Iš įšaldytų Libijos sąskaitų Belgijos bankuose dingo daugiau už 11 mlrd. eurų

Belgijos laikraštis „Le Vif“ praneša kad iš įšaldytų 2011—ais metais Belgijos banke „Euroclear“ sąskaitų dingo daugiau už 11 milijardų eurų. Šie pinigai iki 2011-tųjų priklausė Libijos nacionalinėms investicinėms struktūroms susijusioms su buvusio Libijos lyderio Muamaro Kadafi šeima. Pats pulkininkas M. Kadafi buvo nužudytas po NATO karinės agresijos: taip vadinamų „Vakarų“ pritarymu jį sudraskė įsiutusi minia.

Žurnalas išplatino banko dokumentus pagal kuriuos 2013-tų metų lapkričio 30-tą dieną keturiose įšaldytose pagal JTO sankcijas sąskaitose buvo 14,2 mlrd. eurų kainuojantys vertybiniai popieriai ir 1,9 mlrd. eurų pinigų. Tačiau pagal oficialų Briuselio prokuratūros atsakymą 2017-tų metų pabaigoje šiose sąskaitose liko šiek tiek mažiau už 5 mlrd. eurų. Paaiškėjo kad daugiau už 11 mlrd. eurų iš šių sąskaitų tiesiog dingo nors jokios finansinės operacijos šių sąskaitų atžvilgiu iš esmės negalėjo būti atliekamos.

Sąskaitos priklausė dviem Libijos investicinėms bendrovėms „Libyan Investment Authority” ir jos dukterinei įmonei “Lafico”. Sąskaitos buvo įšaldytos 2011—ais metais pagal JTO sankcijas prieš M. Kadafi ir jo šeimą. Tai įvyko maždaug už mėnesio po galingų NATO bombardavimų pradžios. Pagal JTO planus šias lėšas butų galima išleisti šalies infrastruktūrai atnaujinti pasibaigus karui.

Tačiau po M. kadafi nužudymo 2011-tų metų spalio mėnesį pilietinis karas šalyje nesibaigė bet tik smarkiau išsiplieskė ir vyksta iki šiol. Vyriausybės šalyje nėra kaip nėra ir valstybės kaip atokios. Kadaise viena iš pažangiausių ir turtingiausių Afrikos valstybių yra visiškai sunaikinta. Todėl ir jos sąskaitos neišblokuotos.

„Le Vif“ žurnalistai bandė paaiškinti susiklosčiusią situaciją tuo kad beveik 500 stambių įmonių (į kurių vertybinius popierius buvo įdėtos šios lėšos) nuo 2013-tų iki 2017-tų metų nuvertėjo, tačiau patys šią versiją paneigė kadangi per šį laikotarpį šių akcijų biržų indeksai išaugo (S&P 500 +41%, Euro Stoxx 50 +17%).

Dėl šio incidento Belgijos valdžia pradėjo specialųjį tyrimą, kuris gali peraugti į didžiulį tarptautinį skandalą.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s