Izraelis ir Lenkija: aistros dėl lenkų naujai priimto Holokausto įstatymo

Izraelis sekmadienį iškvietė aukšto rango Lenkijos diplomatą pasiaiškinimui dėl Varšuvos priimto teisės akto, susijusio su Holokaustu ir nacių mirties stovyklų apibrėžimu.

Dešiniųjų dominuojamas Lenkijos Seimas penktadienį priėmė įstatymą, numatantį laisvės atėmimo iki trejų metų bausmę asmenims, viešai skelbiantiems, kad Lenkijos valstybė arba tauta yra kalta dėl nacių nusikaltimų, arba vartojantiems formuluotę „Lenkijos mirties stovyklos“. Tokia pati bausmė numatyta už „tikrųjų tų nusikaltimų vykdytojų kaltės šiurkštų menkinimą“.

Šis teisės aktas būtų taikomas tiek lenkams, tiek užsieniečiams, bet kad jis įsigaliotų, įstatymą dar turėtų patvirtinti Senatas ir pasirašyti prezidentas. Lenkijos reikalų patikėtinis Tel-Avive Piotras Kozlowskis buvo iškviestas į Izraelio Užsienio reikalų ministeriją „pasiaiškinti“ aukšto rango pareigūnams, sakoma pranešime.

„Jam buvo pareikštas Izraelio nepritarimas dėl teisės akto formuluočių, – nurodė Izraelio URM. – Šiam įstatymui priimti pasirinktas laikas – Tarptautinės Holokausto atminimo dienos išvakarės – yra ypač stebinantis ir netinkamas.“

Izraelio ministerija pridūrė, kad „šis teisės aktas nepadės tolesniam istorinės tiesos atskleidimui ir gali varžyti tyrimų laisvę, taip pat užkirsti kelią diskusijoms apie Antrojo pasaulinio karo istorines pamokas ir palikimą“.

Tikras Izraelio vadovas – ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu šeštadienio vakarą apkaltino Lenkiją siekiant šiuo įstatymu perrašyti Antrojo Pasaulinio karo istoriją. Tą pačią poziciją jis išsakė savaitinio kabineto posėdžio pradžioje.

„Visiškai netoleruojame tiesos iškraipymo ir istorijos perrašinėjimo, Holokausto neigimo“, – sekmadienį pasakė B.Netanyahu.

Premjeras atkreipė dėmesį, kad šis teisės aktas dar turi įveikti dvi institucijas, kad įsigaliotų, ir išreiškė „mūsų poziciją, kad jis turi būti pakeistas“.

„Ateinančią savaitę mūsų ambasadorė Lenkijoje ir jos komanda dalyvaus pokalbiuose su Lenkijos vadovybe, įskaitant premjerą, prezidentą ir Lenkijos Senatą“, – sakė B.Netanyahu.

Per Antrąjį pasaulinį karą Lenkija buvo užpulta ir okupuota nacistinės Vokietijos, prarado šešis milijonus gyventojų, įskaitant 3 mln. per Holokaustą nužudytų žydų. Lenkų pareigūnai reguliariai reikalauja pasitaisyti, kai kitų šalių žiniasklaida arba politikai pavartoja formuluotę „Lenkijos mirties stovykla“, turėdami omenyje nacių stovyklas, veikusias nacių okupuotos Lenkijos teritorijoje, tokias kaip Aušvicas.

Šeštadienio vakarą Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis per „Twitter“ parašė, kad „Aušvicas-Birkenau nėra lenkiškas pavadinimas, o „Arbeit Macht Frei“ (vok. Darbas išlaisvina) nėra lenkiška frazė“. Jis turėjo omenyje liūdnai pagarsėjusį geležinį užrašą ant vienų Aušvico stovyklos vartų.

Jeruzalėje įsikūręs Holokausto memorialas ir tyrimų centras „Yad Vashem“ pareiškė nepritariantis naujam Lenkijos teisės aktui, ir atkreipė dėmesį, kad „neabejotina, jog terminas „Lenkijos mirties stovyklos“ yra istoriškai klaidinantis“.

„Vis dėlto suvaržymai mokslininkų ir kitų žmonių pareiškimams, susijusiems su Lenkijos žmonių tiesioginiu arba netiesioginiu dalyvavimu nusikaltimuose, įvykdytuose jų krašte per Holokaustą, yra rimtas iškraipymas“, – pridūrė „Yad Vashem“.

Anksčiau mes išsamiai pasakojome apie lenkų vaidmenį žudant žydų tautybės žmones prieš bei per Antrąjį Pasaulinį karą ir po jo.

Lenkai kaip ir lietuviai tiesiogiai prisidėjo prie žydų žudynių ne tik vokiečių įsakymu bet ir savo iniciatyva. Jau pasibaigus Antrajam Pasauliniam karui Lenkijoje įvyko dar keli žydų pogromai – Krakove, Kielcėje ir kitur. Tiktai istorikai patvirtina daugiau kaip 30 žydų pogromų atvejų 24-iose gyvenvietėse, kuriuos 1940-1946-asiais atliko vietiniai lenkai (ne naciai!).

Už kai kuriuos lenkų nusikaltimus viešai atsiprašė lenkų kunigai ir net prezidentas. Bet dabartiniam nacionalistiniam Lenkijos režimui tai nieko nereiškia.

Aušvico koncentracinę stovyklą kaip ir kitas nacių stovyklas Lenkijos teritorijoje išvadavo Tarybų Sąjungos kariai. Tačiau „dėl tam tikrų priežasčių“ taip vadinami „Vakarai“ pripažįsta šiuos faktus labai nenoriai: kai kalba eina apie tikrą Tarybų Sąjungos vaidmenį Antrojo Pasaulinio karo metu liberalioji Lietuvos, Lenkijos ir kitų valstybių žiniasklaida šiuos „nepatogius dalykus“ gėdingai nutyli.

Kaip bebūtų 1945-tų metų sausio 27-tą dieną būtent Tarybų Sąjungos kariai  išvadavo Aušvico koncentracinę stovyklą ir padovanojo gyvybę ir viltį šimtams tūkstančių žydų, čigonų, rusų, lenkų ir kitų tautybių žmonėms. Šio įvykio dėka sausio 27-toji kasmet minima kaip tarptautinė Holokausto atminimo diena.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s