanius: iššūkis doleriui mestas, Kinija suduoda galingą smūgį JAV

Šiandien yra neįprasta diena visai pasaulio ekonomikai – sausio 18-tą dieną Kinija pradėjo išleisti į apyvartą naftos fjučersus nacionaline valiuta, t.y. pradėjo prekiauti „juodojo aukso“ ateities sandoriais (fjučersais) Kinijos juaniais. Šis finansinis instrumentas gavo santrumpą “INE”. Prekyba šiais vertybiniais popieriais prasidėjo Šanhajaus biržoje.

Šiuo metu pasaulinėje naftos rinkoje prekyba nafta tradiciškai yra vykdoma tik JAV doleriais. Tačiau Kinija yra stambiausia pasaulyje „juodojo aukso“ importuotoja ir vartotoja: 2016 metais Kinija kasdien vidutiniškai sunaudodavo 11,5 milijono barelių naftos, importuojamo „juodojo aukso“ dalis sudarė 65,6 procento. Napoleoniški Pekino planai pradėti atsiskaitymus naftojuaniais turi rimtą pagrindą: TVF Kinijos valiutą 2016 metais įtraukė į savo rezervinių valiutų krepšelį. Nesenai tą patį padarė ir Vokietijos centrinis bankas.

Atsižvelgiant į Kinijos pirkimų pasaulinėje naftos rinkoje apimtis, dėsninga manyti, kad tokia sutartis prekeiviams gali tapti etalonine. Ateities sandoriai juaniais leis Rusijai, Iranui ir kitiems naftos gamintojams lengvai apeiti jiems taikomas tarptautines sankcijas. Be to, naftojuanis atvers kelią Kinijos valiutos konvertavimui tiesiai į auksą Šanchajaus ir Honkongo biržose, o tai bus papildomas impulsas perkelti naftos (ir kitų prekių) prekybos centrą į Aziją.

Nuo sausio 18-tos dienos naftos kaina yra nustatoma ne tik doleriais bet ir juaniais. Daugumos ekspertų nuomone toks žingsnis apvers pasaulio ekonomiką ir suduos galingą smūgį JAV naftos dolerio ir sudrebins dolerio monopolį. Kai kurie tarptautiniai naftos ekspertai išvis abejoja ar išgyvens doleris po tokio rimto smūgio.

Akivaizdu kad tai yra nenaudinga Vašingtonui. Mat Kinija yra ne pirma valstybė kuri ketino numesti dolerį nuo svarbiausios pasaulio valiutos pjedestalo ir panorėjo prekiauti nafta už nacionalinę valiutą. Anksčiau to paties siekė Libija bei Irakas. Ėmusis tokių žingsnių abiejų šių valstybių likimas mums yra žinomas: jų vyriausybės buvo nuverstos, lyderiai – nužudyti,  a šalyse įsivyravo socialinis chaosas, anarchija ir skurdas.

Tačiau kai kurių ekspertų (pagrinde iš JAV ir Didžiosios Britanijos) nuomone šis žingsnis padarys nedidelę įtaką pasaulio ekonomikai ir neužtrauks kardinalių pokyčių. Jie mano kad Kinija nėra tas žaidėjas naftos rinkoje kuris sugebės principingai pakeisti susiklosčiusią padėtį.

Kiti specialistai sako kad pinigų nutekėjimas iš rinkų kur nafta prekiaujama už dolerius bus ženklus: iki 2018-tųjų pabaigos naftos prekybos už dolerius apyvarta susitrauks 10 – 15 proc.

Tačiau dauguma ekspertų laikosi nuomonės kad labai daug priklauso ir nuo dar vieno žaidėjo – Saudo Arabijos. Bet ir čia Kinijos pozicija yra stipri: jeigu arabai nepanorės paremti naujos Kinija iniciatyvos pastaroji neįleis Saudo Arabijos naftos į savo rinką o tai gresia dideliais finansiniais praradimais. O jeigu Saudo Arabija pradės prekiauti nafta už juanius tai dar labiau sudrebins JAV pozicijas pasaulio ekonomikoje, o tai reiškia kad ir politikoje nes dabartiniame pasaulyje atskirti politiką nuo ekonomikos yra praktiškai neįmanoma.

Ne be reikalo Išmintingas kinų drakonas laiko savo paraką sausą t.y. stiprina nacionalines ginkluotąsias  pajėgas nes nenori pakartoti Libijos ir Irako likimo.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s