Kovo 11-oji: Vilniuje vėl įvyko nacionalistų eitynės

Į tautininkų suorganizuotas eitynes sekmadienio pavakarę sostinės Katedros aikštėje susirinko iki tūkstančio žmonių. Renginio dalyviai skandavo netolerantišką nacionalistinį šūkį „Lietuva – lietuviams“, nešė plakatą su tokiu pat užrašu trispalvės fone, Lietuvos valstybės ir istorines veliavas. Apart Lietuvos nacionalistų renginyje dalyvavo ir jų bendraminčiai atvykę iš kitų šalių (Ukrainos, Lenkijos, Estijos). Pastarieji ėjo nešini savo valstybių vėliavas.

Būtent dėl šūkio „Lietuva – lietuviams“ eitynės laikomos nacionalistinės ir dėl to sulaukia nemažai kritikos.

Nuo Katedros aikštės dalyviai žygiavo į Lukiškių aikštę, kur vyko trumpas mitingas. Pirmose gretose ėjo Kovo 11-osios Akto signatarai Audrius Butkevičius, Vidmantė Jasukaitytė, buvęs Seimo narys Gediminas Jakavonis. Kartu su jais kurį laiką žygiavo žydų kilmės vilnietis Danielius Lupshitzas, apsigobęs Izraelio vėliava. Jis drauge su visais laikė plakatą „Lietuva – lietuviams“. Tarp akcijos dalyvių buvo matyti ir europarlamentaras Valentinas Mazuronis. Seimo narys „tvarkietis“ Juozas Imbrasas eitynių dalyvius lydėjo eidamas šalia šaligatviu.

Signataras Romas Gudaitis teigė atėjęs į tautininkų rengiamas eitynes, nes yra su tais, „kurie už lietuvių kalbą, už mūsų tautines vertybes, nacionalinę kultūrą, už tai, kad realiai būtų sutvarkytas Gedimino kalnas, o ne būtų remiamasi kvailais projektais, už tai, kad Lukiškių aikštė būtų atkurta“.

„Manau, kad čia yra daug tokių žmonių, ir gera būti su jais“, – žurnalistams pasakė jis.

Rašytojas ir signataras teigė, kad tai pirmiausia solidarumo eitynės.

„Man norėtųsi, kad tokia manifestacija vyktų pagal mūsų tautines tradicijas, kad atspindėtų tą nuotaiką, kurią jaučiame savo valstybės atkūrimo dieną ir kad viskas praeitų gražiai. Manau, kad turime teisę į manifestacijas, ir niekas negali mums nurodinėti, kaip burtis“, – pridėjo jis.

Eitynėse dalyvavęs 21 metų kaunietis Ignas teigė atėjęs, nes nori kuo labiau pajusti šventinę nuotaiką ir patvirtino kad nacionalizmas yra neatsiejama šiuometinės Lietuvos dalis.

„Esu labai patriotiškas žmogus ir man norisi, kaip galima daugiau paminėti šitą šventę. Manau, kad ir kokie čia šūkiai yra, tai dalis mūsų Lietuvos. Vieni švenčia vienaip, kiti – kitaip, ir reikia leisti, nes esame laisva šalis“, – pabrėžė vaikinas.

Eitynių dalyviams skanduojant „Lietuva – lietuviams“, juos Gedimino prospekte su nedideliu plakatu ir lietuviškai skanduodamas „Lietuva – visiems“ pasitiko ekvadorietis vardu Fabianas.

„Lietuvoje gyvenu kelerius metus, tai puiki šalis, aš žinau, kad šitie žmonės neatspindi vyraujančių čia nuotaikų“, – dalijosi savo mintimis su žurnalistais užsienietis.

Lukiškių aikštėje akcijos manifestacijos dalyviai skaitė Lietuvos Konstituciją ir apgailestavo, kad kai kurios jos nuostatos, anot jų, deja nebeveikia.

„Jeigu suverenitetas priklauso Lietuvos tautai, tai kodėl viskas daroma, kad neįvyktų jokie referendumai, kurie kyla iš tautos?“ – retoriškai paklausė Kovo 11-osios Akto signataras Audrius Rudys.

Tautininkai, tautinis jaunimas kuriuos kai kurie žmonės vadina lietuvių nacionalistais įprastai kasmet rengia alternatyvias oficialiosioms Vasario 16-osios ir Kovo 11-osios eitynes. Jos yra gan smarkiai kritikuojamos dėl nacionalistinių šūkių tačiau tikros teisinės atsakomybės šių tautinę nesantaiką kurstančių lozungų autoriai nesulaukia.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s