Neofašizmas Latvijoje: Rygos gatvėmis vėl žygiavo SS legionierių šalininkaI

Rygos centre penktadienį surengtos kasmetinės eitynės, per kurias buvo paminėti latvių tautybės fašistų kariai, kurie per Antrąjį pasaulinį karą kovojo latvių SS karių savanorių gretose – 15-tojoje ir 19-tojoje nacistinės Vokietijos „Waffen SS“ divizijose. Kadangi per šias eitynes garbinami žmonės savo laiku savanoriškai prisiekę ištikimybę asmeniškai Adolfui Hitleriui ir atlikę daug karo nusikaltimų – prisidėję prie holokausto, išžudę ne tik daugelį TSRS ir Lenkijos karių, bet ir nekaltų žmonių – žydų, baltarusių, rusų, – šios eitynės Europos valstybėse yra priimami nevienareikšmiškai ir net priešiškai.

Šiais metais jie vyko gana ramiai, tačiau nebuvo apsieta ir be incidentų: prie Laisvės paminklo esančio Rygos centre, kilo konfliktai tarp profašistinių pažiūrų žmonių ir antifašistų. Kaip nurodė policija, per incidentą buvo sulaikyti mažiausiai du asmenys.

Eitynės nuo Šv. Jono bažnyčios iki Laisvės paminklo ryte prasidėjo ramiai. Pirmose gretose tarp pagyvenusių žmonių žengė nacionalistinių pažiūrų politikai iš Nacionalinio aljanso „Viskas Latvijai!“ (VL) bei „Tėvynei ir Laisvei“ bei Judėjimo „Už Latvijos nacionalinę nepriklausomybę (JLNN)“.

Eitynių dalyviai nešė Latvijos ir kitų Baltijos šalių vėliavas, plakatus su užrašais „Ne nacizmui, ne komunizmui, ne okupacinei valdžiai, taip laisvai Latvijai!“. Buvo daug žurnalistų, policininkų ir organizatorių pasamdytos apsaugos firmos darbuotojų. Policijos duomenimis, eitynėse dalyvavo maždaug 1,5 tūkst. žmonių.

Prie Laisvės paminklo jų laukė grupė žmonių, kuriai vadovavo Latvijos rusų sąjungos lyderė, buvusi europarlamentarė Tatjana Ždanok. Jos grupė patraukė teisėsaugos institucijų dėmesį. Kai kas šioje grupėje laikė plakatus su užrašais įvairiomis kalbomis „Jie kovojo Hitlerio pusėje“, šaukė antifašistinius lozungus ir susiginčijo su eitynių dalyviais. Vieną piketuotoją, kuris šūkavo angliškai ir laikė plakatą su nacių koncentracijos stovyklos atvaizdu, policija sulaikė. Kitas tiesiogiai nesusijęs su eitynėmis asmuo buvo sulaikytas dėl to, kad viešoje vietoje pasirodė girtas. Kitais duomenimis buvo sulaikyti trys asmenys.

Apie 12 val. dauguma prie Laisvės paminklo buvusių žmonių išsivaikščiojo, liko tik keli pagyvenę žmonės, kurie toliau diskutavo apie sovietų okupacijos poveikį Latvijai ir latvių legionierių vaidmenį Antrajame pasauliniame kare. Prie Šv. Jono bažnyčios kažkoks vyras dalijo lapelius, kuriuose buvo reiškiama parama rusų mokykloms, ir ragino kovo 30 dieną ateiti į Latvijos rusų sąjungos organizuojamą protestą prieš rusų mokyklų reformas Katedros aikštėje.

Per Antrąjį pasaulinį karą maždaug 140 tūkstančių latvių – dauguma iš jų savanoriškai – tarnavo nacių Vokietijos kariuomenės SS padaliniuose (SS buvo atsakinga už koncentracinių stovyklų veiklą bei žydų ir kitų „untermenšų“ žmonių fizinį naikinimą) ir kariavo Adolfo Hitlerio pusėje nacionaliniu pagrindu suformuotose 15-toje ir 19-toje „Waffen SS“ divizijose, kurios kartu vadinosi Latvijos SS legionu. Iš jų maždaug 50 tūkstančių žuvo mūšiuose arba pokariu per persekiojimą už atliktus karo nusikaltimus. Iki 1998 metų kovo 16-oji Latvijoje buvo minima kaip Latvių legiono diena, bet įstatymu tokia diena nebuvo patvirtinta. Tai buvo padaryta 1998 metų vasarą. Tačiau po dvejų metų parlamentas pripažino padaręs klaidą, leidęs oficialiai minėti šią dieną, ir išbraukė latvių nacių legionierių atminimo dieną iš oficialių švenčių kalendoriaus. Protestuodami prieš šiuos renginius, demonstracijas taip pat dažnai organizuoja rusų ir žydų bendruomenių aktyvistai, tiegiantys, kad Latvijos legionierių dienos minėjimas yra nacizmo garbinimas. Oficialiai pripažintais duomenimis pagal Niurnbergo proceso rezultatus „Waffen SS“ – tame tarpe ir latvių nacių legionų veikla – buvo pripažinta nusikalstama.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s