Kaip ne Rusija? Didžiosios Britanijos kompanija „Cambridge Analytica“ kišosi į daugiau už 200 rinkimų visame pasaulyje

Dauguma Lietuvos politikų beveik kiekvieną dieną kaip mantrą kartoja žodžius apie tai jog Rusija esą kišosi į rinkimus kone visame pasaulyje: į JAV prezidento rinkimus 2016-siais, į referendumą dėl „Breksito“ i.t.t. Ir nesvarbu kad tam nėra jokių įrodymų, o pats „Facebook“ viešai paskelbė kad įsikišimui į „Brexit“ Rusija išleido net 97 JAV centus.

Kas šiam reikalui išleido daugiau pinigėlių ir kas iš tikrųjų kišosi į šį bei kitus balsavimus papasakosime žemiau.

Taigi, Didžiosios Britanijos tiriamosios žurnalistikos profesionalai – Jungtinės Karalystės valstybinės televizijos „Channel 4“ žurnalistai – išplatino sensacingą informaciją:

Jungtinės Karalystės konsultacijų bei informacinių technologijų įmonė „Cambridge analytica“ kišosi į daugiau kaip 200 rinkimų ir referendumų visame pasaulyje: Europoje, Azijoje, Afrikoje, Šiaurės bei Pietų Amerikoje. Savo veikla ji darė įtaką ne tik demokratinėms procedūroms (rinkimams bei referendumams), bet ir apskritai veikė socialinę bei politinę padėtį. „Cambridge Analytica“ buvo įkurta 2013 m., daug senesnės kompanijos „SCL Elections“ pagrindu. Pastaroji įmonė dar 2007-tais metais organizavo mitingus Nigerijoje, siekdama susilpninti paramą šios šalies opozicijai. Beje tais metais vykusius Nigerijos prezidento rinkimus stebėtojai iš Europos Sąjungos apibūdino kaip vienus nepatikimiausių kada nors stebėtų rinkimų. Na ir ką? Ar ES valstybių valdžios padarė iš to kokias nors išvadas?

Anaiptol!

Į BBC žurnalistų rankas pateko brošiūra, ne vėliau nei 2014 m. išleista „Cambridge Analytica“ patronuojančiosios įmonės „SCL Elections“. Šioje brošiūroje parašyta jog jos potencialūs klientai gali susisiekti su ja per bet kurią Britanijos ambasadą. Reiškia jos veiklą koordinavo (o gal ir organizavo) Didžiosios Britanijos valdžia!

Jungtinės Karalystės užsienio reikalų ministerija teigia nežinojusi apie įtariamas „SCL Elections“ veiklas, nors įmonė 2008 m. su britų vyriausybe sudarė keletą sutarčių. Savo dokumente „SCL Elections“ pasakoja tyčia pasinaudojusi etnine įtampa Latvijoje, kad per parlamento rinkimus 2006 m. padėtų savo klientui. Įmonė taip pat tvirtina prieš parlamento rinkimus Trinidade ir Tobage surengusi neva šalies jaunimo inicijuotą „ambicingą politinių grafičių kampaniją“ tam, kad jos klientė, politinė partija, galėtų tvirtinti įsiklausanti į „susivienijusio jaunimo“ balsą.

„Cambridge Analytica“ tiesiogiai ir per kitų šalių struktūras kišosi į rinkimus Argentinoje ir Čekijoje, Kenijoje ir JAV, Nigerijoje ir Didžiojoje Britanijoje ir daug kitur. Renkant žvalgybinę informaciją ji samdė partnerius iš Izraelio. Taip, privačių žvalgybinių kompanijų veikla yra legali.

Tačiau savo veikloje „Cambridge Analytica“ naudojosi ir grynai nelegaliais metodais: papirkimas ir prostitučių naudojimas politikams kompromituoti. Šios įmonės keliavo po pasaulį ir veikė kaip turistai ir studentai. Kaip prostitutės buvo naudojamos merginos iš Ukrainos. Tokie metodai – kurių naudojimu dažnai priekaištauja Rusijai – yra būdingi užsienio žvalgybų veiklai. Iš esmės „Cambridge Analytica“ ir yra žvalgybos tarnyba (arba jos padalinys), kuri yra glaudžiai susijusi su Didžiosios Britanijos karine žvalgyba („MI – 6“ ir „MI – 5“). Tai dar vienas įrodymas kad jos veikla buvo kontroliuojama Jungtinės Karalystės valstybės per slaptąsias tarnybas.

