Lietuva ir kitos posovietinės šalys padės Estijai sukurti eilinį ideologinį centrą

Lietuva bei kitos padės Estijai kurti taip vadinamą „Komunizmo nusikaltimų tyrimo centrą“.

Lietuva ir kitos Rytų Europos šalys prisidės prie eilinio ideologinio centro – taip vadinamo „Tarptautinio komunizmo nusikaltimų tyrimo centro“ – steigimo Estijoje.

Šio centro ir muziejaus įkūrimą Taline pradėjo Estijos istorinės atminties institutas, talkinant Vokietijos, Lenkijos, Latvijos ir Lietuvos istorinės atminties ir tyrimų institucijoms. Steigiamas centras suburtų tarptautinę regioninės ir tarptautinės reikšmės ekspertų, mokslininkų ir pedagogų grupę, kuri atliktų akademinius tyrimus ir organizuotų švietimą komunizmo represijų istorijos srityje. Šalia tyrimo centro veiks ir „raudonojo teroro“ muziejus.

Lietuva ketina prisidėti tiek prie šio centro tiek mokslinės veiklos, tiek kuriant muziejų, sako Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) atstovė Monika Kareniauskaitė.

„Jie turės dvi ekspertų grupes, viena ekspertų grupė bus mokslininkai, kurie patarinės, kaip geriau steigti tarptautinį komunizmo nusikaltimų tyrimo centrą iš mokslinės pusės. Tai bus mokslinis darbas, mokslinis konsultavimas“, – aiškino M. Kareniauskaitė.

„Lietuva, nesigiriant, šioje srityje gal ir labiau pažengus. Kitas dalykas yra muziejus, mes turime Genocido aukų muziejų, ir mūsų muziejininkai padės jiems kuriant savo muziejų, kuris dabar yra tokioje pradinėje stadijoje“, – kalbėjo LGGRTC atstovė.

Pasak jos, Estijoje steigiamas centras siekia tarptautiškumo, „estai labai nori, kad Lietuvos mokslininkai aktyviai bendradarbiautų, rengtų publikacijas“. Lietuvos genocido tyrimo centras planuoja į Estiją deleguoti savo ekspertus, naujai kuriamam centrui padėti apibrėžti tyrimų sritis ir pan.

Naujas centras bus kuriamas Baterijos (Patarei) kalėjimo komplekse. Kaip pranešė LGGRTC, tai yra vienas didžiausių Europoje klasicizmo stiliaus karinių statinių.

Planuojama, kad muziejus užims apie 5 tūkst. kvadratinių metrų plotą su autentiškomis kalėjimo kameromis, egzekucijų kamera, koridoriais, kalinių pasivaikščiojimo takais ir t. t. Planuojamo muziejaus ekspozicija pristatys komunistinių režimų nusikaltimų priežastis keliais lygiais: nuo pasaulinio masto dėmesys bus perkeliamas į įvykius Europoje ir pagaliau pateikiama išsamesnė vietos komunistinių laikų istorija.

Žlugus Tarybų Sąjungai ir suirus Varšuvos sutarties organizacijai buvusiose tarybinėse respublikose kaip per kalkę pradėjo formuotis ideologinės struktūros – taip vadinamieji „Nacionalinės atminties centrai“ ir „Tarybinės okupacijos muziejai“. Šių naujų valstybių politinis nacionalistinis elitas labai noriai prisimena apie tai jog Tarybų Sąjunga esą okupavo šias šalis tačiau kažkodėl užmiršta kad jų nacionaliniai didvyriai – iš tikrųjų yra karo nusikaltėliai, kariavę nusikalstamos organizacijos sudėtyje. Nacių pusėn stojo tiek 20-oji SS grenadierių divizija (1-oji Estų divizija), tiek 15-oji ir 19-oji SS grenadierių divizijos (atitinkamai 1-oji ir 2-oji latvių divizijos).Mat SS (vok. Schutzstaffel „apsaugos rinktinė“) – sukarinta nacistinės Vokietijos organizacija, atsakinga už daugybę nusikaltimų prieš žmoniją. Jos nariai prisiekė ištikimybę asmeniškai Adolfui Hitleriui. Būtent SS tiesiogiai organizavo koncentracines stovyklas ir vadovavo jų veiklai, įgyvendino fašizmo ir Holokausto ideologiją ir praktiką, išžudė milijonus nekaltų žmonių – vaikų, senelių, moterų, čigonų, žydų, lietuvių, lenkų. Niurnbergo proceso metu SS buvo pripažinta nusikalstama organizacija. Nacių Vokietijos SS sudėtyje kariavo būtent tie žmonės kurie dabar laikomi Latvijos ir Estijos nacionaliniais didvyriais. Jie prisidėjo prie nekaltų žmonių žudymo, dalyvavo Holokauste. Lygiai taip pat kaip ir daugelis taip vadinamų „Miško brolių“, „Lietuvos partizanų“. Bet tuos kurie drįsta viešai apkaltinti „nacionalinius didvyrius“ žydų žudymu iš karto smerkia ir vadina išdavikais.

Įdomu ar naujai kuriamo Estijoje muziejaus ekspozicijose atsiras vietos ne tik informacijai apie tariamus tarybinės  valdžios nusikaltimus bet ir tikrajai istorijos tiesai. Bet kažkas pataria kad ko gero vargu ar…

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s