„Aš pažįstu daug žmonių, kurie dirba „MI – 6“ bei „MI – 5“. – per privatų susitikimą pasakė „Cambridge Analytica“ vice-prezidentas Aleksandras Niksas. Šis susitikimas buvo užrašytas užslėptos kameros žurnalistui apsimetus tariamu užsakovu kuris nori padaryti įtaką rinkimams Šri-Lankoje.

Bet kam iš tikrųjų ji padarė įtaką – tai balsavimas dėl „Brexit“ ir 2016-tųjų JAV prezidento rinkimai. „The New York Times“ praneša jog paaiškėjo kad „Cambridge Analytica“ saugojo ir analizavo maždaug 50 mln. puslapius „Facebook“ tinkle turinčių piliečių duomenis ir kad šie duomenys esą buvo panaudoti per 2016 metų rinkimų kampaniją Jungtinėse Valstijose. Šį duomenų nutekėjimą jau vadina vienu didžiausių „Facebook“ istorijoje.

„Facebook“ blokavo įmonę „Cambridge Analytica“, kuri analizuoja socialinių tinklų duomenis, rengdama rinkimų kampanijų, įskaitant galbūt ir Donaldo Trumpo rinkimų kampaniją, komunikacijos strategijas. Sprendimas dėl blokavimo buvo priimtas dėl to, kad Didžiosios Britanijos įmonė naudotojų duomenis rinko pažeisdama socialinio tinklo taisykles, pažymėjo „Facebook“. Pasak „Facebook“, 2015 metais Kembridžo universiteto psichologijos profesorius Aleksandras Koganas per savo programėlę „This is your digital life“, kurią jis sukūrė socialinio tinklo platformoje ir kuri turėjo sudaryti naudotojo psichologinį portretą, duomenis apie 270 tūkst. „Facebook“ naudotojų perdavė trečiosioms šalims, įskaitant „Cambridge Analytica“. „Facebook“ praneša, kad diegiant „This is your digital life“, kaip ir kitas programėles, buvo prašoma naudotojo leidimo gauti jo asmens duomenis, kaip antai informaciją apie gyvenamąją vietą, draugų socialiniame tinkle sąrašą ir apie turinį, kuris jam patinka. Socialinis tinklas pripažįsta, kad A. Koganas prieigą prie „Facebook“ naudotojų duomenų gavo teisėtai, prieš programėlės įdiegimą atsiklausęs jų leidimo. Tačiau perdavęs duomenis „Cambridge Analytica“, jis pažeidė socialinio tinklo taisykles.

2015 metais „Facebook“ pašalino A. Kogano programėlę ir pareikalavo, kad jis ir „Cambridge Analytica“ sunaikintų visą gautą informaciją. A. Koganas ir „Cambridge Analytica“ tuomet pareiškė, jog sutinka įvykdyti „Facebook“ reikalavimą. Tačiau prieš kelias dienas „Facebook“ gavo pranešimų apie tai, kad buvo panaikinti ne visi minėti duomenys. Be to, buvo surinkti duomenys apie milijonus naudotojų, todėl įmonė nusprendė blokuoti „Cambridge Analytica“ ir A. Kogano prieigą prie socialinio tinklo.

„Cambridge Analytica“ socialiniuose tinkluose renka duomenis apie naudotojus, kurie analizuojami ir pagal šios analizės rezultatus kuriama suasmeninta reklama bei rengiamos viešųjų ryšių kampanijos.

Po šios publikacijos į kritikos ugnį pateko ne tik Didžiosios Britanijos įmonė bet ir socialinis tinklas. Po informacijos dėl padarytų šiurkščių pažeidimų išplatinimo jo akcijos vertė per parą nukrito beveik 8 proc. o per pastarąją savaitę – net 11 proc. Jos kapitalizacija sumažėjo 58 mlrd. JAV dolerių! Pavyzdžiui Lietuvos 2017-tų metų BVP sudaro apie 51,8 mlrd.JAV dolerių (arba 41,8 mlrd. eurų.)

Bet gal vienu iš „Cambridge Analytica“ klientų buvo Rusija arba su ja susijusios struktūros? Kad ir ne: „Facebook“ vadovas M. Zukerbergas interviu žiniasklaidai pasakė kad atlikus tyrimą nebuvo nustatyta jokių „Cambridge Analytica“ sąsajų su Rusija. Viskas ką jis pasakė pasauliui: „Atleiskit…“

Laukiame kai „pažengusieji vakarai“ apkaltins Didžiąją Britaniją kišantis į rinkimus kitose valstybėse ir keliant grėsmę demokratijai. Gal ir sankcijų sulauksime? Turbūt vargu ar nes tai gi ne Rusija…

Čia yra “Channel 4“ tyrimas:

Dalis 1

Dalis 2

Dalis 3

Dalis 4

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s